Memorialas pakelėje – nepageidautinas, bet toleruojamas

Žvakutės ir gėlės prie geležinkelio perėjos, primenančios vaikino žūtį, buvo nurinktos ketvirtadienį. Autorės nuotr.

Tapo įprasta toje vietoje, kur įvyko tragiška nelaimė, palikti gėlių, deginti žvakutes. Kartais toks ritualas trunka neilgai, tik kelias dienas, paskui artimieji nurenka nuvytusias gėles ir sudegusias žvakes. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai visa tai pamirštama mėnesiams ar dar ilgesniam laikui.
Pasidomėjome, ar galima tokiu būdu pažymėti tragedijų vietas viešosiose erdvėse ir kas jas vėliau turėtų sutvarkyti.

Nežino kaip elgtis

Mažeikių miesto seniūnas Šarūnas Armonas patvirtino, kad tai problema, tačiau ją sprendžiant susiduriama su moraliniais dalykais.
Seniūnas svarstė: jei duos paliepimą nurinkti artimųjų paliktas žvakes ir gėles, gal pasielgs šventvagiškai ir užsitrauks žmonių nemalonę.
„Kas gali pasakyti, kaip pasielgti yra teisingiausia? Juk tas gėles, žvakes padeda artimieji. Kaip ir nevalia būtų nuimti. Kita vertus, jei viskas paliekama ilgam laikui, gėlės nuvysta, o išdegusių žvakių indeliai tikrai miesto nepuošia, veikiau jį darko.
Tokiu atveju viską galima būtų pavadinti šiukšlėmis ir nurinkti. Be abejonės, geriausia būtų, jei  patys artimieji viską ir sutvarkytų“, – svarstė miesto seniūnas.

Turėtų patys susirinkti

Pasak Š. Armono, nėra teisės aktų, kurie leistų arba draustų žmonių žuvimo vietose deginti žvakutes ir dėti gėles.
„Bent jau miesto tvarkymo ir priežiūros taisyklėse to nėra numatyta. Gal vis dėlto vertėtų pagalvoti ir kokį punktą įtraukti?“ – svarstė miesto seniūnas.
Jis sakė nesuprantąs žmonių noro pažymėti mirties vietą. Jo nuomone, tokias vietas kaip tik reikėtų apeiti, stengtis jas pamiršti.
„Juk mirusiųjų pagerbimo ir prisiminimo vieta yra kapinės. Vieta, kur ilsisi artimųjų palaikai. Ten ir reikia degti žvakutes, palikti gėlių. Be to, ta vieta prižiūrima, juk artimieji nori, kad kapas atrodytų tvarkingas. Taip turėtų būti ir su žmonių žuvimo vietomis“, – įsitikinęs seniūnas.
Panašią nuomonę „Santarvei“ išsakė ir kunigas, Mažeikių švč. Jėzaus Širdies parapijos klebonas Donatas Stulpinas. Pasak jo, mirusieji yra pagerbiami kapinėse, o jei viešose vietose yra uždegamos žvakutės ir padedamos gėlės, jas turėtų nurinkti tie, kas padėjo. O jei artimieji jas pamiršta, viską turėtų sutvarkyti seniūnija ir tame nėra nieko blogo.
„Tačiau nereikia persistengti nei su žvakėmis, nei su gėlėmis. Viskas turi turėti savo vietą. Vieną iš teigiamų dalykų, kuomet žuvimo vietose dega žvakės, galiu įžvelgti: gal tai privers kitus būti atsargesniais, atidesniais“, – kalbėjo dvasininkas.
Plačiau skaitykite penktadienio laikraštyje.

5 Atsakymai į “Memorialas pakelėje – nepageidautinas, bet toleruojamas”

  1. to komentatoriui parašė:

    tai kaip įvardysi tarkim Vokietijoj,Prancūzijoj ar kitoje šalyje,kur sovietmečio nė nebuvo…O žvakes visi degina, gėles neša ir užuojautas pareiškia.Ir sovietmetis čia ne prie ko…,tai dvasingumo išraiška,pagarba išėjusiam Anapilin..Įdomu ,kaip elgtumeis ,jeigu ten būtų tavo sūnus ar brolis? Kažkokie mes įdomūs esame…jeigu tik kas nors diskutuotino , tai būtinai prikišamas sovietmetis…Tai siūlykit alternatyvą, jeigu jau esate išaugę iš to sovietmečio.O jeigu iš tiesų , ne viskas tame sovietmetyje buvo blogai…,net darbo kodeksas sovietmetyje sukurtas praėjus 25m. dar nepakeistas,o nešamės labai gudrūs…

  2. manau parašė:

    Manau, jei tokių „memorialų“ būtų daugiau ties ta perėja, tai kiekvienas ir atsimintume, kad reikia būti atsargiam ir pasižiūrėt, ar nėra traukinio….. Tiesiog , gal ie nėra labai gražu, bet nuolat primintų apie tai, kas gresia…..

  3. komentatoriui parašė:

    iš sovietmečio? hm… realiai visam šiuolaikiniam pasaulyje yra mada tas žvakutes degti. prisiminkime, kad ir visus terorizmus, vėliau tos vietos skęsta gėlių, žvakučių jūroje. Nauja mada po a.a. Matuko, kuomet žmonės telkėsi vienoje vietoje.
    man asmeniškai netrukdo, o klausimas kas turi susitvarkyti normalus ir žmogiškas.. reiktų prieiti bendro susitarimo.

  4. Komentatorius parašė:

    Kvailas įsitikinimas, kuris likęs dar nuo sovietmečio. Kapinės tam skirtos, o ne pakelės ir miesto viešosios erdvės. Tam, kad prisimintum žmogų, nebūtina nešti gėlių, deginti žvakes mieste.

  5. Pamąstymui parašė:

    Nieko nenoriu smerkti nei įžeisti, kiekvienas daro kaip atrodo geriausiai, bet vis dėlto kyla klausimas, kaip su kryžių statybomis pakelėse, ar ne per daug jau jų, ar tai ne savavališkos statybos? Būna, kad žmonės nutraukia sau gyvybę įvairiose vietose, ar ir ten statomi kryžiai? Jeigu kažkaip reikia pažymėti žmogaus žūties ar mirties vietą, tai kiek tokių kryžių reikia pristatyti ligoninėse? Tiesa, namuose galime statytis ką norime, juk ir namuose žmonės miršta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto