Mažeikiuose gimė trynukai

Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka.:
Trynukų mama L. Jonušienė prisipažino mažylius skirianti tik pagal dydį.

Trynukus auginanti Jonušų šeima valdžios išskirtinio dėmesio nesulaukė.
Mažeikiškių Ligitos ir Audriaus Jonušų šeimoje gimė trynukai. Apie tai žinoję savivaldos atstovai šiam nekasdieniam reiškiniui jokios svarbos nesuteikė. Sveikinimus, dovanas ir linkėjimus jie nukėlė vėlesniam laikui. Tačiau ne dėl dėmesio stokos trynukų tėvai patys ėmė belstis į valdžios duris…

PAPRAŠĖ PARAMOS

Kajus, Pijus ir Nojus pasaulį išvydo rugsėjo 14 dieną. Kauno medikai, atsisveikindami su naujagimiais, tėvams tarė: „Didelį džiaugsmą parvešite į Mažeikius“.
„Grįžom, bet niekam mes neįdomūs“, – šypteli trijų mažylių mama.

Šeima jokio išskirtinio dėmesio nesulaukė, nors apie tai žinojo trynukų gimimą įregistravęs Civilinės metrikacijos skyrius, vienkartines pašalpas išmokėjęs Socialinės paramos skyrius.
Šeimos stebuklu džiaugėsi, tėvelius trynukų gimimo proga sveikino artimieji, draugai, kaimynai. Tačiau nei valdžios atstovai, nei į savivaldą išrinkti politikai sveikinti šeimos neskuba.
Spalio 19 dieną pati mama pravėrė Savivaldybės administracijos duris.
„Ne dėl dėmesio stokos. Ne tai esmė. Prašiau skirti socialinę darbuotoją, kuri galėtų ateiti padėti“, – paaiškino moteris.
Direktorius šį prašymą peradresavo Socialinės paramos skyriui.

SKIRIA IŠSKIRTINĘ PARAMĄ

Valstybė gausioms šeimoms yra numačiusi daug lengvatų, tačiau išskirtinės paramos, kai gimsta trynukai, įstatyme nėra numatyta. Kaip ir įprasta, už kiekvieną vaiką skiriama 11 minimalių gyvenimo lygio dydžio (1 430 litų) vienkartinė pašalpa. Įstatymo numatytą paramą gavo ir Jonušų šeima.
Tačiau „Santarvė“ išsiaiškino, kad ne viena šalies savivaldybė randa būdų, kaip palengvinti gyvenimą trynukus auginančioms šeimoms.

Pavyzdžiui, Šilutės rajone trynukų susilaukusiai šeimai buvo pasiūlytas didesnis butas.
Alytaus savivaldybės meras, sužinojęs apie trynukų gimimą, nedelsdamas inicijavo Tarybos sprendimą, pagal kurį visoms alytiškių šeimoms, susilaukusioms dvynukų, trynukų ar daugiau vaikų, už kiekvieną išmokama 500 litų pašalpa.
Bene dosniausia – Kauno miesto savivaldybė. Prieš trejus metus ji priėmė sprendimą, pagal kurį skiriama išskirtinė parama: gimus dvynukams už vieną vaiką mokama 20 MGL (2 300 litų), trynukams – 30 MGL (3 900 litų) suma.

MERAS NEŽINOJO

Trynukų gimimas Lietuvoje nėra dažnas reiškinys, todėl toks stebuklas dažniausiai sulaukia išskirtinio valdžios, darbdavių dėmesio ir dovanų. Pavyzdžiui, praėjusią vasarą Kaune gimus trynukams, pasveikinti šeimos su dovanomis nuvyko meras su žmona.

Paskutinieji Mažeikiuose gimę trynukai jau seniai suaugę. Tiesa, bene prieš trejetą metų tiek vaikučių pagimdė mažeikiškė, ištekėjusi už užsieniečio ir gyvenanti kitoje šalyje.
Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis, ketvirtadienį kalbėdamasis su „Santarve“, apgailestavo, kad tik prieš dieną sužinojęs apie mažeikiškių šeimoje gimusius trynukus.

„Ir kaip medikas galiu pasakyti, kad nauja gyvybė – didelė šventė. Neeilinis įvykis. Nenorėčiau nieko kaltinti, tačiau kai kurios tarnybos man tą informaciją turėjo pateikti“, – situaciją komentavo meras ir patikino, kad bus ieškoma būdų, kaip šeimą pagerbti.

SVEIKINTI NESKUBA

Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Bronė Nikitina „Santarvei“ sakė, kad dar yra laiko, gal pavasariop ką nors sugalvos, kai vaikeliai paaugs. Esą reikia leisti apsiprasti mamai.
„Be to, dabar sunkmetis toks, net parkeriams pinigų neturime“, – skyriaus situaciją nusakė vedėja.
Socialinės paramos skyriaus vedėja Aldona Gagienė tvirtino, kad jai „likimas lėmė“ tuo metu atostogauti. Į darbą vedėja grįžo spalio 1 dieną, tačiau apie trynukus sužinojo tik gavusi Savivaldybės administracijos direktoriaus B. Kryžiaus nukreiptą mamos prašymą dėl auklės skyrimo.

„Pakankamai bendravau su šia šeima. Išsinagrinėjome visus įstatymus. Kalbėjomės ir su ministerija. Turiu vilties, kad situacija išsispręs gražiai. Galvoju, kad nėra vėlu nei aplankyti, nei padėti“, – ketvirtadienį aiškino vedėja.
Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius taip pat žadėjo surengti iškilmes, kai mama sustiprės.
„Mamą pasveikinti, gėlių įteikti gal ir reikėjo“, – pridūrė pašnekovas.

LEDAI PAJUDĖJO

Savivaldybės administracijos direktorius B. Kryžius patikino, kad trynukų šeimai bus suteikta ir pagalba, kurios ji prašė.
„Politikai daugiau tai gal daro. Mano lygmeniu svarstome apie didesnes dovanas. Kaip pagelbėti, kad mama pailsėti galėtų. Daugiau tai, kas gyvenimiška, pas mane svarstoma“, – į repliką apie dovanas, sveikinimus šeimai atsakė direktorius.

Meras V. Džiugelis pridūrė, kad jeigu biudžeto lėšomis šeimai bus nusamdyta auklė iki tol, kol mažyliams sueis treji metai, parama būsianti didesnė nei 12 tūkstančių litų (panašiai tokia suma skiriama trynukus pagimdžiusiai kauniečių šeimai – B. R.).
Vakar vykusiame Tarybos posėdyje apie paramą L. ir A. Jonušų šeimai nekalbėta. Tik Irena Macijauskienė iniciatyvinės grupės socialinei akcijai „Sušildykim sielas“ vardu Tarybos nariams pasiūlė į šeimų, kurias būtina paremti, sąrašą įrašyti ir trynukus auginančius mažeikiškius.

IR DŽIAUGSMAS, IR RŪPESČIAI

L. Jonušienė, kalbėdamasi su „Santarve“, nebuvo linkusi skųstis dėl to, kad trynukų atėjimas į pasaulį Mažeikiuose nesulaukė išskirtinio dėmesio.
„Džiaugsmas visiems, vargas – mamai“, – šypsojosi 28 metų moteris.
Jeigu ne jos atvirumas, žvelgdamas į žvalią, energingą mamą ir neįtartum, jog neretai per parą ji miega po dvi ar tris valandas, būna, kad ramindama savo kūdikėlius ir auštančio ryto sulaukia.

„Iš pradžių jie ramesni buvo, daugiau miegodavo, nes negirdėjo, ką kitas veikia. Antrą mėnesį kitaip: jei vienas muistosi, tai ir kiti, jei vienas verkia, tai ir kiti iš paskos. Dar tas pilvukų pūtimas berniukams prisidėjo. Būdavo, du imi ant rankų, kitą ant kelių supi. Dabar jau dideli, nebesutelpa. O ir sveria per tris ar keturis kilogramus, kai gimus, mažasis tesvėrė pusantro kilogramo“, – pasakojo moteris.
Trynukų mama pasidžiaugė vyro močiutės dovana. Ji nupirko 500 litų kainuojančias sūpynes, kurios Ligitai atstoja trečiąsias rankas.
Moteris laukia, kad jos kūdikiai kuo greičiau ūgtelėtų.
„Žiūriu į kalendorių, dienas skaičiuoju ir laukiu, kol bus geriau. Kai ims sėdėti, su žaislais žaisti, manau, bus lengviau – nereikės kiekvieno ant rankų laikyti“, – vylėsi mama.

SVARBIAUSIA – AUKLĖ

Ligita pasidžiaugia turinti mylinčius ir supratingus artimuosius. Vos vienu aukštu aukščiau tame pačiame daugiabutyje gyvena jos tėvai, tačiau abu dirba, nelabai kuo gali pagelbėti. Užtat vakare mama visada užbėga ne tik pasidžiaugti anūkais, bet ir pasiteirauti, ar nereikia padėti.
Urvikiuose gyvenantys vyro tėvai taip pat dažni svečiai jų namuose. Kiek įstengia, padeda šeimai, tačiau abu taip pat dirba, negali su anūkais būti tiek, kiek norėtųsi.
„Mano vaikams pasisekė, gerus bočiukus turi“, – džiaugėsi Ligita. Ir pridūrė: jei nebūtų močiučių, jai – „viskas“.

Į pagalbą trynukų mamai įsijungė visi. Trynukų tėtis Audrius dirba, tačiau kai grįžta iš darbo, Ligitai šiek tiek lengviau – jis padeda namų ruošą apeiti ar vaikučius prižiūri.
„Ligita labai rūpestinga, stipri moteris. Žinome, kad jai sunku, pavargsta, tačiau visada pasitempusi, geros nuotaikos“, – stebėjosi anyta ir prisipažino pati marčią paraginusi kreiptis į Savivaldybę dėl auklės. Tiesa, dabar ateinanti moteris, tačiau vienos valandos maža, Ligita pagalbininkės pageidauja nors keturioms valandoms.

IŠLAIDOS DIDĖJA

Trynukų gimimas pakoregavo ir šeimos biudžetą. Jau baigiamos išleisti už naujagimius gautos vienkartinės išmokos, vyro alga – minimali. Ligita dar nežino, kokio dydžio mėnesio pašalpas ji gaus už vaikus, nes parduotuvėje dirbusios moters atlyginimas taip pat buvęs minimalus.
„Reikėjo pasiruošti kūdikių gimimui – nemažos išlaidos. O dabar vien maisteliui, vitaminams kas mėnesį išleidžiame beveik tūkstantį litų. O kur dar sauskelnės? Kasdien pilnas šiukliadėžes tempiame į konteinerius“, – skaičiavo mama.

Apie būsimas išlaidas ji stengiasi negalvoti, nors suvokia, kad dviejų kambarių bute įsikūrusiai šešių žmonių (iš pirmosios santuokos Ligita augina devynerių metų dukrą) šeimai teks ieškoti didesnio buto. Kol kas trynukai telpa dvynukams skirtame vežimėlyje, tačiau mama jau dairosi didesnio. Bandė pasirūpinti ir triviečiu sportiniu vežimėliu „traukinuku“, tačiau ją šokiravo kaina: pustrečio tūkstančio litų.
Jau dabar aišku, kad po kelerių metų per mažas bus ir šeimos automobilis.

PAVADINO LIKIMO IRONIJA

Ligita patikino, kad nepaisant didelių rūpesčių auginant trynukus, niekada likimo nepeikianti už tokią dovaną. Ir vis tik trijų kūdikėlių gimimą pavadino likimo ironija. Moteris prisipažino, kad matydama mamas su dvynukais, mintyse visada jų pagailėdavusi.
Dar labiau gailesčio jausmas sustiprėjo, kai pačiai kaip auklei vienoje šeimoje teko prižiūrėti dvynukus, – pareidavusi „ištinusia galva“. Kai pati tapo nėščia, atsisakė to darbo.

„O dabar pripratau, atrodo, ir nenorėčiau, kad kitaip būtų. Vieną vakarą mano mama išsinešė vieną iš mažylių, tai taip keista buvo žiūrint į tuščią lovytę, vis kažko trūko“, – prisiminė moteris.
Ligita prisipažino, kad prie trynukų mamos statuso ir būsimų sunkumų pratinosi, kol mažyliai dar buvo jos įsčiose. Tokią naujieną ji išgirdo iš medikų, kai nėštumas tebuvo tik poros mėnesių.

„Gydytoja Gražulienė rodo ekrane – vienas, antras, trečias „namelis“. Sako, negaliu neparodyti vyrui. Pasikvietė jį. „Trys?“ – tiek tepasakė vyras. Lengvas šokas kažkoks. Grįždami nesikalbėjome, kol suvokėme situaciją. O po to susitaikėme su naujiena ir ėmėme tam ruoštis“, – prisiminė Ligita.

Dabar jau moteris sako, kad trynukų gimimas nėra atsitiktinumas. Iš abiejų sutuoktinių pusės yra keistų sutapimų.
Kajus, Pijus ir Nojus gimė po Svarstyklių ženklu, kaip ir jų tėvelis. Audriaus ir Ligitos tėvai – iš dvynukų, abu Vytautai ir abu – Svarstyklės.

Reklama: sauskelnės Huggies

One Reply to “Mažeikiuose gimė trynukai”

  1. Ernesta parašė:

    Tai mano mama ir mano broliai trynukai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto