Mokyklos vadovas įsitikinęs: sportuodami vaikai mokosi lyderystės, bendrystės ir patriotiškumo

Savivaldybės meras Antanas Tenys garbės ženklą ilgamečiam pedagogui įteikė per Lietuvos valstybės atkūrimo dienos minėjimą. Nuotr. iš Mažeikių rajono savivaldybės administracijos archyvo

Tradicijos, įdirbis, mokytojai ir vaikai – tokius pagrindinius sėkmės sveikatingumo ir sporto srityje veiksnius vardijo Pavasario pagrindinės mokyklos direktorius Stanislovas Jakučinskas.
Bendrystės, lyderystės, atsakomybės ir patriotiškumo jausmai – viso šito, garbės ženklu „Už nuopelnus Mažeikių kraštui“ šiemet pagerbto pedagogo nuomone, vaikams suteikia dalyvavimas įvairaus lygio varžybose.

Pradėti teko nuo statybų

Šį rugsėjį Pavasario pagrindinė mokykla švęs savo gyvavimo 30-metį. Mokykla – paskutinė švietimo įstaiga, pastatyta miestui intensyviai plečiantis. Nuo pat įsikūrimo jai vadovauja Stanislovas Jakučinskas, turintis 45-erių metų pedagogo darbo stažą.
„Ar buvo baugu tapti naujos mokyklos direktoriumi? Ne, nes po studijų Vilniaus pedagoginiame institute trejus metus dirbau mokytoju Tirkšlių vidurinėje mokykloje. Kita vertus, slėgė atsakomybė – direktoriumi buvau paskirtas vasarį, kai mokyklos buvo tik karkasas, langų nebuvo, aplinkui švilpė vėjas, visur – balos, purvynai. Kartu buvo ir įdomu – dalyvaudavau kiekviename statybininkų pasitarime, konsultavausi su tada jau veikusios „Ventos“ vidurinės mokyklos vadovais, aiškinausi, kaip ką perstatyti, ką įrengti, kad moksleiviams būtų patogiau rūbinėse, paruošiamosiose klasėse ir panašiai“, – pradžią prisiminė 66-erių pedagogas.
Padedant tėveliams, pavyko mokyklą vadinamajame Tirkšlių mikrorajone atidaryti laiku. Į ją tuomet atėjo 900 mokinių. Didžiausias mokinių skaičius mokykloje buvo 1994 metais – net 1,6 tūkst. moksleivių. Šiais metais Pavasario mokyklą lanko 521 moksleivis.
Direktorius džiaugiasi, kad jau antrus metus mokinių skaičius didėja, tikimasi, kad kitąmet ją lankys pusšešto šimto jaunųjų mažeikiškių.

Sutapo mintys ir idėjos

Statant mokyklą, vyko ir mokytojų kolektyvo formavimas. Direktoriaus nuomone, pavyko suburti gerą komandą – jo pavaduotojais tapo Aleksas Navickas ir Bronius Kryžius, o sporto ir sveikatingumo kryptis buvo pasirinkta tada, kai į mokyklą dirbti atėjo ilgametis kūno kultūros mokytojas Petras Dargvainis.
„Mano tėvelis buvo sporto mylėtojas – žaidė futbolą ir tinklinį už Sedą, pagrindinis prenumeruojamas laikraštis namuose buvo „Sportas“, gal tai persidavė ir man. Besimokydamas Renave ir Sedoje, aktyviai užsiiminėjau įvairiomis sporto šakomis.
Tuomet ir mokinių noras sportuoti buvo didelis, ir entuziazmas – patys tvarkėme aikšteles, kabinome krepšinio tinklelius. Organizuodavome varžybas su Račaliais, Židikais, Seda, nuolat judėjome. Atėjus sporto specialistui, paaiškėjo, kad mūsų mintys ir siekiai sutampa“, – pasakojo S. Jakučinskas.
Tuo metu kaip jaunas specialistas į mokyklą atėjo Virginijus Januševičius, kuris pradėjo dirbti su pradinukais, fizinio lavinimo mokytoja įsidarbino Sigutė Bernotienė, vėliau prie kolektyvo prisijungė Ilona Abromavičienė ir Vidmantas Sakavičius.
Pasak direktoriaus, šie mokytojai norėjo uždegti vaikus judėti, juos motyvavo, palaikė ir pamažu, palaipsniui atėjo rezultatai. Džiugu, kad pradinukų varžybose pagrindus gavo vėliau šalies rinktinėms atstovavę mažeikiškiai: futbolininkas Nerijus Barasa, krepšininkė Giedrė Paugaitė, bėgikė Milda Buškutė-Zubavičienė.

Titulai – vienas po kito

Per tris dešimtmečius Pavasario pagrindinė mokykla net 16 kartų tapo Lietuvos mokinių sporto žaidynių, mokinių olimpinių festivalių ir mokyklų žaidynių laimėtoja, aštuonis kartus užėmė antrą, du kartus – trečią vietas, 7 kartus nugalėjo Lietuvos sportiškiausių mokyklų konkurse. Daugiau nei tūkstantis jos mokinių tapo šalies žaidynių nugalėtojais ir prizininkais.

Prieš aštuonerius metus mokinių žaidynių nugalėtojų prizą Pavasario pagrindinės mokyklos delegacija atsiėmė Lietuvos mokslo ir švietimo ministerijoje. Nuotr. iš asmeninio S. Jakučinsko archyvo

„Susiformavo tradicijos, atsirado įdirbis, vaikai pamatė, kad aktyviai sportuojant galima kažko pasiekti, todėl noriai lanko treniruotes. Didelės įtakos turi ir tėvų parama bei palaikymas, jau yra tėvelių, kurie sporto pagrindus įgijo mūsų mokykloje, o dabar sportuoja jų vaikai. Tokie tėveliai žino, kaip svarbu vaikus motyvuoti, sutelkti, jie ne tik ateina į mūsų mieste vykstančias varžybas saviškių palaikyti, bet ir vyksta kartu į kitus miestus“, – pasakojo S. Jakučinskas.
Mokykla nekelia sau tokių tikslų kaip, tarkime, Sporto mokykla, jos svarbiausiais tikslas yra vaikų užimtumas, jų sveikata, galimybė atitraukti nuo kompiuterių.
Sportinės varžybos bei darbas komandoje vaikams ugdo bendrystės, lyderystės ir atsakomybės įgūdžius, o taip pat patriotiškumą – juk tu gini Mažeikių ir mokyklos vardą, tuo didžiuojiesi.
O įvaizdį per tiek metų Pavasario mokykla jau susikūrė – ši švietimo įstaiga gerai žinoma šalyje, pristatoma kaip sveikatingumo krypties lyderio pavyzdys.

Padeda pagrindus sveikatai

Mokyklos direktorius įsitikinęs: nuo pradinių klasių propaguojama sporto ir sveikatingumo kryptis išugdo stiprius ir organizuotus vaikus. Tai visur praverčia – į kariuomenę išėję „pavasariečiai“ padaro ne vieną prisitraukimą, nėra ištižę, yra gerai fiziškai pasirengę. Yra buvusių mokinių, kurie tarnavo Garbės sargybos kuopoje, baigė mokslus Karo akademijoje.
„Mane neramina tai, kad rajone praktiškai nebėra konkurencijos. Pernai rajoninėse „Drąsūs, stiprūs, vikrūs“ varžybose vyresnių klasių grupėje dar konkuravome su viekšniškiais, šiais metais, be mūsų, daugiau nebuvo nė vienos komandos. Gerai nors tai, kad trečių ketvirtų klasių grupėje šiose varžybose dalyvavo keturių mokyklų komandos“, – pasakojo direktorius.
Pasak S. Jakučinsko, kvadratas, „Drąsūs, stiprūs, vikrūs“, lengvosios atletikos trikovė pradinukams suteikia tai, ko reikia tolesniems pasiekimams Sporto mokykloje arba sporto klubuose. Tinkamai fiziškai pasirengus, jaunuoliai gali rinktis futbolą, krepšinį ar stalo tenisą – jėgą, ištvermę ir greitį.
Mokinių laimėjimus lemia ir tai, kad bendromis pastangomis pavyko sukurti gerą sportinę bazę – mokykla turi dvi sporto sales, stadioną, universalią dirbtinės dangos sporto aikštę, gumine danga išklotą lauko krepšinio aikštelę. Už laimėjimus neretai įteikiami sportinėmis prekėmis prekiaujančių parduotuvių čekiai, tad kasmet beveik už tūkstantį eurų yra papildomas ir atnaujinamas sportinis inventorius.

Garsėja ne vien sportu

Pavasario pagrindinė mokykla gyvena ne vien tik sportu – nemažai dėmesio skiriama ir meniniam ugdymui: pasiekimais garsėja šokių kolektyvas „Miražas“, daugiau kaip 40 vaikų lanko pradinių klasių chorą, konkursuose dalyvauja ir vyresnių klasių choras, neatsilieka etnografiniai ansambliai, laurus skina skaitovai.
„Dailės parodas ir studijas su mokiniais rengia mokytojas Aleksandras Novakas. Jau dvylika metų dalyvaujame gamtosauginėse programose, kurių metu vyksta šventės ir stovyklos. Kaip žiemos sodas įrengtas biologijos kabinetas. Žodžiu, mokiniai, kurie kažko nori ir siekia, pas mus tikrai randa užsiėmimą, gali tobulėti pasirinktoje srityje“, – kalbėjo direktorius.

Pavasario pagrindinės mokyklos delegacija 2015 metais po apdovanojimų susitiko su šalies prezidente Dalia Grybauskaite. Nuotr. iš asmeninio S. Jakučinsko archyvo

Direktoriaus teigimu, mokykloje dirba puikūs, perspektyvūs pedagogai. Ne vienerius metus direktoriaus pavaduotojais čia dirbo Ramunė Badaukienė ir Eduardas Vaičiulis, vėliau tapę švietimo įstaigų vadovais.

Neužsidarys namuose

Direktorius pripažįsta: norėtųsi geresnių bėgimo takelių, šuoliaduobių, tačiau tam nėra lėšų, tad tenka džiaugtis tuo, ką turi. Pernai įrengta gamtosauginė laboratorija, o už gaunamas lėšas pavyksta atlikti tik einamuosius remontus.
Gruodžio 31-oji bus paskutinė S. Jakučinsko diena Pavasario pagrindinės mokyklos direktoriaus poste – ilgametis švietimo darbuotojas ruošiasi į pensiją. Jis tikisi, kad mokykla ir toliau tęs savo pasirinktą kryptį.
„Visada yra pradžia, yra ir pabaiga. Šiam žingsniui turi nusiteikti. Nemanau, kad visiškai atitrūksiu, juk yra ilgametis įdirbis, jeigu tik bus galimybių, tikrai padėsiu tęsti darbus sveikatingumo ir sporto kryptimi. Labai jau nesinori užsidaryti namuose“, – prisipažino mokyklos direktorius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto