Mažeikių viešoji biblioteka atvira visiems lankytojams

Prezidentas ir jo žmona, lankydamiesi Mažeikių viešojoje bibliotekoje,
domėjosi, kokios sąlygos joje lankytis, būti, šviestis sudaromos
negalių turintiems žmonėms.
Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos nuotr.

Po Prezidento Gitano Nausėdos vizito į Mažeikius bei kaimynines savivaldybes kilo nemažas visuomenės šurmulys. Žmonės stebėjosi, kodėl nebuvo skelbiama informacija apie planuojamą vizitą, nebuvo galimybės susitikti su Prezidentu ar bent jau jį pamatyti.
Tačiau šalies vadovo ir pirmosios ponios tikslinio vizito į Mažeikius esmė buvo ne susitikti su vietos gyventojais, o pasidomėti, kokių paslaugų žmonėms su negalia gali pasiūlyti Mažeikių rajono savivaldybės viešoji biblioteka, kaip ir kuo gyvena Šerkšnėnuose įsikūrusio autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams pritaikyto vaikų dienos centro „Mažasis princas“ bendruomenė.

Dažniausia tema – infrastruktūra

Kartais nutinka taip, kad, gyvendami ir dirbdami savajame mieste, nebūtinai žinome, ko ir kiek vyksta aplink. Kalbant apie mūsų aplinkos, viešųjų erdvių, įvairių organizacijų pritaikymą ir prisitaikymą priimti žmones su negalia, dažnai apsiribojama tuo, ar įstaigose įrengti pandusai, keltuvai, įvažiavimai, ar jie pagelbėja žmonėms patekti ten, kur jiems reikia ir norisi.
Kur kas rečiau gvildenamos temos apie turinį – apie tai, kokias paslaugas neįgalieji tose įstaigose gauna ir ar iš viso gauna.
Šį kartą „Santarvės“ skaitytojų dėmesiui – informacija apie Mažeikių viešosios bibliotekos darbuotojų veiklą siekiant atvirumo visiems lankytojams.

Mezga ir puoselėja bendrystę

Po pastato ir patalpų atnaujinimo Mažeikių viešoji biblioteka lankytojams duris atvėrė 2016 metais. Renovacijos metu bibliotekos patalpos buvo pritaikytos įvairių negalių turintiems žmonėms.
Tačiau faktas, kad jau penkerius metus neįgaliesiems yra sudarytos sąlygos patogiai patekti į biblioteką, savaime dar nieko nereiškia, bendrystė nuo to neužsimezga ir neklesti.

Vaikų ir jaunimo skyriuje bibliotekininkų sukurti „emociukai“ kelia lankytojų nuotaiką, mažuosius lankytojus skatina pažinti emocijas ir jas įvardinti.

Todėl bibliotekininkai aktyviai bendradarbiauja su negalią turinčius žmones vienijančiomis miesto bei rajono organizacijomis – „Vilties erdvė“, „Mažeikių Viltis“, „Gerumo galia“, „Gyvenimo spalvos“, „Lietaus vaikai“, Jievaro pagrindine mokykla.
Iki koronaviruso pandemijos bibliotekoje buvo organizuojamos parodos bei jų pristatymai, filmų peržiūros, edukaciniai užsiėmimai, pyragų dienos, kalendorinių švenčių paminėjimai, lėlių teatro spektakliai, akcijos. Šiuose renginiuose dalyvauti būdavo kviečiami ir pagal galimybes dalyvaudavo minėtų organizacijų, bendruomenių nariai.

Turi knygų, parašytų Brailio raštu

Pagal LR bibliotekų įstatymą, biblioteka yra kultūros, švietimo ir informacijos įstaiga, kurioje renkami, tvarkomi, saugomi spaudiniai ir kiti dokumentai, sisteminamos ir platinamos juose užfiksuotos žinios pažinimo, bendravimo, žmonių sukauptų žinių išsaugojimo, ugdymo ir rekreacijos tikslams.
O kas Mažeikių viešojoje bibliotekoje daroma dėl regėjimo negalių turinčių žmonių?
Pasak bibliotekos direktorės Alinos Bernotienės, bibliotekos fonduose yra garsinių bei Brailio raštu parašytų knygų.
Be to, antrus metus aktyvinama knygų pristatymo į namus paslauga negalintiesiems pasiekti bibliotekos. Ši paslauga ypač populiaria tapo karantino laikotarpiu.

Įgyvendina įdomius projektus

Nuo praėjusių metų lapkričio bibliotekos duris puošia išskirtinis ženklas – spalvota dėlionė „Biblioteka visiems“. Jis reiškia, kad mūsiškė biblioteka dalyvauja Šiaulių apskrities Povilo Višinskio bibliotekos inicijuotame projekte. Įgyvendinant jį taikomi infrastruktūriniai sprendimai, tobulinamos darbuotojų kompetencijos, kuriamos naujos paslaugos Autizmo spektro (ASS), kitų – kalbos, komunikacijos ar elgesio – sutrikimų turintiems lankytojams.

Lopšelio-darželio „Berželis“ auklėtiniams Kiškis Mažeikiškis
aprodė Vaikų ir jaunimo skyrių, emocijų raiškos erdvę bei naujuosius
bibliotekos personažus „emociukus“.

Pasak įstaigos vadovės, šiemet bus pradėta nauja veikla – biblioterapija, skirta socialinę atskirtį patiriantiems žmonėms.
Mažeikių viešoji biblioteka 2020 metais įgyvendino projektą „Emocijų raiškos erdvė“. Vaikų ir jaunimo skyriuje buvo įkurta erdvė, kurioje rengiamos emocijų pažinimo edukacijos vaikams ir suaugusiems bibliotekos lankytojams. Ši erdvė tinkama leisti laiką savarankiškai su tėvais ar draugų grupe. Emocijų raiškos erdvė aprūpinta individualia rašomąja lenta, smėlio ir šviesos staliuku, sensoriniais indais, emocinį intelektą lavinančiais žaidimais. Šiomis priemonėmis, skatinančiomis kūrybiškumą, pritraukiančiomis dėmesį bei sužadinančiomis smalsumą, gali naudotis lankytojai.

Pajuto didžiulį paslaugų poreikį

Karantino metu vaikų ir jaunimo skyriaus bibliotekininkės pasiuvo įvairias žmogaus emocijas atspindinčius „emociukus“ ir juos susodino ant sūpynių skyriaus erdvėse. Minkšti, patrauklūs žaislai kelia lankytojų nuotaiką, mažuosius skatina pažinti emocijas ir jas įvardinti.
Atsinaujinęs Mažeikiškio Kiškio lėlių teatras emocijų raiškos erdvėje naujais, šiuolaikiškais spektakliais džiugina vaikus ir vyresnius, turinčius negalių. Lėles ir dekoracijas siuvo mūsų bibliotekininkės.
„Veiklos naujoje erdvėje parodė didžiulį tokių paslaugų poreikį. Todėl parašėme naują projektą ir šiemet gavome dalinį Kultūros tarybos finansavimą projektui „Emocijų karuselė: skaitau, džiaugiuosi, dalinuosi“. Jį įgyvendinant vyks edukacijos, susitikimai su rašytojais, psichologais, edukatoriais. Be to, emocijų raiškos erdvė bus papildyta priemonėmis, emocijų raiškos lagaminėliais, interaktyviomis grindimis“, – šių metų planus apibūdino A. Bernotienė.
Nuotr. iš bibliotekos archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto