Mokyklos direktorius – labiau administratorius nei pedagogas

Išaiškėjus apie pinigų dingimą iš Mažeikių muzikos mokyklos sąskaitų miestas verda nuo kalbų. Švietimo įstaigų direktoriai įsitikinę, kad nebūtų įmanoma dirbti nepasitikint buhalteriu.
Vadovams tenka išmanyti ne tik siaurą pedagogikos sritį, bet ir finansus bei ūkio administravimą.

NE TIK GRAŽIAI ATRODYTI
Praėjusią savaitę „Santarvė“ rašė, kad iš Muzikos mokyklos sąskaitų per ketverius metus dingo daugiau kaip pusantro šimto tūkstančių litų. Pinigus, kaip įtariama, neteisėtai pasisavino šios įstaigos buhalterė.
Mokyklos direktorius Ričardas Grušas tuomet užsiminė, jog jam niekad nebuvo šmėstelėjusi bloga nuojauta, kad buhalterė galėtų vogti. Be to, vadovas paaiškino, kad direktorius negali išmanyti visų buhalterinių dalykų.
„Tai tiek sunku morališkai suvokti: tu dirbi su žmogumi, kuriuo labiausiai turi pasitikėti… Visos ataskaitos turi būti ruošiamos buhalterio, bet pasirašyti turi mokyklos vadovas. Kokia logika? Vadinasi, tu turi būti antras buhalteris. Mums, direktoriams, šitas sistemas (buhalterines programas – K. V.) žinoti yra labai sudėtinga,“ – aiškino R. Grušas.
Sužinojęs apie dingusius pinigus Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis „Santarvei“ priminė, kad direktorius ne tik turi „gražiai atrodyti renginiuose“, bet ir atsakyti už savo įstaigą.
„Tai didelė pamoka visiems vadovams, ne tik Muzikos mokyklos direktoriui. Aš manau, kad visi turi suklusti. Neatmetu tokios galimybės, kad ir kitur – mokykloje ar darželyje – tai vyksta, o direktorius gali net nenujausti,“ – samprotavo pašnekovas.

SVARBIAUSIA – TINKAMA KOMANDA
Tačiau kalbinti švietimo įstaigų direktoriai patikino, jog po žinios apie vagystę peržiūrėti savo įstaigos finansinių dokumentų neskubėjo – savo pavaldiniais jie pasitiki.
Mažeikių choreografijos mokyklos direktorė Jolanta Tendienė pabrėžė, kad svarbiausia – stipri komanda, kur kiekvienas sąžiningai atlieka savo darbą.
„Žinoma, visada pirmiausia pagalvoji apie save, bet nė minties neturėjau suabejoti savo buhaltere. Man labai gaila visų žmonių šioje situacijoje. Tie protai mūsų (meno žmonių – K. V.) kitaip serga. Ir vaikams sakau, kad aš moku suskaičiuoti iki aštuonių – tiek, kiek man reikia taktų susiskaičiuoti,“ – nusijuokė vadovė, paaiškindama, kad ne visiems paprasta įveikti buhalteriją.
Moksleivių namų direktorė Birutė Jurkienė taip pat akcentavo komandos stiprumą ir patikimumą. Ji įsitikinusi, kad pirmiausia reikia žiūrėti, ką priimi į darbą – tada ir rūpesčių nebus. (R. Grušas buhalterę atleido už girtavimą – K. V.)
Direktorė džiaugėsi, kad už užsiėmimus tėvai moka grynaisiais pačioje įstaigoje: taip nesudaromos sąlygos pinigams „plaukioti“.
„Taip lengviau sukontroliuoti. Kasininkė suskaičiuoja, kiek turi būti, ir tada juos pervedame Savivaldybei. Negalime prisikarksėti, nė vienas nenori, kad taip atsitiktų jo įstaigoje“, – sakė B. Jurkienė.

NE MOKYTOJAI, O ADMINISTRATORIAI
Direktoriai prisipažino, jog su pavaldiniais vis prisimena situaciją Mažeikių muzikos mokykloje.
„Mano buhalterė negali patikėti, kad šitaip galima padaryti. Kažkur galas su galu vis tiek turi sueiti,“ – pokalbį su pavaldine prisiminė Sodų vidurinės mokyklos direktorė Birutė Liutkuvienė.
Ji stebėjosi, kaip galima nematyti finansų: kiekviename lapelyje matomas kiekvienas centas. Jei kas nesutampa, buhalterinė programa iškart rodo.
Įstaigos vadovė sakė besidominti buhalterija, nes pačiai patinka. Be to, žinias gilinti teko, kada nepasisekė su pirmąja buhaltere. Pastaroji buvo pridariusi nedidelių finansinių klaidų.
Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos direktorė Rima Širvinskienė įsitikinusi, kad mokyklos vadovui neužtenka vien pedagoginių žinių. Įstaigos direktorius turi būti ir administratorius, ir vadybininkas, ir ūkį išmanyti, ir buhalterijoje susigaudyti.
„Visais žmonėmis aš pasitikiu, bet kartkartėmis patikrinu. Kaip gali būti neįmanoma sužiūrėti? Aš ne buhalteris, bet teko pasigilinti, kad suvokčiau, kas yra daroma, kur ir po kokiais dalykais dedu parašą. Juk iš manęs reikalauja, aš už viską atsakau,“ – apibendrino direktorė.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Įstaigų vadovams tenka išmanyti ir buhalterines programas – kad žinotų, kur keliauja pinigai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto