Mieste griaudės XVI žemaičių dūdų šventė

Kitą savaitę, birželio 1–4 d., mažeikiškių laukia šventinis šurmulys – keturias dienas gaus dūdos, skambės dainos ir suksis šokiai. Žemaičių dūdų šventėje pasirodys keli tūkstančiai muzikantų, dainorėlių ir šokėjų iš visos Lietuvos, dalyvaus užsienio miestų partnerių delegacijos. Vyks ypatingi kultūriniai renginiai, koncertai, sporto varžybos, susiburs prekybininkai, malonios staigmenos lauks ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų.
Tradicinis šios šventės akcentas – iškilminga Mažeikių krašto kultūros premijos įteikimo ceremonija.

Vyks keturias dienas

Birželio 1-oji skirta šokiui – kvies moksleivių liaudiškų šokių kolektyvų festivalis „Vaikystės glėby“.
Birželio 2-ąją organizuojama mažoji dainų šventė „Muzika žiedų ir vėjo“. Tą pačią dieną Mažeikių kultūros centre bus iškilmingai įteikta Mažeikių krašto kultūros premija.
Birželio 3-iąją šalies stipriausieji varžysis Lietuvos galiūnų čempionato pirmajame etape.
Birželio 4-oji – pagrindinė Žemaičių dūdų šventės diena, kai nuo pat ryto miesto pagrindinėse gatvėse griaudės pučiamųjų instrumentų orkestrai, o vakare vyks didysis šventės koncertas.

Savivaldybės meras
V. Macevičius kviečia
visus apsilankyti šešioliktąjį kartą organizuojamoje
Žemaičių dūdų šventėje.

Mažeikių rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybės) mero Vidmanto Macevičiaus teigimu, po ilgai trukusio karantino ši šventė yra puiki proga aplankyti kraštą, pažinti kitų šalies regionų ir užsienio kultūras, susitikti su artimaisiais, giminėmis, draugais ir pažįstamais.
„Pasinaudokime galimybe šauniai praleisti savaitgalį“, – į šventę kviečia meras.

Atidarymas – šokių festivalis

Pirmąją Žemaičių dūdų šventės dieną vyks Lietuvos moksleivių liaudiškų šokių kolektyvų festivalis „Vaikystės glėby“, subursiantis beveik tūkstantį jaunųjų šokėjų.

17.30 val. – visų šokių kolektyvų eisena Laisvės ir V. Burbos gatvėmis. 18 val. Senamiesčio parke prasidės šventinis koncertas, kuriame žiūrovų laukia Mažeikių choreografijos mokyklos liaudiškų šokių studijos „Kauškutis“, jaunųjų šokėjų iš visos Lietuvos pasirodymai.
Šio festivalio sumanytoja, Mažeikių choreografijos mokyklos direktorė Jolanta Tendienė svajojo suburti į pievą šokti kuo daugiau tautiniais kostiumais pasipuošusių vaikų. Festivalio tikslas – stiprinti liaudiškų sceninių šokių puoselėjimo tradicijas, aktyvinti šokėjų vadovų tarpusavio bendradarbiavimą, prasmingai paminėti Tarptautinę vaikų gynimo dieną.

Senamiesčio parke jau vyksta repeticijos. Nuotraukoje – Lietuvos moksleivių liaudiškų šokių kolektyvų festivalio „Vaikystės glėby“ sumanytoja J. Tendienė ir Žemaičių dūdų šventės choreografijos kūrėja bei vadovė R. Zelbienė.

„Džiugu, kad būtent Mažeikiuose suorganizavome pirmąjį šalyje jaunųjų liaudies šokių kolektyvų festivalį, į kurį susirinks mokyklinio amžiaus vaikai – nuo 6 iki 18 metų“, – pažymi J. Tendienė, dėkodama visai Choreografijos mokyklos komandai už visokeriopą pagalbą organizuojant šį renginį.
Prieš moksleivių šokių festivalį, 16.30 val., Senamiesčio parke – Mažeikių dailės mokyklos rengiama edukacija, instaliacija ir paroda „Pagauk vėją“. Į šį renginį kviečiami norintieji iš arčiau susipažinti su daile, pasiklausyti šio meno atstovų ir išbandyti savo jėgas atliekant užduotis.

Skambės moksleivių dainos

V. Mikalauskienė: „Pirmą kartą Mažeikiuose vyks mažoji dainų šventė, kurioje dalyvaus ikimokyklinio
ir mokyklinio amžiaus dainorėliai.“

Ketvirtadienį – birželio 2-ąją – mažoji dainų šventė „Muzika žiedų ir vėjo“, kurioje dalyvaus kone tūkstantis jaunųjų dainorėlių.
Pasak šio renginio organizatorės, Mažeikių Vytauto Klovos muzikos mokyklos direktorės Vaidos Mikalauskienės, tęstinis festivalis „Muzika žiedų ir vėjo“, prasidėjęs 2016 metais, šiemet bus dar didesnis ir kitokio formato.

„Pirmą kartą Mažeikių istorijoje turėsime mažąją dainų šventę, kurioje dalyvaus ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus dainorėliai, – teigia ji. – Šventėje dainuos 100 vaikų iš V. Klovos muzikos mokyklos ir atlikėjai iš Klaipėdos, Kauno, Šiaulių, Telšių ir Akmenės.“

Mažąją dainų šventę atidarys 11.30 val. Senamiesčio parke vyksiantis ikimokyklinio amžiaus vaikų koncertas.
Po mažųjų pasirodymo, 15 val., prasidės eisena Laisvės ir V. Burbos gatvėmis. Kartu su dainorėliais žygiuos V. Klovos muzikos mokyklos pučiamųjų orkestras „Griaustinis“, teatro atstovai. 15.30 val. dainuos jaunučių ir jaunių chorai, po to laukia Klaipėdos džiazo kolektyvo „Vocalis“ pasirodymas.

Įteikiama Krašto kultūros premija

Pasibaigus mažajai dainų šventei, 18.30 val. Mažeikių kultūros centro Pramogų salėje vyks iškilminga Mažeikių krašto kultūros premijos įteikimo ceremonija.

S. Bernotienė: „Mažeikių krašto kultūros premija šiemet bus įteikiama Rimantui Mikalauskui už reikšmingą kūrybinę veiklą ir Mažeikių vardo populiarinimą Lietuvoje ir užsienyje.“

Savivaldybės mero pavaduotoja Sigutė Bernotienė pažymėjo, kad kiekvienais metais ši premija skiriama kultūros ir meno kūrėjams už jų aukščiausius laimėjimus respublikiniuose ar tarptautiniuose konkursuose, novatorišką kultūrinę idėją ir jos įgyvendinimą Mažeikių krašte, ilgametę aktyvią ir reikšmingą kultūrinę veiklą, etnokultūros puoselėjimą, kultūrinį šviečiamąjį darbą. 1 500 Eur premija mokama iš savivaldybės biudžeto asignavimų. Premija skiriama tik vieną kartą.

Šiais metais Mažeikių krašto kultūros premija bus įteikiama Rimantui Mikalauskui, muzikos pedagogui, Viekšnių kultūros centro kolektyvo „Virventa“ vadovui. Jis dalyvavo tarptautiniuose akordeonininkų festivaliuose ir konkursuose. Išleido dvi garso kasetes. Aranžavo per 400 kūrinių akordeonų duetams, kaimo kapeloms, pagrota per 500 koncertų Lietuvoje ir užsienio šalyse. 20 m. vadovauja kapelai „Virventa“, kuri ne tik puoselėja, tęsia liaudiškos muzikos tradicijas, bet savo repertuare turi ir kitų žanrų muzikos kūrinių.

„Rimantas Mikalauskas įvertintas už ilgametę aktyvią kultūrinę, kūrybinę veiklą, liaudiškos muzikos tradicijų puoselėjimą, dalyvavimą ir pasiektus laimėjimus respublikiniuose ir tarptautiniuose konkursuose, festivaliuose“, – teigia S. Bernotienė.

Laukia galiūnų varžytuvės

Trečioji Žemaičių dūdų šventės diena – birželio 3-ioji – skirta ne tik muzikos, bet ir sporto renginiams.
Savivaldybės kultūros centro direktoriaus Remigijaus Jokubausko teigimu, 17.30 val. Birutės gatvėje, šalia Senamiesčio parko, – Lietuvos galiūnų čempionato pirmasis etapas. Šalies stipriausieji atliks tokias rungtis kaip netradicinių svorių kėlimas, mašinų ar traktorių tempimas. Stebėti šių rungčių susirenka gausus žiūrovų būrys.

Prieš galiūnų čempionatą, 16 val., Senamiesčio parke, šalia muziejaus, Mažeikių šachmatų klubas „Matas“ organizuoja šachmatų turnyrą.
20.30 val., Senamiesčio parke koncertuos viena populiariausių latvių rokenrolo grupių „Big Al & The Jokers“.

Šeštadienį – didysis koncertas

Ketvirtosios Žemaičių dūdų šventės dienos rytą nuo 9 val. miesto gatvėse prasidės šurmulys.
„Pučiamųjų instrumentų orkestrai keliaus per miestą ir žadins dūdomis iki pat 11 val., taip gyventojai bus kviečiami atvykti į šventę“, – sako R. Jokubauskas.

R. Jokubauskas: „Šeštadienio rytą miestą žadinsime dūdomis.“

Nuo 15 iki 17 val. pučiamųjų instrumentų orkestrai gros dviejose miesto vietose: Laisvės g. 31, prie Savivaldybės viešosios bibliotekos, ir Naftininkų g., prie Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios. 18 val. Laisvės ir V. Burbos gatvėse vyks pučiamųjų instrumentų orkestrų ir šokių kolektyvų eisena.

K. Dvaržeckis:
„Šeštadienį laukia įspūdingas
didysis šventės koncertas.“

Mažeikių Vytauto Klovos muzikos mokyklos pučiamųjų orkestro „Griaustinis“ vadovas Kęstutis Dvaržeckis teigė, kad kiekvienas orkestras Senamiesčio parke atliks savo repertuarą. Vėliau skambės visų orkestrų bendrai grojami kūriniai – Lietuvos Respublikos himnas, „Žemaitiškas šokis“, „Padainuokime bičiuliai“, „Mes ateinam“, Mažeikių maršas, kurį atliekant diriguos pats jo kompozitorius Kazys Daugėla.

„Kaip visuomet prie mūsų prisijungs ir šokių kolektyvai, kuriems choreografiją kūrė ir vadovauja Žemaičių dūdų šventės vyriausioji baletmeisterė Ramunė Zelbienė. Laukia tikrai įspūdingas finalinis koncertas“, – tikina K. Dvaržeckis.

Visas keturias šventės dienas vyks amatų mugė – šeštadienį ji bus didesnė. Mugės lankytojai galės įsigyti amatininkų dirbinių, atsigerti kavos, arbatos, užkąsti. Vaikų laukia batutai ir kitos smagios pramogos.
XVI žemaičių dūdų šventę 21 val. vainikuos Sauliaus Prūsaičio ir grupės koncertas.
Regina GIRDENIENĖ
Nuotr. iš asmeninio ir redakcijos archyvų
Sut. MS-63

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto