Mažeikiuose – naujos socialinės akcijos pradžia

Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Vos prasidėjus Adventui, gruodžio 1-ąją, Mažeikiuose planuojama pradėti įgyvendinti socialinį projektą „Palikta kava“. Trečiadienį jo iniciatorės – Savivaldybės tarybos narės, pristatė projekto idėją verslo įmonių, Trečiojo amžiaus universiteto atstovams.

Sugalvota Italijoje

Italijoje, Neapolio mieste, atsiradęs ir po Europą pasklidęs socialinis projektas, kurio pavadinimas „caffe sospeso“ išvertus iš italų kalbos reiškia: pakabinta, sustabdyta, sulaikyta kava, pasiekė Lietuvą. Nuo 2014-ųjų jis vykdomas Alytuje, į kurį šią idėją, pamatytą Italijoje ir Prancūzijoje, parvežė vienas aistringas keliautojas. Kiek vėliau šią iniciatyvą perėmė Kaune, Jonavoje ir kituose  šalies miestuose veikiančios viešojo maitinimo įstaigos.
Akcijos esmė tokia, kad kavinių, valgyklų lankytojai, pirkdami kavą, susimoka ne tik už savąją, bet ir už tą, kuri atiteks tiems, kurie negali sau to leisti.
Anksčiau kalėdiniu laikotarpiu Mažeikiuose verslininkai vaišindavo senjorus kava ar arbata patys, savo iniciatyva. Dabar šis socialinis projektas vyktų ne tik šventiniu laikotarpiu, bet ir tęstųsi.

Grindžiama pasitikėjimu

Pasak organizatorių, projekto metu jokia apskaita – kiek puodelių kavos nupirkta, kiek žmonių ja pavaišinta, nėra vykdoma. Viskas paremta pasitikėjimu.
Nupirkdami ir avansu padovanodami puodelį kavos, žmonės turės pasitikėti kavinių savininkais, barmenais, kad ta kava tikrai bus sąžiningai atiduota tiems, kurie jos paprašys – galbūt tai šiuo metu stokojantys pinigų, šilumos, dėmesio žmonės.
Beje, kava yra tik simbolinis pavadinimas. Bus galima palikti ir stiklinę sulčių, gazuoto gėrimo ar puodelį arbatos.
Akcijos metu nebus užrašinėjami paaukojusiųjų vardai ar registruojama, kiek tos paliktos kavos išgerta.

Apie dalyvavimą įspės ženklai

Miesto kavinėse, restoranuose, krautuvėlėse, nusprendusiose prie šios iniciatyvos prisijungti, kabės apie tai informuojantys lipdukai. Ant stalų bus padėtos informacinės skrajutės, matomoje vietoje bus užrašai apie tai, ar yra tuo metu palikta kavos ir kiek jos puodelių palikta. Tokiu būdu ir jų lankytojai, ir stokojantys žmonės žinos, kad vieni gali susimokėti ir už savo išgerto gėrimo puodelį ir palikti dovanų, o kiti gali užeiti ir paklausti: „Gal yra palikta kavos?“
Inicijavusios šio projekto įgyvendinimą Mažeikiuose Savivaldybės tarybos moterys jį vadina pasitikėjimo ir dalijimosi gerumu būdu. Užbėgdamos už akių skeptikams, jos teigia, jog visi prie jo prisidėjusieji – nuo skrajutes bei lipdukus maketavusios dizainerės ir juos atspausdinusios įmonės, iki pagalbos ranką tiesiančių savanorių – dirba visuomeniniais pagrindais, neatlygintinai.

Buvo pradėjusiųjų anksčiau

Pristatyme dalyvavę maitinimo įstaigų savininkai žadėjo prisidėti prie projekto. Vieniems patiko jo idėja – skatinti bendruomeniškumą, visiems drauge mokytis dalijimosi ir gerumo. Kiti pasakojo ir ankstesniais metais nelikę abejingais panašaus pobūdžio sumanymams.
Vienos Mažeikiuose veikiančios picerijos savininkas, kilęs iš Sicilijos, sakė, jog puikiai žino apie šią Italijoje populiarią tradiciją tokiu būdu sunkiau besiverčiantiems žmonėms paaukoti nebūtinai tik puodelį karšto gėrimo, bet ir lėkštę sriubos.
Tuo tarpu valgyklėlės, esančios mikrorajone, atstovė Jolita Butkienė panašų į „Paliktas puodelis“ projektą Mažeikiuose įgyvendinti pradėjo kiek anksčiau nei iniciatyvinė Tarybos moterų grupė ir buvo pavadinę jį „Pakabink puodelį“.
„Pradėjau tą projektą paskaičiusi internete apie kitų Lietuvos miestų pavyzdžius, paklausinėjau žmonių nuomonės ir atsirado norinčiųjų prisidėti. Pastebėjau, kad labiau domisi žmonės, norintys ir galintys nupirkti bei palikti puodelį kavos ar arbatos, lėkštę sriubos. Kol kas visuomenei dar trūksta informacijos kas tai, kaip vyks“, – kalbėjo moteris ir žadėjo suvienyti jėgas su „Palikto puodelio“ organizatorėmis.

13 Atsakymų į “Mažeikiuose – naujos socialinės akcijos pradžia”

 1. tie patys parašė:

  Ir beje, aukojate silta maista ne mums. Taip, kad mes neprivalom jums nei itikti nei patikti. Jus mus nepazistate, o vis tiek teisiate. Tad artejant sventems, norime jums palinketi ramybes, toliarancijos, pakantumo.

 2. Jolita Valdas Butkai parašė:

  Mano kalbos kultura yra gera. Nesikeikiu, nesikolioju, nepiktzodziauju. Issakiau lygai toki pat poziuri, kaip ir cia kai kurie pazere savo kritika is niekur. Pasakiau tiesa, kritikuoja tik tie, kurie nieko nedaro, nes tie yra genealiausi ir protingiausi, ir neklystantys. Visose gyvenimo srityse yra lengviausia kritikuoti nieko nedarant, negu ka nors kulturingai nuveikti. Teisti zmoniu uz iniciatyva ir geru darbu daryma neturite jokios teises. Ar issakyta tiesa akis bado? Jus nepriimate issakytos kritikos, o tai kodel kiti nieko nedarantys blogai turi klausytis visu nesamoniu ? Kodel naudojates ne savu vardu komentuodami?

 3. Jolita Valdas Butkai parašė:

  Jūsų kalbos kultūra tiesiog ragina kaip galima greičiau praeiti pro jūsų įstaigą, o apie „pakabinimą“ ir kalbos negali būti.

 4. Jolita Valdas Butkai parašė:

  Senamiesty gal ir politika kvepes tas reikalas,

  Mes tame paciame vezime nesedime, startavom pirmieji ir be politiku pagalbos (ir dar nezinoma buvo, kad ir jie isivels i tai), todel ir sakau, kad mikraskej nesklando jokia politika. Kam mums eiliniams nepolitizuotiems zmonems politika? Faktas vienas, jei nori, gali ir prie stulpo prisikabinti. Tad ne jums aiskinti , ar jis visiskai politinis ar ne. Jus tame nedalyvaujate tiesiogiai, mes po tarybos nariu veliava nedirbam, susivienijom bendram labui su ziniasklaida, Caritu bei kitais organizatoriais. O jeigu jus susirinkote teisti nieko nedarydami…. nu tada ir nebloga nuomone apie save sudarote.

  Vien jau sakydami, kad, ar atiteks tam vargsui, daug pasakote. O jus „pakabinkite“, kad uztektu kiekvienam elgetaujanciam, kiekvienam benamiui, o paskui varykite savo agitacijas. Suprantama, kad liezuvis be kaulo, bet dar Dievas juk ir smegenu dave, ne tik ilga liezuvi. Tai ko spoksote i sias eilutes, eikite ir darykite gerus darbus, vietoj to, kad spaudote klavisus.

  Ir del kavos.. ar jau „kabinote“, kad visaziniais esate?

 5. Vardas (privalomas) parašė:

  O tai dabar į Rosso varguoliai vaikščios kavos atsigerti? Tie iš nakvynės namų ar nuo konteinerių? Kas tą paliktą kavą galės gerti? Koks tų varguolių skiriamasis ženklas bus: kvapas, apranga ar koks pažymėjimas?

 6. F parašė:

  Yra sakoma, kai nežinai ir širdies neskauda, bet „pono“ Algio Stončiaus sąžiningumu stipriai suabejočiau…

 7. viskas paprasta parašė:

  tiesiog tose kavinėse kava kainuos dvigubai daugiau. Nieko tokio, eisime ten, kur kaina mažesnė.

 8. Vardas (privalomas) parašė:

  Mažeikiuose o ir Lietuvoje neturime kavinių kultūros.Jos tuštutėlės. O dar su tooookiomis kainomis ir mūsų pajamomis…neprigis svetimas užmanymas mūsų kaime.

 9. To Jolita parašė:

  Ar tikrai tas projektas nepolitinis? Kai organizatorė Rimkienė visiems aiškiai, garsiai, artikuliuotai praneš, kad neis į rinkimus dėl seimo, tada tas projektas bus nepoltinis. O dabar tuščios kalbos.

 10. Jolita parašė:

  Esam pakankamai suauge..jog suprastume, kad ne visi socialiniai projektai yra politiniai. Istaigos, kurios sutinka „kabinti“ maista, uzsikrauna ant savo peciu didele atsakomybe. Jus rasote lyg rasytu paaugliai, kurie nesugeba prisiimti atsakomybes net uz save. Viska reikia pradeti daryti nuo savo darzo, o ne tik kitus kritikuoti. Ar jus tikrai tiek temokate: kritikuoti ir negatyviai vertinti? Tai gal prisidekite prie teigiamos energijos skleidimo ir geru darbu, o paskui turesite teise kritikuoti.

 11. tai,va parašė:

  tikrai nupirkčiau tą puodelį kavos, jei matyčiau,kas pasiima jį gertiir tikrai nenorėčiau,kad skelbtų mano vardą,bet tokia akcija be ataskaitų ir be apskaitos….nemanau,kad mūsų bendruomenė tam subrendusi,juk kiek pasižiūri , pradedant seimo nariais ,baigiant kiemo prižiūrėtojais, visų nagai atsukti į save…. Kad tiek milijonų Lietuvoj nebūtų išvogta , šiandien nereikėtų net tokios iniciatyvos imtis.

 12. Jolita Valdas Butkai parašė:

  Sveiki, visas su straipsniu gerai, bet kavine turim ne mes, o ponas A. Stončius. Mes esam tik iniciatoriai projekto, startavusios anksciau tarybos nariu. Ir susirinkime ta pati sakiau (kad mes turim vieninteli partneri, valgyklele „Algstona“), Ir feisbuko puslapyje parasyta lygiai taip, kad valgykleles savininkas yra A. Stoncius. Bukit geri, istaisykite sia klaida.

 13. Hm parašė:

  Jo, į kiekvieną kavinę užeidinėt ir klausinėt ar yra kas nemokamo, čia ne Mazeikiams toks projektas..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto