Muziejų misija – saugoti istorijos bei kultūros vertybes, šviesti visuomenę.
Apie tai, kokius planus ketinama įgyvendinti, kokiems jau netrukus vyksiantiems renginiams ruošiamasi, papasakojo šiemet 90-ies metų veiklos sukaktį mininčio Mažeikių muziejaus darbuotojai.
Įgyvendina naują sumanymą
Prieš septynerius metus atidarytą nekilnojamąją ekspoziciją „Mažeikių kraštas: tarp kuršių, žiemgalių ir žemaičių“ muziejininkai vadina svarbiausia. Jos lankytojai gali apžiūrėti radinius, kuriuos archeologai aptiko, atlikdami archeologinius tyrinėjimus Mažeikių rajone.
Lankytojai iki šiol galėjo šią ekspoziciją apžiūrėti tik pro stiklą, o iš arčiau patyrinėti tik naudodamiesi padidinamuoju stiklu.
Muziejininkai sumanė, kad reikia pagaminti šių eksponatų kopijų, kad lankytojai eksponatus galėtų paliesti. Šis sumanymas yra orientuotas į regėjimo negalių turinčius žmones. Netrukus senovinius juvelyrinius dirbinius jie galės pažinti lytėdami.
Vyks didelė konferencija
Šie metai kupini įvairių jubiliejų.
Mažeikių muziejus šiemet mini 90-ąsias veiklos metines. Šiuos metus galima būtų vadinti ir Mažeikių miesto 150-uoju gimtadieniu. Tačiau dėl šios datos istorikai vis dar nesutaria.
Todėl dabar rengiamasi lapkritį vyksiančiai konferencijai-diskusijai apie Mažeikių miesto ištakų tyrinėjimo problemas.
„Renginyje dalyvausiantys istorikai bandys pateikti klausimų ir ieškoti atsakymų, argumentų, kokią datą galima būtų laikyti mūsų miesto įkūrimo data“, – kalbėjo muziejuje dirbantis istorikas Mindaugas Buknys.
Į muziejų – žinių ir praktikos
Žinios apie Mažeikių praeitį ir praktiniai įgūdžiai – tai dalykai, kuriuos lankytojams gali pasiūlyti šiandieniniai muziejai.
Žinių žmonės gauna apžiūrinėdami eksponatus, skaitydami jų aprašymus, lankydamiesi muziejuje organizuojamuose renginiuose – parodų pristatymuose, konferencijose.
Praktinių įgūdžių galima įgyti dalyvaujant etnografinės ir istorinės krypties edukacijose apie liaudies meną, amatus, muzikavimą, kalendorines šventes, įžymius mūsų krašto žmones ir pan.
Edukacijų, kuriose už 1–3 eurų mokestį vienam asmeniui gali dalyvauti ir vaikai, ir suaugusieji, sąrašas Mažeikių muziejuje – ilgas ir įvairus.
Edukaciją išbandė jaunieji žurnalistai
Muziejaus kultūrinės veiklos vadybininkė Lilija Petraitienė veda edukaciją „Puošmenos iš odos“.
„Santarvei“ vadybininkė sakė, kad dažniausiai užsiėmimuose dalyvauja moterys. Tikriausiai dėl to, kad oda – tokia medžiaga, kurią reikia prisijaukinti, prie jos priprasti. Su ja dirbant reikia ir kantrybės, ir kruopštumo.
Edukacijos dalyviams L. Petraitienė stengiasi trumpai papasakoti apie odos prigimtį, suteikia informacijos apie šios medžiagos panaudojimo galimybes, pristato įvairias odinių dirbinių gamybos technologijas, atsako į klausimus.
Trečiadienį Jaunųjų žurnalistų dirbtuvių lankytojai – įvairaus amžiaus moksleiviai, padedami muziejaus darbuotojos, iš odos gamino apyrankes.
Po edukacijos dalis moksleivių pripažino, kad šiaip jau užsiimti amatais nelabai mėgsta, tačiau savo rankomis pasigaminti papuošalą – įdomi patirtis. Mokiniai kalbėjo: kai kažką pasidarai pats, tą dirbinį malonu nešioti.
Tikrai įvairios edukacijos pritraukia daugiau lankytojų, kelia susidomėjimą. Manau būtų nebloga mintis ir keli prekybiniai stalai panašiems dirbiniams įsigyti už simbolinę kainą