Metų įvykiai ir žmonės – devyniose nominacijose

Štai ir pažvelgėte į paskutinį šių metų „Santarvės“ numerį. Tuoj pradėsime mėnesius ir dienas skaičiuoti iš naujo. Tačiau dar yra truputis laiko prisiminti, peržvelgti 2010-uosius.
Kas santarviškiams geriausiai padeda atgaivinti atmintį? Žinoma, „Santarvė“. Kai verti laikraščio puslapius, kai matai, kiek visko įvyko ir kiek dirbta, kad jūs, mielieji, apie tai sužinotumėte, metai nebeatrodo tokie trumpučiai, kaip ką tik atrodė, o laikas – toks greitas.
Norėtume, kad tą patį pajustumėte ir jūs. Šia proga apžvelgėme 2010-ųjų „Santarvę“ ir išrinkome tai, kas, mūsų nuomone, buvo įsimintiniausia. Nauja, gera ar bloga, išskirtina, netikėta – taip vieni mūsų darbo ir bendradarbiavimo metai atsispindės devyniose nominacijose.
Suprantame, kad pasirinkimas visada subjektyvus. Tikimės tai patobulinti 2011-aisiais. O kol kas – skaitykite apie tai, kuo, mūsų nuomone, pasižymėjo dešimtieji šio tūkstantmečio metai.

Metų įvykis
Mažeikiškių Ligitos ir Audriaus Jonušų trynukai Kajus, Pijus ir Nojus pasaulį išvydo rugsėjo 14 dieną. 28 metų mama nelinkusi skųstis atsiradusiais rūpesčiais.
„Džiaugsmas visiems, vargas – mamai“, – šypsojosi moteris, kai pirmą kartą lankėmės jos namuose.
Tačiau Ligita prasitaria, kad augant mažyliams, tų rūpestėlių daugėja. Chirurgas visiems trims paskyrė kojyčių masažą, kuris kiekvienam trunka pusvalandį. Tėtis dirba, seneliai – taip pat. Tad šeima susidūrė su problema, kaip mažylius nuvežti pas medikus. Teko ieškoti, kas galėtų ateiti į namus.
Be abejo, šiek tiek apmaudu esą dėl to, kad rajono vadovai neišpildė pažado ir šeima iki šiol nesulaukė keturioms valandoms ateinančios auklės.
„Svarbiausia, kad vaikai sveiki, nesergame ir džiaugiamės tuo“, – optimizmo, geros nuotaikos moteris nepraradusi iki šiol.
„Santarvė“ jau rašė, kad savivaldos atstovai trynukų gimimui jokios svarbos nesuteikė. Sveikinimus, dovanas ir linkėjimus jie nukėlė vėlesniam laikui.
Tačiau po publikacijos atsirado nepažįstamų žmonių, kurie panoro parodyti dėmesį šeimai. Pasveikinti kūdikių ir tėvelių atėjo trys Kalėdų seneliai iš teatro trupės „Visavi“, vienos partijos atstovai.
Vis tik trynukų atėjimas į pasaulį paskatino rajono politikus pakoreguoti vienkartinės socialinės paramos teikimo tvarką.
Antradienį, po Tarybos posėdžio, Ligitai jau galėjome pranešti gerą naujieną. Nuo šiol gimus trynukams bus skiriama 15 bazinių socialinių išmokų (1 950 litų) dydžio vienkartinė pašalpa vienam vaikui, jeigu pajamos vienam šeimos nariui neviršija trigubo valstybės remiamų pajamų dydžio (1 050 litų).
Ligita, dėkodama už geras naujienas, „Santarvės“ skaitytojams linkėjo nesušalti tokią šaltą žiemą, kad sniegas neužpustytų ne tik kelių, bet ir bendravimo, atjautos, supratimo.


Metų pasiekimas
Dabar jau buvusi Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos auklėtinė Ieva Nagytė keturis brandos egzaminus išlaikė šimtukais. Aukščiausiais balais įvertintos matematikos, istorijos, lietuvių ir užsienio kalbų egzaminų užduotys. Mažeikiškė pateko tarp geriausių šalies abiturientų: tokį rezultatą pasiekė dar šeši moksleiviai.
Kaip ir planavo, I. Nagytė kremta mokslus Škotijoje, Edinburgo universitete. Kalėdinių atostogų į Mažeikius grįžusi mergina „Santarvei“ pasakojo, kad, be planuotų vokiečių kalbos bei politikos studijų, ji pasirinko ir trečią dalyką – kinų kalbą. Šios kalbos pagrindų ji jau mokėsi Kinijoje, viešėdama pas seserį.
Dalindamasi įspūdžiais I. Nagytė prasitarė, kad dabar jau sunkiai įsivaizduoja save gimtajame mieste – Edinburge verda visai kitoks gyvenimas.
„Esu labai patenkinta, nes miestas labai gražus ir gyvenimo sąlygos labai geros, dėstytojai malonūs, draugų, pažįstamų ratas – viskas labai gerai. O Mažeikiuose dabar taip keista. Čia mokykla, bet nebereikia eiti…“ – su šypsena kalbėjo buvusi gimnazistė.
Mažeikiškė pasakojo, kad per tuos kelis studijų mėnesius ji jau spėjo pasiilgti mamos ar močiutės paruošto maisto.


Metų pergalė
Iš Tirkšlių kilęs Martynas Malakauskas prieš kelias savaites Turkijoje vykusiame pasaulio kultūrizmo ir fitneso čempionate pelnė pasaulio jaunimo fitneso čempiono titulą. Kol kas jaunimo kategorijoje tai yra aukščiausias įvertinimas per visą Lietuvos kultūrizmo ir fitneso istoriją.
Pernai tokiose varžybose Klaipėdos sporto klubui „Jėga ir grožis“ atstovaujantis kraštietis liko antras. Tada jis užsibrėžė tikslą: 2010 metais tapti planetos arba Europos čempionu ir ant pakylos stovėti su Lietuvos trispalve rankose.
„Tie žodžiai apie trispalvę virto tikrove. Džiaugsmo ašaros bėgo… Koks geras jausmas! Tomis akimirkomis dar tebegyvenu“, – žodžius „Santarvei“ dėliojo 21-ų metų atletas, po šio laimėjimo įgijęs teisę dirbti fitneso treneriu visame pasaulyje.
Vaikinas profesionaliu fitnesu susidomėjo tik Klaipėdos universitete ėmęs studijuoti kūno kultūros pedagogiką. Iki tol Martyną labiau traukė menai, muzika, šokiai. Šokių mažeikiškis neapleidžia ir rimtai užsiiminėdamas sportu: šoka Klaipėdos universiteto krepšinio palaikymo grupėje bei šokių studijoje „Fuego“, o pasibaigusiame televizijos šokių projekte su partnere Egle Straleckaite pateko į finalą ir užėmė trečiąją vietą.
Fitneso trenerių už užsispyrimą ir charizmą scenoje išliaupsintas mažeikiškis tikino šioje sporto šakoje daugiau medalių nesieksiąs – nemano, kad tai galėtų būti jo duona.



Metų rezultatas
Liepos pabaigoje Mažeikiuose pradėti renovuoti du daugiabučiai gyvenamieji namai – Laisvės g. 40 ir Sodų g. 10. Juose apšiltinti ir perdengti stogai, apšiltintos sienos, pakeisti butų, rūsių ir laiptinių langai, durys, įstiklinti balkonai. Šiuo metu statybininkai tęsia vidaus darbus.
Gyventojai tikina dar negalį iki galo pasidžiaugti renovacijos rezultatais: iki užšąlant nespėta užbaigti smulkių fasado atnaujinimo darbų, darbininkai dar dūzgia laiptinėse ir rūsiuose. Tačiau jie džiūgauja jau dabar gyveną labai šiltai. Dienomis butuose netgi atsijungia radiatorius.
„To nesitikėjome. Visi džiaugiasi, net ir buvę skeptikai. O ar gražu, pakalbinkite gegužės mėnesį“, – šyptelėjo šimtabučio Sodų g. 10 namo bendrijos pirmininkė Nijolė Šiliauskienė.
Atnaujinto namo gyventojai už šilumą tikisi pradėti mokėti mažiau jau nuo Naujųjų metų – netrukus bus sumontuota sistema, leisianti kiekvienam butui šilumą taupyti individualiai. Antra, dėl ko patenkinti žmonės – prie laiptinių įėjimų sumontuota telefono įranga. Gyventojai yra tikri, kad bet kas, suspaudęs durų kodą, nebepateks į jų namus.
„Mes trejus metus laukėme renovacijos, buvome kantrūs. Nėra malonu, kuomet statybininkai ateina į butą ir gręžia blokus. Dėl to renovacijos dauguma namų ir nenori, bet jie nežino, kas tai yra“, – pridūrė bendrijos pirmininkė.


Metų bendruomenė
Bendruomenė oficialiai įregistruota 2003-iųjų metų pabaigoje, šiuo metu joje 72 nariai, pirmininkė Regina Brazdauskienė.
Bene labiausiai Bugenių kaimo bendruomenė ne tik mūsų rajone išgarsėjo dėl veiklos kovojant su kaime įsikūrusia danų bendrove „Bugenių agro“, ketinusia kiaulidžių kompleksą išplėsti iki beveik 50 tūkstančių kiaulių.
Bendravimas su bendrovės „Bugenių agro“ vadovais prasidėjo prieš trejus metus ir tebesitęsia iki šiol. Bugeniškiai dalyvauja piketuose, protesto akcijose, jų atstovai bendruomenės nariai Stanislovas Skurvydas bei Vaidas Jermolavičius atstovauja Bugenių interesams teismuose, susitikimuose su šalies vadovais, parlamentarais.
Iš viso dėl bugeniškių santykių aiškinimosi su bendrove „Bugenių agro“ jau įvyko apie 20 įvairiausių renginių.
„Dabar aistros šiek tiek nurimusios, bet tie reikalai mums dar aktualūs“, – sakė bendruomenės pirmininkė R. Brazdauskienė. Ji pasakojo, kad bendruomenė turi savo tradicinius renginius, jau daugelį metų kartu švenčia Jonines, sveikina vieni kitus su Kalėdomis, organizuoja parodas, ekskursijas, susitikimus, prireikus padeda vieni kitiems.
„Jaunimui renginių daug daugiau, nors užtenka jų ir vyresniems. Smagu, kai žmonės gali išeiti, pabūti, pabendrauti vieni su kitais. Ir nėra svarbu, ar žmogus oficialiai užsiregistravęs į bendruomenę, ar ne – bendruomenė esame mes visi bugeniškiai“, – tvirtino R. Brazdauskienė.


Metų auksaburnis
„Dabar tėvams nereikalingi vaikai, gal po dešimties, penkiolikos metų bus atvirkščiai – vaikams nebebus reikalingi tėvai. Lietuva per amžius buvo stipri savo požiūriu į šeimą, tradicijas. Dabar mes žiūrime į Vakarų Europą
ir lakstome kaip čigonai,“ –
Apolinaras STONKUS
apie mažeikiškių emigraciją.

Nuo šių metų vidurio „Santarvės“ pirmąjį puslapį puošia tame numeryje kalbinto pašnekovo citata. Cituojama atsižvelgiant į temos aktualumą, pašnekovo minties originalumą, kartais – šmaikštumą ar paradoksą.
Pervertę laikraščius suskaičiavome, kad dažniausiai iš pirmo puslapio žvelgė Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis, o šmaikščiausių, netikėčiausių citatų autorius – Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus.
Metų auksaburnio nominaciją pelnęs A. Stonkus nusijuokė, kad vaizdinga kalba – tai Dievo dovana.
„Tai galbūt atėjo ir iš kaimo, juk mes esame valstiečių, artojų tauta. Iš kaimo semiamės visų gėrybių: ir mūsų mokėjimas kalbėti, ir kultūra, ir padorumas, ir kito atjauta – viskas ateina iš to Lietuvos kaimo,“ – samprotavo „šakninis“ Mažeikių rajono gyventojas.
A. Stonkus tvirtino, kad viešai niekad nebijo pasakyti savo nuomonės. Iš pradžių sulaukdavo tuo nepatenkintų žmonių replikų. Dabar kai kada tik iš žvilgsnių supranta apie nepasitenkinimą jo pasisakymu.
„Aš nebijau bendrauti ir su žiniasklaida. Nes jeigu jūs norėsite, vis tiek tai, ko aš jums nepasakysiu, iškasite. Man tada bus nepatogu susitikus žiūrėti į akis,“ – paaiškino vedėjas.


Metų netektis
Precedento neturintis atvejis Lietuvoje: mokykla oficialiai veikia, tačiau rugsėjo pirmąją į ją neateina nė vienas mokinys.
Taip švietimo įstaigų tinklo reorganizacija pasiekė ir Mažeikių miestą: nebeliko „Ateities“ pradinės mokyklos. Dar pavasarį taupymo sumetimais valdininkai siūlė naikinti šią įstaigą, o vaikus perkelti į netoliese esančias „Ventos“ ir Kalnėnų pagrindines mokyklas. Visos trys švietimo įstaigos buvo įsikūrusios Pavenčių gatvėje dviejų šimtų metrų spinduliu.
Pavasarį rajono politikams delsiant nuspręsti dėl „Ateities“ pradinės mokyklos uždarymo, rudeniop sprendimą priėmė tėvai: visus iki vieno vaikus jie pervedė į kitas mokyklas.
Savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjas Antanas Naujokas „Santarvę“ patikino, kad šiuo metu rūpinamasi pastato apsauga, o kokiam tikslui jis bus panaudojamas – realių minčių nėra.


Metų radinys
Lapkričio pabaigoje Švietimo skyriaus sekretorės kabinete buvo rastas į pasiklausymo įrenginį panašus daiktas. Aparatą su užrašu GSM ir mobiliojo telefono atminties kortele, patraukusi spintelę, aptiko valytoja. Sekretorė Virgilija Liaugminaitė, kilus įtarimų dėl radinio, užsirašė ant jo rastus duomenis, pagal juos atsekė, kad įtartina nedidelė juoda dėžutė – GSM pasiklausymo įrenginys, dar vadinamas elektronine blake.
Paaiškėjus tokioms aplinkybėms Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus apie tai informavo Savivaldybės administracijos vadovą. Įstatymas numato atvejus, kada galima slapta klausytis pokalbių. Kiekvieną tokį atvejį turi sankcionuoti teismas. Išsiaiškinus, kad Švietimo skyriaus valstybės tarnautojų atžvilgiu nėra pradėtas ikiteisminis tyrimas, buvo kreiptasi į prokuratūrą. Teisėsaugos pareigūnai aiškinasi pasiklausymo aparato atsiradimo aplinkybes.
Į „blakės“ skandalą yra įsipainiojęs Savivaldybės administracijos Karo prievolės administravimo, mobilizacijos ir civilinės saugos skyriaus vyriausiasis specialistas Stasys Keleris, kuris iš sekretorės pasiėmė aparatą kaip savo.
„Santarvei“ tarnautojas aiškino, kad juoda plastmasinė dėžutė buvusi tokia pat, kaip ir jo naudojamos baterijos prie filmavimo kamerų ir kitų aparatų. Vėliau, geriau apžiūrėjęs radinį ir įsitikinęs, kad daiktas ne jo – išmetė, „nenorėdamas turėti nereikalingų rūpesčių“.


Metų skandalas
Auditoriai atskleidė, kad iš Mažeikių muzikos mokyklos per ketverius metus dingo daugiau kaip pusantro šimto tūkstančių litų – tiek, kiek jų užtektų išlaikyti įstaigą vienus metus. Pinigus, įtariama, neteisėtai pasisavino šios mokyklos buhalterė.
Pirmaisiais moters darbo metais pažeidimų nenustatyta, per kitus dvejus metus užfiksuota, kad be pateisinamos priežasties iš sąskaitų dingo atitinkamai vienas ir šeši tūkstančiai litų. Paskui kasmet apetitas augo: buhalterė į kitas nežinomas sąskaitas pervedė 36 tūkst., vėliau beveik 57 tūkst., o vien per šių metų devynis mėnesius – beveik 60 tūkst. litų.
Muzikos mokyklos direktorius Ričardas Grušas „Santarvei“ tuomet tvirtino, jog niekad nenujautė, kad buhalterė galėtų pasisavinti įstaigos pinigus. Netikslumus pastebėjo nauja darbuotoja, po to, kai penkerius metus mokykloje dirbusi buhalterė buvo atleista dėl piktnaudžiavimo alkoholiu.
Auditorių teigimu, tai pirmas atvejis Mažeikiuose, kai iš biudžetinės įstaigos dingsta tokie dideli pinigai. Prokuratūra pradėjo tyrimą dėl galimo didelės vertės turto pasisavinimo.

Parengė
Birutė RUDOKIENĖ,
Kristina VARKALYTĖ,
Neringa BOGUŽIENĖ,
Vytautas MALŪKAS,
Sigitas STRAZDAUSKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto