Mažeikiuose prisimintos Holokausto aukos

Mažeikiuose vykusio minėjimo dalyviai ir organizatoriai. Autorės nuotr.

Prieš 82 metus, rugpjūtį, Mažeikiuose, šalia Ventos upės, buvo sušaudyta per keturis tūkstančius žydų tautybės žmonių. Sunaikintos ištisos Akmenės, Vegerių, Ylakių, Laižuvos, Mažeikių miesto ir apylinkių, Sedos, Tirkšlių, Viekšnių, Židikų žydų bendruomenės.

Penktadienio popietę Tirkšlių, Mažeikių žydų senųjų kapinių bei žudynių vietos ir kapų komplekse surengtas minėjimo renginys „Atminties žygis 2023“.

Organizatoriai – Akmenės krašto gyventojai

Žydai nuo seno buvo neatsiejama kiekvieno miestelio bendruomenės dalis. Ir vienu žiauriu, drastišku sprendimu – Holokaustu – ši dalis buvo išrauta iš mūsų gyvenimo.

Akmenės rajone gyvenanti visuomenininkų Dianos ir Mariaus Lopaičių šeima aktyviai rūpinasi žydų tautos paveldo išsaugojimu. Pora yra projekto „Šalom, Akmene!“ sumanytojai, mažosios bendrijos „Pelėdiškių ąžuolas“ įkūrėjai.

„Atminties žygio 2023“ vienas iš organizatorių Marijus Lopaitis
ir koncertinę programą atlikę Vytauto Didžiojo universiteto studentai.
Algirdo VILKO nuotr.
Algirdo VILKO nuotr.

Jie jau ne pirmus iš eilės inicijuoja Holokausto aukų paminėjimo renginius. Ne išimtis – ir šie metai. Diana ir Marijus Lopaičiai surengė kelių dienų renginių ciklą „Atminties žygis 2023“.

Renginys vyko Akmenėje

Akmenės Holokausto aukų paminėjimas pirmiausia įvyko Akmenės miesto aikštėje.

Žmonės, kuriems svarbi kadaise nužudytų žmonių istorija, kurie nori išsaugoti atmintį ir perduoti ją ateities kartoms, rinkosi prie Akmenėje esančios atminimo sienelės kažkada čia stovėjusioms sinagogoms.

Ceremonijoje giedojo Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos studentai, mintimis apie žydų, o kartu ir lietuvių tautą Antrojo pasaulinio karo metais ištikusią tragediją pasidalijo Akmenės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Tomas Martinaitis, Akmenės bendruomenės tarybos pirmininkas.

Paminėta ir Mažeikiuose

Minėjime Akmenėje, o vėliau ir Mažeikiuose dalyvavo, nužudytų žydų vardus bei išgelbėto žydų tautybės berniuko Alfonso Bukonto, kuris užaugęs tapo poetu, kūrinių ištraukas skaitė Gabijos gimnazijos bei Sodų pagrindinės mokyklos mokytoja, šaulių būrio vadė Rima Skrodenytė drauge su keliais savo esamais ir buvusiais mokiniais.

Autorės nuotr.
Renginio metu jaunimo lūpomis skambėjo žydiška malda. Autorės nuotr.
Moksleiviai ir jaunimas padėjo simbolinius akmenukus su ant jų užrašytais nužudytų žydų vardais.
Autorės nuotr.

Minėjime lankėsi, mintimis apie Holokaustą dalijosi ir renginio organizatoriams bei dalyviams už atminimo saugojimą dėkojo Mažeikių rajono savivaldybės mero pavaduotoja Živilė Undraitienė.

Vėliau Mažeikių kultūros centro mažojoje salėje surengtas koncertas „Šalom muzika“. Jame skambėjo Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos profesorių Sabinos Martinaitytės ir Audronės Eitmanavičiūtės studentų, tarptautinių konkursų laureatų atliekamos žydų kompozitorių bei kitos populiarios dainos.

Svarbu prisiminti ir papasakoti jaunajai kartai

Duomenys apie tai, kiek 1941 m. liepos pabaigoje–rugpjūčio pradžioje Mažeikiuose, šalia žydų kapinių, buvo nužudyta žydų, šiek tiek skiriasi. Pasak įvykių liudytojų – 3 tūkst. šios tautybės žmonių. Anot komisijos, 1944 m. ekshumavusios palaikus, – iki 4 tūkst.

1941 m. rugpjūčio 4 d. iš Akmenės į Mažeikius buvo atvaryti Akmenės, Vegerių, Mantariškių, Kivylių Klykolių žydai. Jie buvo saugomi Lačo daržinėje, o rugpjūčio 7–9 dienomis sušaudyti kartu su savo likimo broliais ir seserimis iš Ylakių, Laižuvos, Sedos, Tirkšlių, Viekšnių, Židikų bei Mažeikių.

Mokytoja Rima Skrodenytė ir buvęs Gabijos gimnazijos mokinys, istoriją studijuojantis
Dominykas Rudokas (kairėje). Autorės nuotr.
Autorės nuotr.

„Holokaustas suvokiamas ne tik kaip žydų, bet ir visų mūsų tragedija, kurios metu Lietuva neteko fenomenalaus intelektinio, kultūrinio ir ekonominio potencialo. Eidami Atminties keliu mes galime prikelti iš nebūties tūkstančius vyrų, moterų, vaikų ir senelių, kurie mūsų atmintyje pakils iš bevardžių kapų ir sugrįš į miestus, miestelius, kuriuose gyveno“, – įsitikinę „Atminties žygio 2023“ sumanytojai ir dalyviai.
Nida PUKELIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto