Mokyklos tvarkosi savo jėgomis

Iki naujų mokslo metų šventės likus mažiau nei savaitei, mokyklose pats tvarkymosi įkarštis. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Šiemet į švietimo įstaigas sugrįšiančius moksleivius bei darželinukus pasitiks menkos naujovės: visose atliekami tik kosmetiniai remontai. Kai kur savo jėgomis įrengiamos naujos klasės, atnaujinamas inventorius.
Mokyklų vadovai pripažįsta: daugiau darbų nuveikti trukdo lėšų stygius bei greitai pamirštami valdžios pažadai.

Situacija nedžiugina

Atostogaujantį Tirkšlių vidurinės mokyklos direktorių pavaduojanti Irena Klemenienė „Santarvei“ sakė, kad mokykloje vyrauja liūdnos nuotaikos – mokykla reorganizuojama į pagrindinę, mažėja mokinių. Daugelį metų jaučiamas lėšų stygius trukdo tinkamai susitvarkyti.
Šiais metais Tirkšlių mokykloje atliekami tik kosmetiniai remonto darbai – nudažytos durys, planuojama sutvarkyti nutrupėjusias sienas, o rimtesniems pokyčiams trūksta pinigų.
„Vieni atbėga iš Savivaldybės, atbėga kiti, apsižiūri, tačiau niekuo nepadeda“, – konstatavo pavaduotoja. Jos nuomone, nors valdžia žino apie rimtas mokyklos problemas, niekas nejuda iš mirties taško.
Pedagogė pasakojo, kad trūksta lėšų net menkiausiems dalykams. Darbuotojai, norėdami įsigyti elementariausių priemonių remontui, skolinasi pinigų, kuriuos anksčiau ar vėliau susigrąžina, surinkę gyventojų mokyklai skirtus 2 procentus nuo pajamų mokesčio. Specialistės teigimu, trūkstant lėšų, pedagogai yra priversti iš savo asmeninės kišenės remontuoti bei dažyti klases, įsigyti šiek tiek inventoriaus.
I. Klemenienė džiaugėsi pagalba aktyvesnių tėvelių, kurie patys pasisiūlo padėti – savo jėgomis suremontuoja suolus, padeda tapetuoti sienas, paskolina priemonių.

Slegia problemos

Tirkšlių mokyklos direktoriaus pavaduotoja tvirtino, kad mokykloje yra labai daug įsisenėjusių problemų, kurias būtina spręsti, bet valdžia neprisideda nė litu.
„Laša stogas antrame aukšte, nėra lietaus kanalizacijos, todėl nuolat išplaunamas gruntas, o dėl vandens užgesta katilinė, užliejamos rūsyje esančios vaikų rūbinės, kurios vėliau pelija ir yra drėgnos“, – vardijo problemas I. Klemenienė.
Mokyklos atstovė pridūrė, kad būtinai reikia remontuoti rūbinę, kuri nėra tvarkyta jau daugelį metų,  dėmesio reikalauja ir koridoriai.
Specialistė pasakojo, kad mokykloje ne kartą lankėsi valdžios atstovai, Švietimo skyriaus darbuotojai, kurie matė ir žino įstaigos problemas, atrodo, norėtų ir padėti, tačiau išvykus viskas tarsi pamirštama.
„Valdžios atstovai siūlė naudotis Europos Sąjungos paramos fondų lėšomis, tačiau norint jomis pasinaudoti, reikia daryti energetinį auditą“, – akcentavo pašnekovė, pridūrusi, kad per 7 tūkstančius litų kainuojančiam auditui tiesiog nėra lėšų, o ir jį atlikus nėra garantijų, kad parama bus skirta. Valdžia, pasak pedagogės, griežtai atsisako paremti finansiškai, esą jai taip pat trūksta pinigų.

Trūksta pinigų

Tirkšlių seniūnas Klemas Sobutas „Santarvei“ sakė, kad Tirkšlių seniūnija švietimo įstaigoms šiemet tegali padėti tik žmogiškaisiais ištekliais. Į mokyklas, iš kurių gautas prašymas, siunčiami seniūnijos žmonės. Jie įstaigose padeda atlikti minimalius remonto darbus.
Pasak seniūno, šiemet ypač trūkstant lėšų, seniūnija mokyklų negali paremti finansiškai.
„Kas kreipėsi – tas gavo“, – tvirtino seniūnas, kuris jokio konkretaus pagalbos prašymo iš Tirkšlių vidurinės mokyklos šiemet negavo.
Šiuo metu Tirkšlių seniūnijos darbuotojai padeda Balėnų pagrindinei mokyklai: tvarko aplinką, dažo.
Pasak K. Sobuto, pernai, kai buvo daugiau lėšų, Tirkšlių vidurinėje mokykloje suremontuota valgykla.
Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus taip pat teigė žinąs apie sunkią Tirkšlių vidurinės mokyklos būklę, bet šioje situacijoje valdžios atstovai nelabai galintys padėti. Kai tik biudžete atsiras daugiau pinigų, mokyklos bėdos bus išspręstos, – tvirtino skyriaus vadovas.

Tvarkosi minimaliai

Kiek džiugesnės nuotaikos – Viekšnių gimnazijoje, kur prieš kelerius metus atlikta renovacija, todėl ir didesnio remonto kol kas nereikia.
Gimnazijos direktorius Rimantas Gricius pasakojo, kad šiuo metu mokyklos vadovybę slegia kita bėda – yra gautos lėšos sporto aikštynui tvarkyti, tačiau numatytoje vietoje buvo aptikti elektros kabeliai, todėl reikia keisti projektą. Ir sporto aikštyno įrengimo darbai sustojo.
Direktorius pasakojo, kad kaip ir kiekvienas metais, prieš Rugsėjo pirmąją mokykloje vykdomas minimalus kosmetinis remontas – uždažyti įbrėžimai, tvarkomi kiti nesklandumai.
„Savo lėšomis šiemet suremontavome technologijų kabinetą, pagal mokyklų tobulinimo programą įsigijome naujos įrangos“, –  sakė direktorius ir pasidžiaugė neseniai įrengtu muzikos kambariu mokyklos pusrūsyje. Ten moksleiviai gali prisijungti savo muzikos instrumentus ir niekam netrukdydami groti.

Ruošiasi naujovėms

Pavasario pagrindinėje mokykloje taip pat vyrauja pasikeitimų nuotaikos – jau žinoma, kad skirta pinigų mokyklos modernizavimui – kitais metais bus pakeisti langai, stogas, apšiltintos sienos ir pamatai, sutvarkytas šilumos mazgas.
Mokyklos direktorius Stanislovas Jakučinskas teigė, kad dėl artėjančių pokyčių mokykloje nestoja ir kasmetiniai remonto darbai. Sugrįšiančių mokinių laukia nemažai naujovių.
„Savo lėšomis atnaujinta mokyklos valgykla – perdažėme patalpą, nupirkome naujus stalus ir kėdes, pakeitėme plautuves“, –  pasakojo apie naujoves direktorius, kuris pridūrė, kad į šiuos darbus mokykla investavo per 10 tūkstančių litų.
Be kitų svarbiausių remonto darbų, tokių kaip dažymas, įtrūkimų maskavimas, mokykloje buvo įrengtas informacinis centras, po kabinetus išvedžioti interneto kabeliai. Anot direktoriaus, šitaip ruošiamasi elektroninio dienyno įdiegimui.
Pasak S. Jakučinsko, mokykloje nebelikus 11 ir 12 klasių, atsiranda nenaudojamų patalpų, todėl vienoje iš jų įkurtas choreografijos kabinetas.

Remontuoja savo lėšomis

Senamiesčio pagrindinės mokyklos direktorė Janina Norvilienė „Santarvei“ pasakojo, kad šiemet įstaigoje atliekami tik kosmetiniai remonto darbai: suremontuoti anglų kalbos kabinetai, jie buvo perkelti į vieną aukštą, taip pat sutvarkyti tualetai, atnaujinta valgykla.
„Šiemet didesnių remontų neturėjome galimybės daryti, kadangi remontuojamės savo lėšomis, o Savivaldybė nefinansuoja“, – teigė J. Norvilienė. Ji tvirtino, kad ir neturint papildomo finansavimo, mokykla kasmet atsinaujina.
Panašūs darbai buvo atliekami ir Mažeikių politechnikos mokykloje. Įstaigos vadovė Vida Lumpickienė pasakojo, kad mokinius pasitiks perdažytos koridorių sienos, fojė lubos, atnaujinta valgykla. Visi šie darbai buvo atlikti įstaigos lėšomis.
Direktorė informavo, kad šiemet pradėti remonto darbai pagal mokyklų infrastruktūros plėtimo programą – įrengiamos suvirinimo dirbtuvės. Čia jau pakeisti langai, išklotos plytelės.

Kloja plyteles

Mažeikių miesto seniūnas Šarūnas Armonas tvirtino, kad švietimo įstaigoms seniūnija  padeda tiek, kiek išgali.
Dažniausiai mokykloms bei darželiams padedama nusiunčiant viešuosius darbus atliekančius žmones, kurie remontuoja, kloja plyteles, tvarko aplinką.
Seniūnas akcentavo, kad šiuo metu net 4 žmonės padeda tvarkytis Merkelio Račkausko gimnazijoje – kieme klojamos šaligatvio plytelės. Atveždama smėlio bei skirdama plytelių seniūnija pagelbėjo ir Mažeikių politechnikos bei Ruzgų pagrindinei mokykloms.
„Juk ir mes, ir švietimo įstaigos yra biudžetinės, jos tvarkosi savo jėgomis. Bet tai yra mūsų bendras miestas, mūsų vaikai mokosi“, –  teigė seniūnijos vadovas, mokyklų prašymus įgyvendinantis tiek, kiek leidžia seniūnijos galios bei ištekliai.

Šiemet neremia

Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas A. Stonkus „Santarvei“ pasakojo, kad šiemet į Švietimo skyrių dėl finansinės pagalbos kreipėsi beveik visos Mažeikių rajone veikiančios mokyklos.
„Yra priimtas sprendimas, kad šiais metais Savivaldybė pinigų mokykloms neskiria dėl sunkios ekonominės padėties“, – apie probleminę situaciją pasakojo vedėjas. Anot specialisto, panašiai buvo ir praėjusiais metais, tik užpernai buvo skirta pinigų remontui atlikti keliose švietimo įstaigose.
Šiemet valdžia mokyklas bei darželius finansiškai gelbėja tik tuo atveju, jei įvyksta avarija, kuri trukdo normaliam ugdymo procesui.
Pasak vedėjo, ugdymo įstaigų vadovai remontui pinigų turi ieškoti patys: naudojamos rėmėjų bei tėvelių lėšos, įstaigoms skirti 2 procentai gyventojų pajamų mokesčio.

Tvarkosi visos

A. Stonkus „Santarvei“ pasakojo, kad šiais metais mokyklose apskritai nėra vykdomi didesni remonto darbai – daugelyje jų tvarkosi patys darbuotojai.
„Vienur remontuotis padeda mokytojai, kitur prisijungia ir tėveliai“, – sakė pašnekovas. Visose rajono mokyklose vyksta bent minimalūs darbai.
Pasak vedėjo, visose Mažeikių rajono didžiosiose mokyklose yra atliekami ar jau baigti  modernizavimo darbai. Vienintelė Pavasario pagrindinė mokykla yra likusi be didesnio remonto, tačiau ir šios mokyklos modernizacija jau turėtų prasidėti kitais metais.
Modernizacija įsibėgėjo ar eina prie pabaigos „Ventos“ ir Kalnėnų pagrindinėse, „Vyturio“ pradinėje mokyklose.
„Nėra nė vienos mokyklos, kuri nuo Rugsėjo pirmosios negalėtų pradėti ugdymo proceso“, – akcentavo skyriaus vedėjas.

Rytis SAVICKIS

3 Atsakymai į “Mokyklos tvarkosi savo jėgomis”

  1. mokytoja parašė:

    ,,Darbuotojai, norėdami įsigyti elementariausių priemonių remontui, skolinasi pinigų, kuriuos anksčiau ar vėliau susigrąžina, surinkę gyventojų mokyklai skirtus 2 procentus nuo pajamų mokesčio. “gal galit aiškiau pakomentuoti ,kaip ir iš kur galima pasiskolint pinigų remontuoti klases ir kokiu būdu galima susigrąžinti asmenines lėšas iš 2 proc. Kaip juos išgryninti ,juk tie pinigai vaikšto tik per banko sąskaitas ,čia kažkas ,,nešvaraus“ , ar kokie vokeliai skraido

  2. to as parašė:

    Kam cia idomus tie kalnenai…

  3. as parašė:

    kodel neparaset, kad kalnenuose laukia elektronines korteles? vartai jau sudeti mokykloje :)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto