Mažeikių kultūros centre gaivališkasis Vilniaus mažojo teatro spektaklį „Dėdės ir dėdienės“

Spektaklis Dėdės ir dėdienės © VMT_ L. Vansevičienė

Kovo 30 d. 18 val. Mažeikių kultūros centre žiūrovai turės galimybę išvysti Valstybinio Vilniaus mažojo teatro spektaklį „Dėdės ir dėdienės“ (režisierė Gabrielė Tuminaitė) pagal Juozą Tumą-Vaižgantą.

„Tai kiekvieno iš mūsų istorija, mes visi – Mykoliukai ir Severiutės. Prarandam, paleidžiam laimę iš rankų ir nežinia, kas dėl to kaltas. Mykoliuko ir Severiutės istorija – ne tik meilės vizija. Tai akimirka, kai iš skausmo ir vienatvės susikuria svajonė, kai dūžta pasaulis, nes gyvenimas per stiprus ir lieka tik kasdieninė pareiga – gyventi. Padeda tik ta vienintelė svaja. Šis kūrinys mums priminė mūsų svajones ir jomis dalinamės su žiūrovais“, – sako režisierė Gabrielė Tuminaitė.

Kaip rašė pats Juozas Tumas–Vaižgantas, dėdės ir dėdienės reiškia ne tiek giminystės ryšį, kiek socialinį santykį tarp ūkį paveldėjusių šeimininkų ir čia pasilikusių dirbti ir vargti „dėdžių“, kurių padėtis yra kažkas mišraus tarp tarno, samdinio ir šeimos nario, bet sunkesnė už samdinio, nes dirbama be atlyginimo, dažniausiai tik už „pavalgymą ir menką drabužį“. Pagal apysaką sukurtoje režisierės G. Tuminaitės inscenizacijoje vaizduojami būtent tokie „dėdės“ ir tokios „dėdienės“: Mykoliukas – aktorius Karolis Kasperavičius/Vainius Sodeika, Severiutė – aktorė Agnė Šataitė ir Rapolas – aktorius Mindaugas Capas. Spektaklyje atgyja meistriška rašytojo ranka sukurti personažai – nors ir įstatyti į grubias baudžiavinio kaimo aplinkybes, bet sugebantys labai giliai jausti, stebėti ir suvokti save, patirti aukščiausias būties akimirkas.

Vilniaus mažojo teatro spektaklyje išryškinamos stipriosios Vaižganto apysakos pusės: įtemptas siužetas, lyrikos ir šiurkštaus seksualumo mišinys, o svarbiausia – išskirtinis Severijos personažas. Režisierė G. Tuminaitė yra sakiusi, kad svarbiausias spektaklio personažas – būtent Severiutė: „Vis graudindavomės Mykoliuko istorija, o kai pradėjome dirbti, suskambėjo lyrinė ir pati graudžiausia Severiutės nata. Manau, kad šis kūrinys yra paminklas jai, būtent Severiutė yra jo centras“. Ne tik teatro, bet ir kino bei televizijos žiūrovams puikiai pažįstama aktorė Agnė Šataitė už Severiutės vaidmenį spektaklyje „Dėdės ir dėdienės“ 2014 metais pelnė prestižiškiausią Lietuvos teatro apdovanojimą – Auksinį scenos kryžių.

Spektaklis Dėdės ir dėdienės © VMT_ L. Vansevičienė

Po premjeros literatūrologas Regimantas Tamošaitis rašė: „Nepaprastai gyvybinga Agnės Šataitės Severija: gaivališkas energijos proveržis derinamas su primityviojo žmogaus naivumu, kažkoks grubus ir nestilizuotas grožis išreiškiamas dinamiška scenine kūno kalba, siautulingais dvasios proveržiais. Iš pradžių buvusi statiška iliustratyvi figūra, Severija po truputį atgyja, įsisiautėja ir nė vieno nepalieka abejingo. Ji visiškai atitinka Vaižganto vitališkojo žmogaus formulę ir yra spektaklio žvaigždė.“

Pavargę nuo nesibaigiančio informacijos srauto, spektaklyje žiūrovai kviečiami pailsinti dvasią: režisierė įsitikinusi – tai klasikos privalumas. „Kai aplinkui tiek daug informacijos ir šokiruoti siekiančios naujosios kūrybos, klasikinis Vaižganto kūrinys tampa priebėga nuo triukšmo ir chaoso. Tai lyg prisėsti ant suolelio ir taip iki ryto užsisėdėti prie lietuviškų marių, stebint paprastą, bet gražų vaizdą, giliai kvėpuojant, neskubant“, – sako Gabrielė Tuminaitė.

Taip pat spektaklyje vaidmenis kuria: Mykolo – Arvydas Dapšys, Dovydienės – Indrė Patkauskaitė, Dovydžiuko – Daumantas Ciunis. Spektaklio kūrybinė komanda: režisierė –  Gabrielė Tuminaitė,  pjesės autorius – Juozas Tumas-Vaižgantas, kompozitorius – Giedrius Puskunigis, scenografijos ir kostiumų dailininkė – Vilma Galeckaitė-Dabkienė, grimo dailininkė – Dalia Žakytė-Bučienė.

Spektaklis „Dėdės ir dėdienės“ Mažeikių kultūros centre kovo 30 d. 18 val. Bilietus platina: bilietai.lt, ticketmarket.lt ir teatro kasoje. Spektaklio trukmė – 1 val. 30 min.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto