Mažeikių rajono savivaldybė – projekto „Žiedinis atliekų tvarkymas“ dalyvė

Mažeikių rajono savivaldybės administracija drauge su partneriais iš Estijos, Ukrainos ir Norvegijos įgyvendina projektą „Žiedinis atliekų tvarkymas“ (angl. Circle-based waste management).
Trejus metus truksiančio projekto dalyviai sieks tikslų, susijusių su atliekų tvarkymo ir perdirbimo gerinimu jų šalyse.

Dalyviai – iš keturių šalių

Projektas „Žiedinis atliekų tvarkymas“ (No.2018-1-1309), finansuojamas EEE ir Norvegijos paramos fondo Regioniniam bendradarbiavimui, prasidėjo šių metų rugsėjo 1 dieną ir bus įgyvendinamas iki 2023 metų rugpjūčio 31 dienos. Bendra jo vertė – 1,45 mln. eurų. Iš šių lėšų daugiau nei 400 tūkst. teks Mažeikių rajono savivaldybei.
Iniciatyvos partneriai – Estijoje esančio Paidės miesto savivaldybė, Ukrainos Sumų miesto savivaldybė, UAB Telšių regiono atliekų tvarkymo centras. Vykdant šį projektą, Mažeikių rajono savivaldybės administracijai teko pagrindinio partnerio pareigos.
Norvegijos organizacija „Green Business Norway“, kuri specializuojasi aplinkosaugos ir atliekų tvarkymo srityje, dalyvauja partnerio-eksperto teisėmis.

Diegs žiedinės ekonomikos principus

Projekto „Žiedinis atliekų tvarkymas“ dalyviai yra iš skirtingų Europos šalių miestų ir kiekvienas turi savų tikslų, bet bendra visus vienijanti idėja yra tai, kad visi partneriai yra suinteresuoti diegti žiedinės ekonomikos principus ir siekti teigiamų pokyčių bei efektyvinti atliekų tvarkymą savo regione.
Pavyzdžiui, Mažeikių rajono savivaldybė kartu su Telšių regiono atliekų tvarkymo centru šio projekto metu sieks gerinti buitinių atliekų surinkimą bei jų rūšiavimą surinkimo metu Mažeikių rajone ir Telšių regione, o taip pat išspręsti stambiųjų atliekų ir nenaudojamų daiktų surinkimą.

Idėją pasiūlė gyventojai

Mažeikiškių pirminė idėja imantis šio projekto buvo tokia, kad mieste reikia iš esmės spręsti stambių gabaritų atliekų, nebenaudojamų baldų, statybinių medžiagų ir kt. surinkimo, tvarkymo klausimą.
Pavyzdžiui, užsienyje, ypač Skandinavijos šalyse, šie klausimai sprendžiami įrengiant specializuotas aikšteles arba centrus, kuriuose gyventojai atsikrato jiems nebereikalingų daiktų ar įvairių stambiųjų atliekų. Tokiuose centruose yra patalpos, kur geresni daiktai sandėliuojami bei paremontuojami. Gyventojai, kuriems tų daiktų reikia, gali juos įsigyti ir naudoti toliau.
Taigi, projekto „Žiedinis atliekų tvarkymas“ lėšomis numatyta paruošti techninę dokumentaciją bei detalius brėžinius (projektą), kad sudarius sutartį su statybos įmone būtų aišku, kaip ką įrengti.
Tokios aikštelės arba centro įrengimas palengvintų situaciją Mažeikių miesto ir rajono gyventojams: šalia buitinių atliekų konteinerių neliktų nenaudojamų daiktų, mažėtų ir bendras atliekų kiekis.
Idėją apie tai, kad tokia aikštelė Mažeikiuose labai reikalinga, išsakė neseniai vykusios apklausos dalyviai.

Patirties bus semiamasi iš užsienio

Pagal projekto finansavimo sąlygas, lėšų nebus galima tiesiogiai investuoti perkant reikalingas priemones. Pasak Mažeikių rajono savivaldybės mero patarėjo ir šio projekto vadovo Virgilijaus Radvilo, šis projektas priskiriamas prie vadinamųjų „minkštųjų“ projektų. Tai reiškia, kad, jį įgyvendinat, pirmiausia bus siekiama gauti žinių apie užsienyje taikomas atliekų tvarkymo technologijas. Jų įgijus, bus stengiamasi keisti, pagerinti visuomenės, savivaldybės darbuotojų, mūsų regiono atliekų tvarkymo sektoriaus įmonių atstovų požiūrį apie tvarų atliekų tvarkymą.
Ateityje Europos Sąjungos prioritetai bus stipriai nukreipti į žiedinės ekonomikos principus, aplinkos taršos mažinimą, į jas perdirbant susidarančių dujų kiekių mažinimą. Šiai sričiai nauju – 2021–2027 metų ES finansiniu laikotarpiu bus teikiamas prioritetas ir bus galimybė pritraukti miestui švarinti reikalingų lėšų. Tad žvelgiant į ateitį ir siekiama domėtis, semtis patirties iš Skandinavijos šalių atliekų tvarkytojų ir pritaikyti jų patirtį vietoje.
„Norisi nuvežti Savivaldybės, Mažeikių komunalinio ūkio, Telšių regioninio atliekų tvarkymo centro specialistus, kad jie pamatytų, ką kartais galima padaryti turint tiek pat pinigų, tačiau kitokį požiūrį ir našesnius organizacinius dalykus. Labai tikiuosi, kad pavyks į projektą įtraukti rajono visuomenę, jaunimą. Drauge galime pasiekti teigiamą postūmį atliekų tvarkymo srityje, sumažinti pagaminamų atliekų kiekius“, – kalbėjo V. Radvilas.
Loreta BUTKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto