Mažeikių kultūros centre – lenkų kino seansai

Į Mažeikius po priverstinės karantino pertraukos grįžta lenkų kinas. Lapkričio 5–7 dienomis – penki nemokami 2020 ir 2021 metais sukurtų filmų seansai Mažeikių miesto gyventojams ir svečiams.
Generalinis renginio partneris – AB „ORLEN Lietuva“.

Šiais metais Europos šalių kino forumas „Scanorama“ su savo ilgamečiu partneriu Lenkijos institutu Vilniuje pristato naują programą „Lenkų kino dienos „Scanoramoje“, atversiančią erdvų lenkų kino peizažą europietiško kino kontekste.
Naujosios programos ašimi tapo Jano Paweło Matuszyńskio naujausias filmas „Nepalikti žymių“ (2021), pristatytas Venecijos kino festivalio pagrindinėje konkursinėje programoje.

NEPALIKTI ŽYMIŲ / ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW

11-05 18 val., Mažeikių kultūros centras
2021, 160‘
Lenkija, Prancūzija, Čekijos Respublika / Poland, France, Czech Republik
Režisierius: Jan Paweł Matuszynski
Scenarijaus autorius: Kaja Krawczyk-Wnuk
Operatorius: Kacper Fertacz
Kompozitorius: Ibrahim Maalouf
Prodiuseriai: Leszek Bodzak, Aneta Cebula-Hickinbotham
Vaidina: Tomasz Zietek, Sandra Korzeniak, Mateusz Górski 

Lenkija, 1983-ieji. Šalis sukrėsta Grzegorzo Przemyko atvejo – studentą, poetės ir „Solidarumo“ veikėjos Barbaros Sadowskos sūnų mirtinai sumuša milicija. Jo draugas ir vienintelis liudytojas Jurekas akimirksniu tampa pagrindiniu valstybės priešu. Siekdamas palaužti aukos artimuosius, režimas pasitelkia visas priemones: slaptąsias tarnybas, miliciją, žiniasklaidą ir teismą. Remdamasis istoriniais įvykiais, režisierius kuria įtaigų ir dėmesį prikaustantį pasakojimą, sukrečiantį laikui nepavaldžiu aktualumu.

Janas Pawełas Matuszynskis yra lenkų režisierius ir dokumentinio kino prodiuseris. 2016 m. laimėjo „Auksinio liūto“ apdovanojimą Gdynės kino festivalyje ir „Paszport Polityki“ apdovanojimą kino kategorijoje už filmą „Paskutinė šeima“.
Festivaliai
Venecijos kino festivalis – pagrindinė konkursinė programa

MAIŠALYNĖ 2 / TARAPATY 2

11-06 12 val., Mažeikių kultūros centras
Lenkija 2020, 83‘
Režisierė: Marta Karwowska
Scenarijaus autorė: Marta Karwowska
Cinematography: Jakub Burakiewicz
Prodiuseriai: Jakub Burakiewicz, Agnieszka Dziedzic
Vaidina: Pola Król, Jakub Janota-Bzowski, Mia Goti, Joanna Szczepkowska

Kai kolekcijos pažiba – Claude’o Monet paveikslas „Paplūdimys Purvilyje“ dingsta iš Nacionalinio muziejaus Poznanėje, o Julios teta apkaltinama vagyste, jai padėti gali tik Julia ir jos draugas Olekas. Tikėdamiesi atskleisti tikrąją vagių tapatybę, vaikai imasi savarankiško tyrimo, tačiau prie jų prisijungia patrakėlė Felka, ir viskas apsiverčia aukštyn kojomis.

Marta Karwowska baigė režisūros studijas Lodzės kino mokykloje ir sociologijos studijas Varšuvos universitete. Jos debiutinis ilgametražis filmas „Maišalynė“ surinko daugiau kaip 320 tūkst. žiūrovų Lenkijoje ir buvo pristatytas daugybėje tarptautinių kino festivalių.
Małgorzatos Imielskos debiutas „Viskas dėl mano mamos“ jautriais štrichais tapo vaikų namuose į suaugusiųjų pasaulį žengiančios ir nenumaldomo motinos ilgesio kamuojamos paauglės Olios portretą.

VISKAS DĖL MANO MAMOS / WSZYSTKO DLA MOJEJ MATKI

11-06 17 val., Mažeikių kultūros centras
Lenkija / Poland
2020, 103‘
Režisierė: Małgorzata Imielska
Scenarijaus autorė: Małgorzata Imielska
Operatorius: Tomasz Naumiuk
Kompozitorius: Włodzimierz Pawlik
Prodiuseriai: Wojciech Kabarowski, Jerzy Kapuściński
Vaidina: Zofia Domalik, Maria Sobocinska, Malwina Laska, Magdalena Celmer, Helena Englert

Olia – berniukiškai atrodanti septyniolikmetė, didžiąją dalį gyvenimo keliaujanti iš vienų vaikų namų į kitus. Galiausiai patekusi į pataisos namus, ji nepritampa ir čia. Olia nesupranta vietinių taisyklių ir jai nerūpi vietos merginų vertybės. Vienintelis jos gyvenimo tikslas – susigrąžinti motiną. Galbūt tai pavyks padaryti, tapus žinoma sportininke?

Małgorzata Imielska baigė kino ir televizijos režisūros studijas Silezijos universiteto Krzysztofo Kieślowskio radijo ir televizijos fakultete Katovicuose. Jos filmai buvo pristatyti Lenkijos ir tarptautiniuose kino festivaliuose. „Viskas dėl mano mamos“ – jos ilgametražis debiutas.
Festivaliai
Varšuvos tarptautinis kino festivalis – žiūrovų simpatijų prizas, Gdynios kino festivalis – geriausia debiutuojanti aktorė.
Šiaurietišką ir lenkišką dialogą galėsite išvysti praėjusiais metais suskambėjusiame atidarymo filme „Prakaituok!“ 

PRAKAITUOK! / SWEAT

11-07 13 val., Mažeikių kultūros centras
2020, 105‘
Švedija, Lenkija / Sweden, Poland
Režisierius: Magnus von Horn
Scenarijaus autorius: Magnus von Horn
Operatorius: Michał Dymek
Prodiuseris: Mariusz Włodarski
Vaidina: Magdalena Koleśnik, Julian Świeżewski, Aleksandra Konieczna, Zbigniew Zamachowski

Silvija – kūno rengybos instruktorė ir moderni šių laikų mergina. Ji ambicinga ir atkakliai siekia vienintelio tikslo – įrašais socialiniuose tinkluose skleisti žinią apie savo pagrindinį kūrinį – save. Vieną dieną instagrame pasirodo jos išpažintis apie vienatvę, tik ar socialinių tinklų žvaigždė gali sau leisti būti nuoširdi? Režisierius tiksliai ir negailestingai vaizduoja narcizišką nuomonės formuotojų kultūrą ir įdėmiai žvelgia kitapus blizgaus stiklo, už kurio veriasi aidinti tuštuma.  

Festivaliai
Kanų kino festivalis
Istorinės atminties dialogą tęsia Roberto Glińskio vaidybinis filmas „Tiesa išlaisvina“.

TIESA IŠLAISVINA / ZIEJA

11-07 16 val., Mažeikių kultūros centras
Lenkija / Poland
2020, 83‘
Režisierius: Robert Gliński
Scenarijaus autorius: Wojciech Lepianka
Operatorius: Witold Płóciennik
Kompozitorius: Cezary Skubiszewski
Prodiuseris: Włodzimierz Niderhaus
Vaidina: Andrzej Seweryn, Mateusz Więcławek, Zbigniew Zamachowski

1977-ieji. 88-metį tėvą Zieją, vieną Darbininkų gynybos komiteto įkūrėjų, tardo saugumietis Grisickis. Jo tikslas – pasiekti, kad tėvas Zieja bendradarbiautų su valdžios institucijomis. Tardomas Zieja prisimena savo gyvenimą: jis kupinas dramatiškų įvykių iš XX a. Lenkijos istorijos – šie tampa fonu, kuriame išryškėja nepalaužiamų moralinių įsitikinimų svarba.

Robertas Glińskis yra scenaristas ir režisierius. Baigęs architektūrą Varšuvos universitete, vėliau studijavo režisūrą Lodzės kino mokykloje, čia ir dėsto. Robertas dirbo teatre ir televizijoje, taip pat yra sukūręs kelis dokumentinius filmus.

Devynioliktą kartą žiūrovus pasitinkanti „Scanorama“ yra rodžiusi ir platinusi pasaulyje pripažintų lenkų režisierių Andrzejaus Wajdos, Andrzejaus Zuławskio, Agnieszkos Holland, Paweło Pawlikowskio, Małgorzatos Szumowskos ir daugelio kitų filmus. 2016 m. festivalyje buvo surengta didelio sinefilų dėmesio sulaukusi intelektualiuoju provokatoriumi tituluojamo A. Zuławskio retrospektyva. Skirtingose festivalio programose kiekvienais metais pristatomi naujausi pripažintų ir debiutuojančių režisierių kūriniai, o nuo 2019 m., konkursinei trumpametražių filmų programai „Naujasis Baltijos kinas“ išplėtus savo geografiją nuo trijų Baltijos valstybių iki devynių Baltijos jūros regiono šalių, jaunieji lenkų režisieriai varžosi dėl geriausio visos programos trumpametražio filmo apdovanojimo. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto