Paskutinis skambutis – ne visiems šventė

Daugiau nei devyniems šimtams Mažeikių rajono abiturientų nuaidėjo paskutinis skambutis. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Ankstų trečiadienio rytą daugiau nei devyniems šimtams rajono abiturientų nuaidėjo Paskutinis skambutis. Tačiau ne visi moksleiviai buvo pakylėtos nuotaikos ir nusiteikę švęsti – daugumos poryt laukia lietuvių kalbos egzaminas.

Pažadėjo grįžti

Tradicija tampančią visuotinę Paskutinio skambučio šventę šiemet organizavo Pavasario vidurinė mokykla, kuriai šie metai ypatingi tuo, kad ji išleido paskutinę abiturientų laidą – nuo kitų mokslo metų Pavasario vidurinė taps pagrindine.
Vos tik išaušus trečiadienio rytui, rajono abiturientai, laikydamiesi senųjų tradicijų, originaliai pabudino savo  auklėtojas, važinėjo papuoštais autobusais.
Vėliau jie sugužėjo į Šv. Pranciškaus aikštę: pasidabinę savo mokyklų spalvomis, nešini įvairiaspalviais balionais ir įvairius garsus skleidžiančiais instrumentais, kurie net užgožė iškilmingas kalbas.
Susirinkusieji suklusdavo, kai linkėjimus ir pasižadėjimo laiškus miestui skaitydavo jų mokyklos atstovai. Šventėje dalyvavę abiturientai savo laidos vardu Savivaldybės merui Antanui Teniui paliko laiškus ateinančioms kartoms, kuriuos sutvirtino į dangų paleisti balionai. O jie tarsi gerieji pranašai nuskrido bažnyčios varpinės link.
Švietimo skyriaus vedėjui Apolinarui Stonkui labiausiai įsiminė abiturientų pasižadėjimai į miestą grįžti mamomis ir tėčiais.
„Vadinasi, vaikų nesumažės, mokyklos neužsidarys, mokinių krepšelis bus didelis“, – su „Santarve“ juokavo A. Stonkus.

Į šventę neatvyko

Visuotinėje Paskutinio skambučio šventėje dalyvavo tik aštuonių miesto ir rajono mokyklų abiturientai. Tarp šurmuliuojančių moksleivių Mažeikiuose nebuvo Viekšnių ir Sedos Vytauto Mačernio gimnazijų abiturientų. Sediškiai Paskutinio skambučio šventę jau atbuvo prieš savaitę, o viekšniškiai surengė vietinę šventę, todėl į Mažeikius nebevyko.
Tokį dviejų mokyklų išsiskyrimą iš visų kitų rajono mokyklų Švietimo skyriaus vedėjas A. Stonkus vertina neigiamai.
„Viską buvo galima suderinti, kad moksleiviai suspėtų visur sudalyvauti, juk toks visuotinis Paskutinio skambučio šventimas – ne pirmasis. Be to, jo data buvo pasirinkta dar metų pradžioje, sausio mėnesį. Todėl buvo galima ir šventės laiką, ir atvykimą suderinti, kad viskas vyktų sklandžiai“, – įsitikinęs A. Stonkus.
Viekšnių gimnazijos direktoriaus Rimanto Griciaus teigimu, kiekvienais metais vietiniai moksleiviai suorganizuoja savo Paskutinio skambučio šventę, todėl esą ir šiais metais nesinorėjo griauti savų tradicijų. Be to, norint visur suspėti, visur sudalyvauti, pritrūktų laiko.
Sedos Vytauto Mačernio gimnazijos vadovė Genoveita Gricienė taip pat „Santarvei“ tvirtino, kad Paskutinio skambučio šventę organizavo pagal savo senas tradicijas, todėl nematė prasmės šią šventę minėti dar kartą atvykus į Mažeikius.
„Mes nesijaučiame išskirtiniai ir tikrai specialiai neignoruojame kitų mokyklų, tiesiog taip susiklostė aplinkybės. Kitais metais, jei bus primygtinai reikalaujama atvykti į visuotinę šventę, taip ir padarysim. O šiais metais tiesiog norėjome pabūti savo aplinkoje“, – paaiškino direktorė.

Nepasitenkinimas dėl  datos

Anot G. Gricienės, ir moksleiviai nerodė didelio noro vykti į Mažeikius, nes po dienos jų laukia egzaminas.
Dėl netinkamai pasirinktos Paskutinio skambučio šventės nepasitenkinimą išsakė ir kai kurie abiturientai.
Įprastai Paskutinio skambučio šventė simbolizuodavo ir brandos egzaminų sesijos pradžią. Tačiau  šiemet, kaip ir pernai, žinių patikrinimas prasidėjo anksčiau. Pirmuosius egzaminus jau išlaikė  abiturientai, pasirinkę užsienio kalbas: anglų kalbos egzaminą šiais metais laikė 464, rusų – 27 mokiniai.
O penktadienį dauguma abiturientų laikys privalomąjį lietuvių kalbos egzaminą. Būtent ši žinia ir temdė Paskutinio skambučio šventės dalyvių nuotaikas.
Eimantė, viena iš abiturienčių, sakė nesuprantanti tokios tvarkos, kodėl Paskutinio skambučio šventė negalėjo būti organizuota praėjusį penktadienį, kaip ankstesniais metais. Beje, penktadienį Paskutinis skambutis skambėjo daugelyje šalies mokyklų.
„Kai žinai, kad po dienos tavęs laukia vienas rimčiausių egzaminų, tai kažkaip ir švęsti nesinori. Vis sukasi mintys, kaip viskas bus, ar egzaminas pavyks sėkmingai. Kiek žinau, kai kurie klasės draugai nenoriai ėjo į Paskutinio skambučio šventę, jie geriau norėjo pasilikti namuose ir dar pasimokyti“, – nusivylimo neslėpė abiturientė.
Be abejo, buvo ir tokių, kurie sakė, kad galima suderinti ir šventę, ir pasiruošimą egzaminui.

Kol kas lūkesčius  pateisino

Panašios nuomonės, kad viską galima suderinti, yra ir kai kurių mokyklų vadovai.
„Pirma mintis, kuri šovė į galvą sužinojus Paskutinio skambučio datą, taip pat buvo, kad nevykusiai ji parinkta, bet po to pamąstęs, priėjau prie išvados, kad taip gal ir geriau, nes švenčiant vidury savaitės yra mažesnė tikimybė, kad įvyks kažkas negero, nei švenčiant savaitės pabaigoje“, – samprotavo Gabijos gimnazijos direktorius Stasys Šiurkus.
Viekšnių gimnazijos vadovas R. Gricius taip pat įsitikinęs, kad tai, jog Paskutinis skambutis nuskambėjo vidury savaitės, nėra blogai.
„Juk tai dar ne išleistuvės. Tiesiog trečiadienis buvo šventiškesnė diena nei eilinės kitos. Ir egzaminui pasiruošti užtektinai yra laiko. Juk mokytis reikia visus metus, o ne paskutines dvi dienas prieš egzaminą, – priminė pašnekovas.
Kad datą perkeliant į vidurį savaitės yra saugiau, patvirtina tas faktas, kad jau porą metų per Paskutinio skambučio šventę didesnių incidentų išvengta.
Mažeikių policijos komisariato prevencijos poskyrio vyresniosios specialistės Violetos Grigaitienės teigimu, pernai Paskutinio skambučio šventė vyko be didelių nesklandumų.
„Šiais metais, iki trečiadienio pietų, taip pat buvo ramu. Jokių didesnių incidentų nebuvo užfiksuota“, – „Santarvę“ informavo V. Grigaitienė.

Vadovavosi įsakymu

A. Stonkus „Santarvei“ paaiškino, kad Paskutinio skambučio data pasirinkta vadovaujantis švietimo ir mokslo ministro įsakymu, pagal kurį gegužės 30-ąją yra baigiamas dvyliktos klasės ugdymo procesas.
„Todėl keista, kad kitos mokyklos, ne tik mūsų rajone, bet ir kituose miestuose, nepaisė ministro nurodymo ir Paskutinio skambučio šventę pasidarė beveik savaite anksčiau. Demokratija turi būti, bet ji turi turėti savo ribas. Negalima užsiimti saviveikla ir bet kada daryti bet ką“, – akcentavo vedėjas.
Pasak jo, jei būtų nuspręsta Paskutinio skambučio šventę švęsti praėjusį penktadienį, tai būtų buvę nesąžininga tų abiturientų atžvilgiu, kurie praėjusį šeštadienį laikė rusų kalbos egzaminą.
„Net jeigu tokių abiturientų ir buvo nedaug, visi mokiniai turi būti lygūs ir į kiekvieno interesus privalu atsižvelgti. Dabar visi abiturientai turės vieną dieną pailsėti ir pasikartoti tai, ką išmoko per visus dvylika metų“, – teigė  A. Stonkus.

Stebina naujoji tvarka

Švietimo skyriaus vedėjas neslėpė, kad tokia tvarka, kai pirma išlaikomi egzaminai, o po to skamba Paskutinis skambutis, jį be galo stebina, tačiau jis nieko negalintis pakeisti, nes to reikalauja švietimo ir mokslo ministro nustatyta tvarka.
„Mes ir toliau priversti eksperimentuoti patys su savimi, su savo vaikais. Man asmeniškai tokie dalykai yra nesuprantami, kai vaikai dar nėra pabaigę viso ugdymo proceso, neturi metinių pažymių, tačiau yra priversti laikyti egzaminus. Dėl tokių pokyčių nebėra nusistovėjusios sekos, nebėra aiškaus žinojimo, kas po ko eina. Vis dar neaišku, kaip tokie eksperimentai atsilieps mokymosi kokybei“, – svarstė A. Stonkus.

Keli  šimtai abiturientų

Šiais metais su rajono mokyklomis atsisveikina per devynis šimtus abiturientų. Daugiausiai jų baigė Gabijos gimnaziją – 194, Merkelio Račkausko gimnaziją – 158, Politechnikos mokyklą – 135, Pavasario vidurinę mokyklą – 82, Politechnikos mokyklos Viekšnių skyrių – 83, Sodų vidurinę mokyklą – 58, Sodų vidurinės mokyklos suaugusiųjų klases – 68, Sedos Vytauto Mačernio gimnaziją – 49, Viekšnių gimnaziją – 43, Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinę mokyklą – 32, Tirkšlių vidurinę mokyklą – 29, „Jaunystės“ vidurinę mokyklą – 5.

5 Atsakymai į “Paskutinis skambutis – ne visiems šventė”

 1. A BITURIENTAS parašė:

  O kodie Šideikienė neatieja prie KC?Matyt rengėsi gynybai prieš NSO

 2. Jurga parašė:

  Gerai buvo prie KC, visi tokie faini, muzika liuks, mergina vedeja saunuole

 3. jonuks parašė:

  Koks gražus jaunimas,kokia iš jų trykšta energija.Sėkmės visiems laikant brandos egzaminus.

 4. simona parašė:

  sveikinu visus mokyklos dviliktokus su paskutiniu skambuciu sekmes gyvenime

 5. Roma parašė:

  Sveikinu visus abiturientus

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto