Metų visuomenininkas: stengtis vien dėl savęs būtų neįdomu

Akimirka iš nominacijos „2018 metų visuomenininkas“ įteikimo ceremonijos. Nuotr. iš redakcijos archyvo

Vasario 16-osios proga Mažeikių rajono savivaldybės nominacija „2018 metų visuomenininkas“ įteikta mažeikiškiui Edgarui Kontrimui. 25-erių vaikinui veiklos netrūksta. Veikiau galėtų pasiskųsti, kad paroje trūksta valandų visiems sumanymams įgyvendinti. Bet nesiskundžia. Mažeikiškis šypsodamasis pasakojo apie savo įkurtą informacinių technologijų verslą, apie asociacijos „Mažeikių gatvės gimnastai“ veiklą, apie savo, kaip Mažeikių rajono jaunimo reikalų tarybos pirmininko, pareigas, apie tai, kaip auginti lyderius.

Mėgo būti įvykių centre

Anaiptol ne visi nori ir gali dalį savo asmeninio laiko skirti visuomeninei veiklai.
Dažnas skeptiškai nusiteikęs žmogus nusistebi: kaip galima kažką veikti už dyką, nesulaukiant atlygio, o kartais vietoj padėkos už nuveiktą darbą, visuomenės labui įgyvendintą iniciatyvą išgirstant kritikos ar pamokymų: galėjo būti kitaip, padarėte ne taip.
Tačiau tokių – geranoriškai, altruistiškai nusiteikusių iniciatyvių žmonių mūsų mieste ir rajone tikrai yra. Edgaras – vienas iš jų.
Vaikinas, kiek save prisimena, visada norėjo būti ten, kur vyksta koks nors veiksmas, kur reikėdavo kažką organizuoti. Norėdavo ir tame veiksme dalyvaudavo.
O kai žmogus parodo norą dalyvauti, kai jam laipsniškai patikima padaryti tam tikrų darbų, kai juo pasitikima, auga ir jo pasitikėjimas savo jėgomis, ir pareigos jausmas, ir gyvenimiška patirtis.

Reikia mokėti prieiti

Socialiniame tinkle „Facebook“ už akių užkliuvo miela nuotrauka. Joje įamžinta, kaip vienos iš šeštadieniais Sodų skvere vykstančių bendrųjų, nemokamų gatvės gimnastų treniruočių metu Edgaras draugiškai, kaip su sau lygiaverčiais sveikinosi ir bendravo su kur kas už jį jaunesniais berniukais.
Jaunimą, šeštadieniais susirenkantį pasitreniruoti Sodų skvere, pašnekovas vadina ne vaikais, ne berniukais, ne jaunimu, o vaikiais. Ir vaikiai, atrodo, taip pavadinti nepyksta.
Edgaras sako nesilaikantis kokių nors ypatingų taisyklių ar principų, kaip prie žmonių prieiti, kaip juos pakalbinti ar įtraukti į Mažeikių gatvės gimnastų būrį. Tai jam pavyksta savaime.
„Žmonių yra visokių ir reikia nujausti, kaip prie jų prieiti, prisitaikyti. Pavyzdžiui, prie tylesnio, ramesnio žmogaus negali prilėkti ir sakyti: na, imamės veiklos, darom tą ar aną, pirmyn. Taip jis gali išsigąsti, užsidaryti savyje ir iš viso nebenorėti jungtis prie gatvės gimnastų. O prie tų, kurie yra atviresni, prieiti lengviau, jiems greit tampi savu“, – pasakojo pašnekovas.

Svarbiausia sąlyga – pasitikėjimas

Pokalbio su E. Kontrimu metu kalba tarsi savaime pasisuko apie tai, kaip auginami lyderiai.
Vaikinas sako, kad ir Mažeikių gatvės gimnastų veikloje, ir Mažeikių jaunimo reikalų taryboje jis drauge su bendraminčiais stengiasi dirbti taip, kad užsiaugintų jaunų žmonių, kurie prireikus galėtų imti reikalus į savo rankas. Kitaip tariant, lyderių.
Pasak pašnekovo, norint, kad žmogus augtų kaip asmenybė, svarbiausias dalykas – pasitikėjimas. Susiskirsčius darbais, atsakomybėmis, svarbiausia jaunuoliui duoti laisvę veikti. Galima prižvelgti arba paklausti, kaip jam sekasi, galima papasakoti, kaip kažką panašaus pats darei, kokių žingsnių ėmeisi ir kas tau nepasisekė. Bet jokiu būdu ne kontroliuoti. Tai, kokiomis priemonėmis jis vieno ar kito tikslo pasieks, yra jo reikalas. Jis būtinai tam ras savo būdų.

Pradžia – prieš septynerius metus

Gatvės gimnastų bendruomenė Mažeikiuose susibūrė 2012 metais, kuomet mažeikiškis Matas Veselis ir dar keli entuziastai Senamiesčio pagrindinės mokyklos stadione susirinkdavo sportuoti.
Edgaras iš pradžių buvo vienas iš tų „vaikių“, ateidavusių pasportuoti.
Po metų, kai jam buvo 18–19 metų, vaikinas pradėjo prisidėti prie tuomet dar jokio oficialaus statuso neturėjusios gatvės gimnastų bendruomenės renginių ir pamažu tapo vienu iš keturių pagrindinių tos bendruomenės narių, o ilgainiui ir vienu iš vedlių.
Bet tada vaikinai užaugo, baigė mokyklas, atėjo metas išvykti studijuoti į kitus miestus. Pasikeitė entuziastų gyvenimo aplinkybės, prioritetai ir bemaž trejiems metams Mažeikių gatvės gimnastų veikla prigeso.

Nutarė atgaivinti veiklą

Edgaras dar studijuodamas žinojo, kad, įgijęs išsilavinimą, sugrįš gyventi į gimtuosius Mažeikius.
Vieną žiemą, šventiniu laikotarpiu, Mažeikių gatvės gimnastų lyderiai nutarė susiorganizuoti treniruotę lauke – juk pramoga prajudinti raumenis žiemą, lauke spaudžiant šaltukui. Kad būtų linksmiau, kiekvienas pasikvietė draugų. Susidarė nemažas būrelis.

Mažeikių gatvės gimnastai – auganti, kurianti ir kaskart sau vis aukščiau kartelę besikelianti bendruomenė. Kazio PAULAUSKO nuotr.

Tada dar kilo idėja sukurti ir internete paskelbti informaciją apie Sodų skvere vyksiančią žiemišką gatvės gimnastų treniruotę.
„Na ir ką, susidomėjimas ta treniruote buvo nemažas. Ne tik gerai praleidome laiką, bet ir pamatėme, kad yra nemažai žmonių, norinčių kurti ir puoselėti gatvės gimnastų bendruomenę Mažeikiuose. Nutarėme tą veiklą atgaivinti. Įkūrėme asociaciją“, – įvykius prisiminė E. Kontrimas.

Kaskart kelia sau kartelę

Nuosekliai, kantriai, susitelkę asociacijos nariai įgyvendina siekį: Mažeikius padaryti Lietuvos gatvės gimnastikos židiniu.
Jauni mažeikiškiai savo veiklą pristato savo pačių sumanytuose „Mokyklų šturmuose“ – nuvažiavę ir į mūsų, ir į kitų rajonų mokyklas, pasakoja apie savo veiklą, rodo, ką sugeba, kviečia mokinius, jei tik jie turi noro sportuoti, jungtis prie gatvės gimnastų. Organizuodami varžybas „Gladiatorių kovos“, jie kasmet sau kartelę kelia aukščiau.
„Norime, kad ne mums kažką reikėtų vytis, o kad mus vytųsi. Šiandien galime pasidžiaugti tuo, kad lietuviai gatvės gimnastai, dalyvaujantys Baltijos šalių gatvės gimnastų varžybose, važiuojantys į pasaulio čempionatus, Mažeikius mini kaip tokį miestą, kuriame varžybos būna puikiai suorganizuotos. Mus tas džiugina ir stumia toliau stengtis“, – šypsojosi asociacijos prezidentas.

Supranta ir verslininkus

Ne paslaptis, kad viešojoje erdvėje dažnai nuskamba mintis, kad Mažeikiuose jauniems žmonėms nėra jokių galimybių, ateities perspektyvų, kad čia jaunimui nėra ką veikti.
Tokių dalykų yra prisiklausęs ir E. Kontrimas.
Jo atsakymas į tokius žmonių pamąstymus visada būdavo toks: „Jei nėra ką veikti, sugalvok, susikurk tos veiklos, jei nėra darbo vietų – susikurk. Jei mieste, rajone nėra ar trūksta kokių nors galimybių, tai čia yra didelis potencialas tas galimybes sukurti“.
Pašnekovas sako, kad Mažeikiuose jaunuoliai, turintys meninę gyslelę, norintys sportuoti, gali rasti sau tinkančių veiklų. Yra nemažai įvairių neformaliojo švietimo įstaigų ir įdomių būrelių, visuomeninių organizacijų, kurios laukia naujų narių.
Žiūrint plačiau, mieste ir rajone pramogų pasirinkimas nedidelis. Nėra kino teatro, sporto arenos, spa komplekso, vasarą veikiančios ledo arenos. Bet pašnekovas bando suprasti ir verslą. Kokią nors paslaugą, pramogą jie siūlo prieš tai ištyrinėję, pasiskaičiavę, ar bus paklausa, ar tai apsimokės.

Patinka ir procesas, ir rezultatai

Pasak E. Kontrimo, visuomeninėje veikloje jam yra įdomus ir pats kokio nors sumanymo įgyvendinimo procesas, ir rezultatas.
Pašnekovas drauge su savo gatvės gimnastų, Mažeikių rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybos atstovais praėjusią vasarą prisidėjo prie dviejų sporto ir žaidimų aikštynų atnaujinimo Naftininkų ir Tyliojoje gatvėje. Dar vienas aikštynas netrukus bus atnaujintas Pavasario gatvėje.

Edgaras Kontrimas ir treniruotėse, ir asociacijos veikloje stengiasi būti tokiu lyderiu, kuris ne kontroliuoja, o pataria. Kazio PAULAUSKO nuotr.

Per šią vasarą Sodų skvero teritorijoje turėtų „išdygti“ gatvės gimnastų sporto aikštynas. Toks aikštynas buvo sena Edgaro ir jo bičiulių svajonė. Tam, kad ta svajonė priartėtų prie įgyvendinimo, prireikė 7 metų ir daug darbo, laiko, pastangų, bendravimo.
„Gal vieną dieną su savo vaiku eisiu pro vieną ar kitą atnaujintą aikštyną ir galėsiu papasakoti, kad ir aš prie to prisidėjau, papasakoti apie tai, kad reikia veikti ne vien dėl savęs, bet galima kažką gero padaryti dėl visuomenės. Manau, esame čia vieni dėl kitų ir turime atiduoti duoklę tam, kas mus užaugino. Kiemas yra lyg tavo tėvas ar motina. Vaikystėje, paauglystėje kieme praleidi daug laiko. Ir manau, kad Mažeikių jaunimas vertas turėti kokybišką erdvę žaidimams, sportui“, – mintimis pasidalijo E. Kontrimas.

Žada mažinti apsukas

Neseniai E. Kontrimui sukako 25 metai.
Vaikinas pasakojo, kad sau buvo prisižadėjęs, kad visuomeninei veiklai 100 procentų savęs atiduos iki šios sukakties, o po to perrikiuos prioritetus, įneš į savo gyvenimą pokyčių. Arba, kitaip tariant, daugiau laiko skirs savo pagrindinei veiklai, iš kurios gyvena – tinklalapių kūrimo, grafinio dizaino, programavimo, SEO marketingo arba kitaip – procesų, didinančių svetainių lankomumą, verslui.
„Didelė mano širdies dalis yra skirta visuomeninei veiklai. Bet fiziniai ištekliai turi pabaigą“, – šypsojosi E. Kontrimas.
Netrukus baigsis Edgaro, kaip Mažeikių rajono jaunimo reikalų tarybos pirmininko, kadencija. Vaikinas norėtų, kad šias pareigas perimtų kiti žmonės.
Mažeikių gatvės gimnastų asociacijos prezidento pareigų jis kol kas nepaliks, bet stengsis labiau būti patariančiu balsu. O kaip visa tai pavyks, parodys laikas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto