Valstybinė ligonių kasa skelbia, jog Mažeikiuose tenka ilgiausiai laukti sąnarių endoprotezų operacijų – iki trejų metų.
Mažeikiškiai gydytojai ortopedaitraumatologai teigia, jog „gyvos“ eilės nėra – ilgai laukiama tik protezų. Tie, kurie jį turi, ant operacinio stalo gultis gali kad ir tą pačią dieną.
SKIRIASI
SKAIČIŲ ANALIZĖ
Valstybinė ligonių kasa (VLK) paskelbė duomenis, pagal kuriuos Mažeikių ligoninėje ilgiausiai tenka laukti klubo ir kelio sąnarių endoprotezų.
Mažeikiškiai medikai teigia, jog laukiančiųjų operacijos eilės nėra, tik reikia sulaukti nemokamo protezo. Anksčiausiai užregistruotas paciento patenkintas prašymas gauti nemokamą protezą – 2003 m.
Šis žmogus dar nėra pasinaudojęs šia paslauga, todėl jo pavardė tebėra laukiančiųjų sąraše.
Mažeikių ligoninės duomenimis, pagal VLK užsakymo kvotos vykdymą ligoninė lenkia vienuolika kitų šalies gydymų įstaigų. Lietuvoje kelio bei klubo endoprotezų operacijas daro aštuoniolika ligoninių.
„Šalies spaudoje pasirodė sausi, nieko nesakantys skaičiai su bloga išvada, – patikslino Mažeikių ligoninėje dirbantis gydytojas ortopedastraumatologas Jonas Žulpa. – Mūsų ligoninėje iš 2006 m. paskutinįjį ir šių metų pirmąjį ketvirčius gautų nemokamų klubų sąnarių įdėta trečdalis.“
PROTEZĄ SAUGO
SAVININKUI
Gydytojas J. Žulpa „Santarvei“ paaiškino nesusipratimą: ne sąnario endoprotezo reikia ilgiausiai laukti Mažeikiuose, bet pas mus gyvena seniausiai jį gavęs, tačiau jo dar neįsidėjęs pacientas.
„Mes tam žmogui protezą saugome. Kitos ligoninės gal gudresnės ar griežtesnės: praėjo keleri metai, neateina operuotis, tai ir braukia lauk iš eilės. Bet to daryti negalime: jei jis gavo protezą, tai jo nuosavybė, jokių braukymų negali būti. Jis turi teisę pasirinkti, kada gultis ant operacinio stalo“, – tvirtino medikas.
Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotojas Paulius Rumbutis, kuruojantis Telšių apskritį, patikino, kad jokiuose įstatuose nėra nustatyta, kiek galima atidėti sąnarių endoprotezo operaciją.
„Žmogus gauna pranešimą iš Valstybinės ligonių kasos, kad jam priėjo eilė ir gavo nemokamą sąnario protezą, tada per mėnesį turi kreiptis į ligoninę. Jeigu jis tuo metu nenori operacijos, tada prašo ligonių kasų, kad ją atidėtų. Iki tam tikro laiko atidedama, bet, kiek aš žinau, ne ilgam – iki dvejų metų. Tai nebūna metų metais, nors kurį laiką taip gali būti“, – pasakojo P. Rumbutis.
Pasak VLK atstovo spaudai Kazio Žilėno, paciento prašymas gali būti anuliuotas, jei šis nesikreipia ar dėl kitų priežasčių negali operuotis per 2 metus nuo endoprotezo skyrimo.
KVIEČIA ATSILIEPTI
GAVUSIUS
PROTEZUS
Pasiteiravus, dėl kokių priežasčių pacientai atideda operaciją, medikai prisiminė, kad dažniausias atsakymas – reikia sutvarkyti svarbius reikalus, pavyzdžiui, ūkio darbus. Arba žmonės jaučiasi dar pakankamai gerai, „palauks, kol bus blogiau“.
Ortopedaitraumatologai sakė, jog pagal statistiką visoje Lietuvoje trečdalis gautų protezų yra įdedama, trečdalis atkrinta, nes protezo sulaukę žmonės yra mirę arba tokios būklės, kai jau negalima operuoti. O kitą dalį sudaro tie, kurie gauna jį, bet dėl kokių nors priežasčių nesideda.
„Žmogus ateina ir pasirenka sau patogią datą. Pasitaiko ir tokių žmonių, kurie, praėjus metams, dvejiems, ateina įsidėti sąnario protezą. O tie seniausiai turintieji… Abejoju, ar tiek pralaukę, jie apskritai benorės dėti, jei jau tiek metų nenorėjo…“ – svarstė J. Žulpa ir pridūrė, kad pastarieji ar jų giminės yra kviečiami pranešti, ar jiems dar reikalingas protezas. Jei ne, jis būtų perleidžiamas kitam ligoniui, kuriam galbūt labai reikia.
PROTEZĄ
GALI NUSIPIRKTI PATS
Pasak Mažeikių ligoninės direktoriaus Albino Lidžiaus, susidariusi eilė mažina ligoninės funkcionavimo rodiklius, tačiau pacientai gali važiuoti į kitus miestus. Jie turi tokią teisę.
„Gyvos“ eilės tikrai nėra. Jei, tarkim, kitą savaitę ateitų žmogus ir norėtų gultis ant operacinio stalo, tai pasiruošimas užtruktų tik tol, kol atliks tyrimus. Sudėtinga operacija, vadinasi, reikia išsitirti. Pavyzdžiui, jei viskas gerai, šiandien ateina, tai ryt, jei operacinė laisva, mes galime operuoti. Viena – dvi savaitės ilgiausiai“, – tikino vedėjas V. Magrinas.
Nenorintieji laukti protezų trejų metų (tiek maždaug tenka laukti eilės), sąnario protezą gali įsigyti patys, o vėliau laukti kompensacijos.
„Pacientas pats sumoka už sąnarį, o paskui, kai ateina jo eilė, jam kompensuoja tiek, kokie pirkimo metu buvo įkainiai“, – teigė P. Rumbutis.
Valstybinės ligonių kasos duomenimis, šiuo metu klubo sąnarys kainuoja apie 1800 Lt, kelio – apie 3500 Lt.
DAUGUMA
LAUKIANČIŲJŲ –
MOTERYS
Pasak VLK spaudos atstovo K. Žilėno, prašymų gauti nemokamų sąnarių endoprotezų kasmet daugėja, tačiau atitinkamai daugėja ir operacijų.
Gegužės mėnesio pabaigoje nemokamo klubo sąnario endoprotezavimo laukė 13 tūkst., o kelio sąnario – 15 tūkst. Lietuvoje gyvenančių žmonių.
„Santarvės“ žiniomis, Mažeikiuose abiejų rūšių protezų laukia maždaug po du šimtus pacientų. Nemokamo sąnario endoprotezo tenka laukti apie trejus metus.
Dauguma laukiančiųjų yra 60 – 79 m. amžiaus, o tris ketvirtadalius jų sudaro moterys.
Nuotr. iš redakcijos archyvo: Nemokamo klubo ar kelio sąnario protezo laukia apie keturis šimtus mažeikiškių.