
Praėjęs ketvirtadienis buvo paskutinė Regioninės Mažeikių ligoninės direktoriaus Sigito Kakčio darbo diena. Ligoninės dalininkų: Savivaldybės ir Sveikatos apsaugos ministerijos – sprendimu įstaigos vadovas buvo atšauktas iš užimamų pareigų, iki jo kadencijos pabaigos likus septyniems mėnesiams.
Buvęs ligoninės direktorius su atšaukimu ir jo motyvais nesutinka, savo teises jis pradėjo ginti nuo kreipimosi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją.
„Santarvė“ bando trumpai pristatyti svarbiausius šios atleidimo istorijos faktus, su ja susijusių asmenų vertinimus.
TYRIMAI IR SPRENDIMAI
Praėjusių metų rugpjūtį bei spalį vykusiuose Regioninės Mažeikių ligoninės dalininkų: Savivaldybės ir Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) – susirinkimuose buvo nutarta pradėti tyrimus ligoninėje.
Savivaldybė interneto svetainėje mazeikiai.lt informavo, kad Kontrolės ir audito tarnybos pradėto tyrimo tikslas – išsiaiškinti įtarimus dėl galimo fiktyvaus darbuotojų įdarbinimo, atlyginimų skaičiavimo, priedų skyrimo bei panaikinimo, viešųjų pirkimų procedūrų vykdymo teisėtumo ir pagrįstumo.
Buvo pranešta ir tai, kad Savivaldybės merės Rūtos Matulaitienės potvarkiu sudaryta komisija ligoninėje atlieka tyrimą dėl jos vadovo Sigito Kakčio galimo viešųjų ir privačių interesų konflikto.
Po mėnesio Savivaldybė paskelbė, jog lapkričio 14 d. vykusiame Regioninės Mažeikių ligoninės dalininkų susirinkime bendru sutarimu pripažinta, kad direktorius Sigitas Kaktys pažeidė LR Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą, nes keliais įsakymais sutuoktinei skyrė atlyginimo priedus.
Vasario 1 d. Savivaldybė informavo, kad Kontrolės ir audito tarnyba užbaigė tyrimą, jo išvados pateiktos dalininkams bei ligoninei. „Šiuo metu vertinama pateikta tyrimo medžiaga, bus priimamas sprendimas“, – paskelbta pranešime.
Vasario 22 d. pranešta, kad ligoninės dalininkų atstovai po įstaigoje atlikto tyrimo Savivaldybės merę R. Matulaitienę įgaliojo kreiptis į Specialiųjų tyrimų (STT) bei Viešųjų pirkimų (VPT) tarnybas ir Valstybinę darbo inspekciją. Taip pat nuspręsta sudaryti komisiją, tirsiančią ligoninės vadovo S. Kakčio priimtų sprendimų teisėtumą.
Balandžio 30 d. Savivaldybės svetainėje pasirodė pranešimas, kad Regioninės Mažeikių ligoninės dalininkų visuotiniame susirinkime vienbalsiai nuspręsta atšaukti Sigitą Kaktį iš ligoninės direktoriaus pareigų pagal VšĮ Regioninės Mažeikių ligoninės įstatų 55.8 papunktyje nurodytą pagrindą, kai asmuo yra pripažintas šiurkščiai pažeidęs Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo reikalavimus ir nuo pažeidimo padarymo nepraėjo 3 metai.
PASKIRTA NAUJA VADOVĖ
Gegužės 10 d. Savivaldybė pranešė, kad nuo tos dienos Regioninės Mažeikių ligoninės direktoriaus funkcijas laikinai vykdys įstaigos Skubiosios medicinos pagalbos skyriaus vedėja A. Būtautaitė-Garalienė.
Savivaldybės pranešime teigiama: „Laikinai vykdyti VšĮ Regioninės Mažeikių ligoninės direktoriaus funkcijas siūlyta direktoriaus pavaduotojai medicinai Zinai Jakštienei ir vyriausiajai slaugos administratorei Daivai Jurkūnienei. Joms atsisakius pasirinkta Skubiosios medicinos pagalbos skyriaus vedėjos A. Būtautaitės-Garalienės kandidatūra.“
(„Santarvė“ primena, kad 34 metų A. Būtautaitė-Garalienė, Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) įgijusi vidaus ligų gydytojos specialybę, yra šios kadencijos Savivaldybės tarybos narė, išrinkta pagal Lietuvos socialdemokratų partijos sąrašą, įeina į Tarybos valdančiąją daugumą, yra paskirta Sveikatos priežiūros ir socialinių reikalų komiteto pirmininke.)
ILGAI NEVIEŠINTO TYRIMO IŠVADOS
Savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos tyrimas Regioninėje Mažeikių ligoninėje baigtas vasario 1 d., su jo išvadomis supažindinti dalininkai ir įstaiga. Visi kiti su Kontrolės ir audito tarnybos tyrimo išvadomis galėjo susipažinti tik balandžio mėnesio antroje pusėje, kai jos pasirodė Savivaldybės svetainėje.
Tai, kad iki tol tyrimo medžiagos nematė ir Tarybos nariai, balandžio 25 d. posėdyje patvirtino nepriklausomas jos narys Virginijus Sungaila, pranešęs „galų gale gavome tas išvadas“.
Į „Santarvės“ klausimą, kodėl išvados nebuvo pateiktos anksčiau, Savivaldybės merė R. Matulaitienė atsakė: „Nebuvo VšĮ Regioninės Mažeikių ligoninės dalininkų – Sveikatos apsaugos ministerijos ir Mažeikių rajono savivaldybės – sprendimo viešinti.“
Trumpai apie tyrimą.
Jis rengtas pagal tris klausimus, kuriuos išsiaiškinti kontrolieriams pavedė ligoninės dalininkai: 1) dėl galimo fiktyvaus darbuotojų įdarbinimo; 2) dėl atlyginimų apskaičiavimo, priedų skyrimo bei panaikinimo pagrįstumo; 3) dėl viešųjų pirkimų procedūrų vykdymo teisėtumo ir pagrįstumo.
Tiriamas laikotarpis 2022-01-01–2023-08-01. Tyrimo metodai: anoniminė apklausa (atsakė 184 respondentai, 40 proc. ligoninės darbuotojų), tyrėjai informavo, kad duomenys taip pat buvo renkami nagrinėjant įstatymus, ligoninės patvirtintas tvarkas, įsakymus, atliktus mokėjimus, darbo grafikus, suminius atlyginimų žiniaraščius, viešųjų pirkimų bei kitus dokumentus.
Tyrėjų išvada pagal pirmą klausimą: fiktyvaus įdarbinimo atvejų nenustatyta.
Pagal antrą klausimą buvo konstatuota, kad S. Kaktys pažeidė Civilinio kodekso bei Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo atskirų straipsnių nuostatas, nes 2022–2023 m. gavo atlyginimą už budėjimą, naktinį darbą bei 5 proc. priemoką už darbų intensyvumą Priėmimo skubiosios pagalbos skyriuje, be to, išleido įsakymus, kuriais pats sau nurodė išmokėti lėšas už rezidentų praktinius mokymus, kt.
Trečiuoju – viešųjų pirkimų klausimu – tyrėjai padarė tokią išvadą: „Ligoninės direktorius nesivadovavo Ligoninės įstatais ir tinkamai neinformavo dalininkų apie įvykius, turinčius esminės reikšmės Įstaigos veiklai, t. y. prieš pasirašant didelės vertės sutartį dėl nutolusio saulės parko įsigijimo, nederino su dalininkais dėl trūkstamų investicijų 374 180 Eur sumos prisidėjimo.“
Skaitytojai, kuriuos domina šis tyrimas, su jo išvadomis gali susipažinti Savivaldybės svetainėje mazeikiai.lt, rubrikoje Kontrolės ir audito tarnyba/Audito ataskaitos ir išvados.
BUVĘS MERAS INTERESŲ KONFLIKTO NEĮŽVELGĖ
2019–2023 m. Savivaldybei vadovavo meras Vidmantas Macevičius, 2019 m. gruodį, po viešo konkurso, pasirašęs darbo sutartį su S. Kakčiu.
V. Macevičius „Santarvei“ sakė, kad ligoninės reikalais domėjosi ir su direktoriumi bendravo nuolat, viename iš susitikimų buvo aptartas ir S. Kakčio gretutinis darbas – ligoninės gydytojo ortopedo-traumatologo. Tokį leidimą meras davė.
„Personalo trūko. Be to, žvelgiant į perspektyvą, rajonui, ligoninei ypač reikėjo jaunų žmonių, būsimų gydytojų, kitų specialistų. Buvau informuotas, kad įstaigos vadovas sudaro sutartis su LSMU, Vilniaus universitetu, kolegijomis. Sutarėme, kad pareigą dėl jaunų gydytojų – internų – rengimo geriausiai galėtų atlikti pats direktorius, nes turi ir profesinių, ir organizacinių žinių, gebėjimų. Interesų konflikto šioje situacijoje nemačiau, todėl neprieštaravau, kad S. Kaktys būtų internų praktikos vadovu, tuo labiau kad už tai atlygina įstaiga, kurioje jie studijuoja“, – kalbėjo V. Macevičius.
Jis taip pat pažymėjo, kad su ligoninės vadovu buvo aptarta, jog S. Kaktys, dirbdamas kaip gydytojas, už papildomą darbo krūvį gaus papildomą atlygį – tokiomis pačiomis sąlygomis kaip kiti gydytojai.
„Taip ir sutarėme. Trūksta gydytojų? Turi sveikatos ir laiko? Pirmyn!“ – kalbėjo V. Macevičius, S. Kakčio darbdaviu buvęs daugiau nei trejus metus.
„ĮŠOKOME Į VAŽIUOJANTĮ TRAUKINĮ“
Tuometinė Savivaldybės mero pavaduotoja, o dabar – Tarybos mažumai priklausanti Sigutė Bernotienė, prisiminusi COVID-19 pandemiją, 2021-ųjų sveikatos sistemos pertvarkos išmėginimus, su kuriais teko susidurti Regioninei Mažeikių ligoninei, galvoja, kad dabartinės valdžios sprendimas – netoliaregiškas.
„Galima sakyti, kad mūsų ligoninė spėjo įšokti į jau važiuojantį traukinį. Kai prasidėjo sveikatos sistemos reforma, Mažeikiams iškilo grėsmė netekti net tokios ligoninės, kokia ji jau buvo. ES lėšas reformuotojai numatė investuoti į apskričių arba, kitaip sakant, regionų ligonines, tad mūsų ligoninė būtų likusi rajoninė su labai nedidele paslaugų apimtimi. Direktorius ir mums nedavė ramybės, ir pats nenusiramino, kol ministerijai (SAM – aut. past.) neįrodė, kad Mažeikių ligoninė turi potencialo ir turi ateitį. Regioninis statusas mūsų ligoninei buvo „išmuštas“ jo pastangomis. Kad tai galėtum padaryti, reikia turėti charakterį, reikia realaus ir sunkaus, kryptingo darbo, o ne „direktoriavimo“. Jei į šią vietą ateis toks pat žmogus, puiku. O jei ne?“ – svarstė Tarybos narė.
NORI TIKĖTI DARBŲ TĘSTINUMU
Buvusi Regioninės Mažeikių ligoninės pavaduotoja gydymui Z. Jakštienė nepanoro viešai komentuoti atsisakymo laikinai pavaduoti direktorių bei savo pasiryžimo išeiti iš darbo.
„Tai buvo mano asmeninis sprendimas, kurį aš paaiškinau ir ligoninės direktoriui, ir pokalbio su mere metu“, – „Santarvei“ sakė medikė.
Paklausta, kokias mūsų ligoninės problemas ir galimybes jai leidžia įžvelgti administracinio darbo patirtis, Z. Jakštienė atsakė: „Turbūt, kaip ir daugelyje ligoninių, didžiausia problema šiuo metu yra gydytojų trūkumas. Trūksta operacinės ir intensyviosios terapijos slaugytojų, radiologijos technologų. Kol kas bendrosios praktikos slaugytojų žymesnio trūkumo nėra, tačiau didelės dalies darbuotojų amžius – jau per 50–55 metus, o naujų specialistų per metus atvyksta tik vienas kitas. Ypač sunku užtikrinti gydytojų darbą budėjimų metu. Visada kalbiname ir kviečiame atvykti dirbti į ligoninę praktiką atliekančius studentus. Paskutiniu metu ligoninės direktorius vedė derybas net su 5 gydytojais, kurie domėjosi darbu mūsų ligoninėje. Labai noriu tikėti, kad kas nors iš jų ir atvyks.“
O kokius darbus, jos nuomone, būtinai reikėtų tęsti ir užbaigti?
„Per tuos ketverius metus mūsų vadovui pavyko užtikrinti, kad ligoninė patektų į regioninių daugiaprofilinių ligoninių sąrašą ir būtų skirtos projektinės lėšos tokio lygio ligoninių paslaugų teikimui pasiekti. Tai bus įgyvendinta atlikus Operacinės-reanimacijos skyriaus patalpų rekonstrukciją, išplėtus Skubiosios medicinos pagalbos skyriaus patalpas ir įsigijus paslaugoms teikti būtiną, teisės aktuose nurodytą įrangą, kurios mums dar trūksta.
Tikrai būtų apmaudu, jei sumažėtų ligoninėje teikiamų paslaugų profilių ir paslaugas gyventojai galėtų gauti tik kitose ligoninėse“, – kalbėjo buvusi direktoriaus pavaduotoja.
Z. Jakštienė pabrėžė norinti tikėti, kad Mažeikiuose yra suprantama ligoninės ir jos teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų gyventojams reikšmė, kad numatyti darbai, siekiant užtikrinti regioninės ligoninės statusą, bus sėkmingai tęsiami.
SU ATŠAUKIMU NESUTINKA
Buvęs Regioninės Mažeikių ligoninės direktorius S. Kaktys „Santarvei“ sakė nesutinkantis su jo nušalinimu.
„Atleidimas neteisėtas, kaltinimai niekuo nepagrįsti. Iš dabartinės valdančios daugumos pusės paskutinius dvejus savo darbo metus buvau daug kartų atakuojamas. Šalia padėkų po kovido, pandemijai pasibaigus, prasidėjo įvairialypės šmeižto atakos – per skirtingas žiniasklaidos priemones, socialinius tinklus. Įvardijami įvairūs „pažeidimai“, vėliau, jiems nepasitvirtinus, apie tai nutylima. Dabar liko tik „šiurkštūs“ viešų ir privačių interesų pažeidimai, tapę formalaus mano atšaukimo iš pa-reigų pagrindu“, – teigė „Santarvės“ pašnekovas.
Jis pažymėjo, kad ir abu ligoninės dalininkai savo išvadose pripažino, jog vertino neteisingai.
„Turėjau teisę ir pareigą kaip vadovas veikti pagal Civilinį kodeksą įstatymo vardu (Ex officio), o ne pareigų patikėjimo būdu. Tokiu atveju, įstaigos vadovas yra įpareigotas visus klausimus spręsti vienodai tiek dėl darbuotojų, tiek dėl savęs – įsakymų būdu. Kita aplinkybė – visi darbo klausimai buvo aptarti su tuomečiu meru Vidmantu Macevičiumi. Nėra tokio teisės akto, kuris po rinkimų verstų iš naujo pertvirtinti anksčiau gautus įpareigojimus“, – akcentavo buvęs vadovas.
LIGONINĘ PALIEKA „GEROS BŪKLĖS“
S. Kaktys palietė ir gana plačiai eskaluojamą temą, kad Savivaldybė nebuvo tinkamai informuota apie nutolusio saulės parko (elektrinės) įsigijimą.
„Atskirų raštų pavyzdžiais įrodėme, kad ne tik buvome Savivaldybės raginami dalyvauti Aplinkos ministerijos inicijuotoje programoje dėl atsinaujinančių energijos šaltinių, bet ir derinome visą procesą, laiku ir tinkamai informavome. Paprasčiausias nesusikalbėjimas – Savivaldybėje keičiantis atsakingiems darbuotojams, „pasiklydo“ raštai ir auditas jų nerado“, – paaiškino buvęs direktorius.
Iš pareigų atšauktas ligoninės vadovas neslėpė, kad gins savo teises: „Dėl viešų ir privačių interesų derinimo įstatymo „šiurkštaus“ pažeidimo jau kreipiausi į Vyriausią tarnybinės etikos komisiją. Dėl mano atšaukimo iš darbo pirmiausia kreipsiuosi į Darbo inspekciją.“
Paklaustas, kokios finansinės būklės ligoninę palieka, S. Kaktys akcentavo: jam išeinant iš darbo ligoninė disponavo 1,3 mln. eurų apyvartinių lėšų. Paruošti ir Sveikatos apsaugos ministerijai pateikti investiciniai projektai, kurių vertė – daugiau nei 5 mln. eurų.
„Praėjusių metų pabaigoje pridavėme eksploatacijai ir be Savivaldybės pagalbos apmokėjome 530 kWh galios nuotolinę saulės elektrinę. Per paskutinius dvejus metus įstaigos lėšomis renovavome Ortopedijos ir traumatologijos, Vidaus ligų skyrius. Tai finansinė pusė.
Kita pusė – sienos pacientų negydo, gydo medikai. Pavyko visiškai sukomplektuoti chirurgų, akušerių ginekologų, anesteziologų reanimatologų komandas“, – vardijo buvęs ligoninės vadovas.
SITUACIJA IŠLIEKA STABILI
Savivaldybės merė R. Matulaitienė pirmadienį „Santarvei“ sakė, kad situacija ligoninėje yra stabili. Paskirta gydytoja, kuri laikinai eis įstaigos direktoriaus pareigas, kol konkurso būdu nebus pasirinktas naujas Regioninės Mažeikių ligoninės vadovas.
„Po to, kai praėjusią savaitę dvi ligoninės darbuotojos atsisakė eiti šias pareigas, iki kol bus paskelbtas konkursas ir paskirtas naujas įstaigos vadovas, ieškojau, kas galėtų jas užimti ir dirbti. Ligoninės Skubiosios medicinos pagalbos skyriaus vedėja Aranta Būtautaitė-Garalienė sutiko imtis šio darbo. Ligoninės dalininkai jos kandidatūrai pritarė“, – kalbėjo merė ir pridūrė, kad sulaukė nemažai žinučių, palaikančių dalininkų sprendimą dėl įstaigos laikinosios vadovės kandidatūros.
Savivaldybės merė praėjusį penktadienį susitiko su ligoninėje dirbančiais žmonėmis, kalbėjosi apie darbus ir problemas, įstaigos ateitį. Šio susitikimo, pasak R. Matulaitienės, tikrai reikėjo.
„Atšauktas ligoninės vadovas skleidė tokią žinią, kad iš įstaigos išeis daug gydytojų. Išėjo tik du. Kalbėdamasi su čia dirbančiais medikais sakiau ir dabar pažymiu: situacija ligoninėje stabili, nė vieno skyriaus veikla nenutrūko. Su laikinąja direktore jau aptarti pirmi žingsniai. Tai medikų susigrąžinimas (nes yra mažeikiškių, dirbančių kitur), teikiamų paslaugų atnaujinimas, dalyvavimas projektuose. Dalis klausimų išspręsta, kiti sprendžiami, kad būtų užtikrinta sėkminga ligoninės ateitis, laiku ir kokybiškai teikiamos paslaugos mūsų ir kitų rajonų gyventojams“, – kalbėjo R. Matulaitienė.