Mažeikiuose atidengta lenta generolui Povilui Plechavičiui atminti

Nuotr. iš Savivaldybės administracijos archyvo

Rugpjūčio 27 d. Mažeikiuose, Stoties gatvėje, ant 22 numeriu pažymėto namo sienos buvo atidengta atminimo lenta generolui Povilui Plechavičiui. Šiame pastate veikė komendantūra, kuriai generolas vadovavo.
Lentos dailininkas – Vytautas Čepulis, akmenorius – Juozas Žilinskas, fundatoriai – dvi mažeikiškių šeimos: Daiva ir Jonas Glodeniai bei Olga ir Julius Baniai.

Ceremonijoje – daug svečių

Atidengimo ceremonijoje dalyvavo KASP Žemaičių apygardos 3-ios rinktinės atstovai ir rinktinės vadas majoras Ramūnas Jankauskas, Kauno generolo Povilo Plechavičiaus licėjaus direktorius Ričardas Žilaitis ir kadetų atstovai, pulkininkas leitenantas Linas Idzelis, Žemaitijos rinktinės šauliai bei jų vadai Julius Svirušis ir Pranas Trakinis.
Į Mažeikius ta proga atvažiavo Palangos šaulių choro dainininkai, Vilniaus generolo P. Plechavičiaus rinktinės choristai, Palangos jūrų šaulių ansamblis.
Atminimo lentą pašventino Mažeikių Švč. Jėzaus Širdies parapijos klebonas kan. Donatas Stulpinas. Sakydamas kalbą jis pažymėjo: šlovė Mažeikių kraštui, iš kurio kilęs šis garbingas kovotojas!
Savivaldybės meras Vidmantas Macevičius apgailestavo, kad savo gimtame krašte generolas dar nėra tinkamai pagerbtas, kad sovietiniais metais tendencingai apie jį skleistos istorijos dar nėra paneigtos. Savivaldybės vadovas pasidžiaugė gražia privačių asmenų iniciatyva įamžinti generolo atminimą.

Atminimo lentą pašventino Mažeikių Švč. Jėzaus Širdies parapijos klebonas kan. Donatas Stulpinas. Nuotr. iš Savivaldybės administracijos archyvo

Tik pirmas žingsnis

Fundatorių vardu kalbėjo bendrovės „Jubana“ vadovas Julius Banys.
„Tai tik pirmas žingsnis įamžinant šitą Lietuvos didžiavyrį, kilusį iš Bukančių. Mūsų laukia daug darbų, kuriuos turėtų vainikuoti palaikų pervežimas iš Čikagos ir perlaidojimas giminės kape Ukrinų kapinėse“, – akcentavo mažeikiškis verslininkas.
Pulkininkas leitenantas L. Idzelis pabrėžė, kad generolo puoselėtos vertybės išlieka aktualios ir šiandien: „Tas laisvės nevertas, kas negina jos!“
Iš patrankos buvo iššautos trys galingos salvės: už Lietuvą, už generolą P. Plechavičių, už pergalę Ukrainoje.
Miestiečiams išsiskirsčius, kariškiai nuvyko į generolo gimtinę – dalyvauti pėsčiųjų žygyje nuo generolo gimtinės Bukančiuose iki Sedos. Jo dalyviai žygį baigė prie generolo brolio Aleksandro Plechavičiaus malūno, buvo sočiai pamaitinti šiupiniu.
Parenkant ir pažymint maršrutą daug pasidarbavo Ukrinų bendruomenė ir jos pirmininkė Vilma Vžesniauskienė. Maitinimui lėšas skyrė bendrovė „Hotrema“ (vadovas Nerijus Baužys), indų parūpino Odeta Jasmontienė.
Lentos atidengimas ir generolui atminti skirta šventė – puikus pavyzdys, ką gali padaryti privati iniciatyva, kai darbo imasi atsakingi žmonės, savojo krašto patriotai.
Jūratė MEDEIKYTĖ

Atminimo lentos fundatoriai: Daiva ir Jonas Glodeniai, Olga ir Julius Baniai (centre) su šventės svečiais. Nuotr. iš Savivaldybės administracijos archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto