Medžiotojai šventė savo patrono dieną

Šventinis pikeliškių medžioklės trofėjus – usūrinis šuo ir šernas. Nuotr. iš būrelių archyvo

Savaitgalį medžiotojai paminėjo savo globėjo – šventojo Huberto dieną. Lapkričio trečioji laikoma medžiotojų diena, ją mini ir į trylika būrelių mūsų rajone susibūrę medžiotojai, kurių yra beveik pusė tūkstančio.

Pasirinko atsiskyrėlio kelią

Lapkričio trečiąją nuo seno Lietuvoje prasidėdavo medžioklės sezonas. Pagal senovės lietuvių pagonių tikėjimą, medžioklės deive buvo laikoma Medeinė, o įsigalėjus krikščionybei, medžiotojų diena sutapatinta su šventojo Huberto vardo diena, nes šis šventasis laikytas medžiotojų globėju.
Burgundijos hercogo sūnus Hubertas gimė apie 655 metus ir nuo jaunystės mėgo medžiokles ir puotas.
Pasak legendos, vienos medžioklės metu jis pamatė elnią su dešimties atšakų ragais ir rengėsi ietimi jį nudobti. Medžiotojas pargriuvo, elnią nušvietė šviesa ir tarp ragų Hubertas pamatė šviečiantį auksinį kryžių.
Nuo tos dienos jis pasirinko atsiskyrėlio kelią, tapo dvasininku, o savo buvusiuose medžioklės plotuose įkūrė kelis vienuolynus, rūpinosi gamtos apsauga. Hubertą paskelbus šventuoju, jis pripažintas medžiotojų globėju bei laikomas meilės ir globos laukinei gamtai simboliu.

Naftininkų būrelio nariai – po Mišių Laižuvos bažnyčioje. Nuotr. iš būrelių archyvo

Surengė šventę bendruomenei

Medžiotojų dienos proga Pikelių bažnyčioje buvo laikomos šventosios Mišios, po to miestelio būrelio nariai susiruošė į dviejų valandų medžioklę netolimame miškelyje.
„Medžioklę pavadinčiau simboline – didžioji dalis būrelio narių buvo užsiėmę šventės organizavimo rūpesčiais – virė ant laužo sriubą, ruošė švedišką stalą iš medžioklės laimikių patiekalų. O likusieji per dvi medžioklės valandas spėjome nušauti vieną šerniuką bei usūrinį šunį“, – pasakojo Pikelių medžiotojų būrelio vadovas Tadas Janušauskas.
Medžiotojų būrelio šventė pirmą kartą vien medžiokle ir šventiniu stalu neapsiribojo – šešioms daugiavaikėms pikeliškių šeimoms buvo išdalinti paketai, kuriuos sudarė ankstesnės medžioklės laimikis, o po to visa miestelio bendruomenė ir svečiai buvo pakviesti į vakaronę bendruomenės namuose. Čia surengta būrelio medžioklės trofėjų paroda, parodyta filmuota medžiaga apie būrelio veiklą, koncertavo muzikantas, o vakarą vainikavo fejerverkas.
„Kodėl surengėme tokią šventę? Norime atkurti senąsias tradicijas, padaryti šventę ne tik sau, bet ir visiems miestelio žmonėms“, – į klausimą atsakė T. Janušauskas.
Nuo spalio penkioliktosios jau prasidėjo varyminės medžioklės. Dvi jau spėjo surengti ir pikeliškiai, tačiau laimikių gausa jos nepasižymėjo – sumedžiota viena stirnaitė ir du šernai.

Medžioklė Vadaksties pakrantėse

Jau trečius metus tradiciškai šv. Huberto dieną pažymi ir Naftininkų medžiotojų būrelis. Pirmiausia visi būrelio nariai dalyvavo šv. Mišiose, kurios už žvėrių ir medžiotojų globėją buvo laikomos Laižuvos bažnyčioje. Vėliau surengta šventinė medžioklė Vadaksties pakrantėse – nuo Jučių iki Purplių.
„Oras buvo malonus, o medžioklės laimikis gana nemažas: dvidešimt keturi medžioklėje dalyvavę būrelio nariai sumedžiojome vieną zuikį, septynias stirnas ir lapę“, – džiaugėsi būrelio vadovas Antanas Baranauskas.
Tolesnė būrelio veikla, pasak A. Baranausko, įprasta: bus ruošiamos ir vežamos į miškus rudens gėrybės, kad laukiniams žvėrims netektų pajusti baltojo bado, metus vainikuos tradicinė kalėdinė medžiotojų vakaronė.
„Žinoma, savaitgaliais trauksime į pasiilgtas varymines medžiokles. Jų jau surengėme tris, per pirmąsias dvi spėjome pasidžiaugti dviem sumedžiotais šernais, trimis stirnomis ir keliomis lapėmis“, – sakė būrelio vadovas.

2 Atsakymai į “Medžiotojai šventė savo patrono dieną”

  1. Patarimas parašė:

    Sventese reikia laikytis blaivumo principo ir perdaug nesprogti. Jei nesugebi išsilaikyti, geriau iš viso neik. Sėdėk namuose prie teliko ir kaifuok gerdamas sultis.

  2. Šventės dalyvis V. parašė:

    Tiek prisivaišinau per pikeliškių šventę, kad eidamas namo paklydau ir atsidūriau netoli naftos gamyklos. Sargas parodė kelią į Pikelius ir šiaip ne taip paryčiais grįžau. Gavau stipriai velnių nuo bobos, padariau pachmielą ir esu dovolnas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto