Mokyklų vadovams – nerimas, valdininkams – amnezija

UAB „Šilumera“ nevykdo įsipareigojimo tiekti šilumą trylikai Mažeikių rajono bendrojo lavinimo mokyklų. Sutartyse nurodoma, kad ši įmonė turėjo įrengti ir pradėti eksploatuoti alternatyvaus šildymo sistemas dar praėjusių metų lapkričio pabaigoje. Kol kas nė vienoje mokykloje tokia sistema nėra įrengta.
Neaišku, kodėl buvo pasirinkta UAB „Šilumera“ – kai kurių mokyklų vadovai prisipažįsta nevykdę viešųjų pirkimų. Esą Savivaldybė nurodžiusi pasirašyti sutartis su šia bendrove. NEKELIA PASITIKĖJIMO
Praėjusiais metais trylika rajono mokyklų pasirašė sutartis su UAB „Šilumera“. Verslininkui Algiui Lipniui priklausanti įmonė įsipareigojo šiose mokyklose įrengti centrinio šildymo sistemas ir šildymo sezono metu užtikrinti nenutrūkstamą šilumos energijos tiekimą.
Tam tikslui ketinta naudoti alternatyvų kurą – medžio granules. Tiekėjas įsipareigojo šildymo sistemą parengti darbui iki 2006 m. lapkričio 30 dienos.
Pasak Sedos Vytauto Mačernio vidurinės mokyklos direktorės Genoveitos Gricienės, galimybė perduoti mokyklos patalpų šildymo rūpesčius privačiai bendrovei ją, kaip mokyklos vadovę, labai nudžiuginusi.
„Mokykla turi vykdyti labai daug darbų, nepriklausančių pagal jos profilį. Vienas iš jų yra šildymas. Jeigu šią funkciją perimtų normali įmonė, mums, mokyklų vadovams, būtų labai didelis palengvinimas. Nukristų rūpestis dėl kuro įsigijimo, katilų remonto bei nuolatinių skolų. Dar kartą sakau, kad tai turėtų būti patikima įmonė. Deja, mano akimis žiūrint, „Šilumera“ nekelia pasitikėjimo“, – sakė G. Gricienė.

MAITINA PAŽADAIS
Nors „Šilumera“ buvo įsipareigojusi jau šį šildymo sezoną Sedos V. Mačernio vidurinei mokyklai tiekti šilumos energiją, iki šiol nematyti alternatyvaus šildymo sistemos įrengimo darbų pabaigos. Patalpų šildymu ir toliau tenka rūpintis pačiai mokyklai.
G. Gricienė stebėjosi „Šilumeros“ darbų organizavimu. Anot pedagogės, mokyklų vadovai nuolat raminami, kad „nuo kito mėnesio“ tikrai nebereikės rūpintis šildymu – tai darysianti „Šilumera“. Tačiau vieną mėnesį keičia kitas, o mokyklose nematyti jokių konkrečių šios įmonės darbų.
„Per tris mėnesius jie sugebėjo tik išcementuoti vietą, kurioje statys katilą. Iki šiol nėra nei paties katilo, nei vietos, kur laikys kurą, nei atskiro įėjimo. Apskritai jie labai nerimtai dirba: iš pradžių atsivežė tris rąstus ir juos kalė kelias dienas. Po to mėnesį cementavo kelių metrų dydžio aikštelę. Vėliau jungė elektrą, o dabar vėl nieko nedirba“, – šildymo katilo įrengimo odisėją pasakojo direktorė.

SUJAUKĖ PLANUS
Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos direktorė Rima Širvinskienė „Santarvei“ guodėsi, kad „Šilumeros“ įsipareigojimų nevykdymas sujaukė visus planus.
„Žinojome, kad ši įmonė pradės šildyti jau šiais mokslo metais, todėl savo katilinės neruošėme šildymo sezonui. Dar gegužės mėnesį buvo nutarta, kad „Šilumera“ perims šildymą, ir aš, kaip mokyklos vadovė, dėl to nesukau galvos. Rudenį pamatę, kad darbai nejuda, patys pradėjome rūpintis. Juk pas mus visada dėl visko lieka kaltas vadovas. Gerai, kad šiemet tokia šilta žiema bei katilinė buvo „aptampyta“. Tikrai negalvojau, kad taip gali nutikti, nes paprastai verslininkai yra žodžio žmonės. Pasirodo, būna ir kitaip“, – rūpesčiais dalijosi direktorė.
Dabar R. Širvinskienė nerimauja, ar užteks kuro. Jeigu „Šilumera“ nevykdys savo įsipareigojimų ir kitą mėnesį, gali tekti skelbti viešųjų pirkimų konkursą kurui įsigyti.
„Santarvės“ kalbinti mokyklų vadovai teigė nežiną, kaip planuoti šių metų lėšas. Laižuvos Antano Vienažindžio pagrindinės mokyklos direktorius Antanas Vasiliauskas nerimavo dėl etatų – iki šiol neaišku, ar mokyklai reikės kūriko.

DIRBA NERANGIAI.
O KĄ PADARYSI?
UAB „Šilumera“ savininkas A. Lipnius „Santarvei“ pareiškė, jog šiuo klausimu jam neįdomu kalbėti su spauda. Esą mokyklose šildymo nepradėję dėl to, kad nebaigti gaminti įrenginiai.
„Kitą mėnesį pradėsime kūrenti, ir jūs apie tai sužinosite pirmieji“, – garantavo A. Lipnius.
Savivaldybės vyriausiasis specialistas Jonas Labutis taip pat ramino, kad vasario mėnesį „Šilumera“ tikrai perimsianti mokyklų šildymą. Anot jo, dėl trukdžių kaltos šventės bei įrengimų gamintojai, laiku nepagaminę šildymo sistemos kaminų.
„Žinoma, norėtųsi, jog būtų greičiau, bet ką darysi, kad greitai neišeina. Juk negali iš karto viskas klostytis gerai“, – samprotavo Savivaldybės tarnautojas.
„Santarvė“ J. Labučiui priminė, kad dar vasarą Ekonomikos, finansų ir vietinio ūkio komiteto posėdyje jo buvo klausta, kodėl „Šilumera“ taip nerangiai dirba.
„Na, nerangiai, tikrai nerangiai dirba. O ką padarysi? Neturime kito pasirinkimo. Džiaugiamės, kad kažkas ėmėsi tokios veiklos. Juk visame rajone labai bloga katilų būklė. Savivaldybei tai – labai didelė našta. Jeigu sausio mėnesį „Šilumera“ nebaigs darbų, sakysiu direktoriams, kad nutrauktų sutartį. Žada, žada, šneka, šneka, kad bus darbai padaryti tada ar tada, o kaip nėra, taip nėra. Tik nenoriu jų paleisti – gaila tokio didelio įdirbio“, – sakė J. Labutis.

PASIKLIAUTA
ŽODINE GARANTIJA
Sedos V. Mačernio vidurinė mokykla paskutinė pasirašė sutartį su „Šilumera“. G. Gricienės teigimu, pats šios įmonės atsiradimo faktas buvęs labai keistas. Mokykla nevykdė viešųjų pirkimų konkurso – pasirašyti sutartį būtent su šia įmone nurodęs J. Labutis.
„Labai keista, kad nebuvo nei Savivaldybės administracijos direktoriaus, nei Švietimo skyriaus vedėjo įsakymo pasirašyti tą sutartį. Organizuojant tokio pobūdžio viešuosius pirkimus mes gauname įsakymą. Šįkart jo nebuvo. Tik sutarčių tekstas buvo derintas su Savivaldybe. Kartu su „Šilumeros“ atstovu važinėjo Labutis. Jis davė žodinę garantiją, kad viskas suderinta su Savivaldybe. Tai man visą laiką kėlė įtarimų. Iki šiol neramu, kad mes darome kažką negerai“, – nuogąstavo direktorė.
Beje, „Santarvei“ lankantis Sedos V. Mačernio vidurinėje mokykloje, direktorė sulaukė J. Labučio skambučio. Valdininkas tikino, jog Savivaldybės direktoriaus įsakymas tikrai buvęs.
Židikų M. Pečkauskaitės vidurinė mokykla taip pat nevykdė viešųjų pirkimų. Direktorė R. Širvinskienė įsitikinusi, kad tokį konkursą organizavo Savivaldybė.
Laižuvos A. Vienažindžio pagrindinės mokyklos asignavimų valdytoja yra Laižuvos seniūnija. Seniūnas Stanislovas Putelis, „Santarvės“ paklaustas apie viešųjų pirkimų konkursą, patarė šiuo klausimu kalbėtis su J. Labučiu.
„Pasirašėme sutartį, nes liepė Labutis. Ar buvo viešųjų pirkimų konkursas? Taip, taip, buvo. Konkursą vykdė Savivaldybė. Mes tik pasirašėme sutartis“, – kalbėjo seniūnas.
Tirkšlių vidurinės mokyklos direktorius Marius Vilimas taip pat iš pradžių nenorėjo kalbėti apie sandorį su „Šilumera“. Esą tuo klausimu kompetentingesnė esanti Savivaldybė. Paprašytas faksu atsiųsti sutarties kopiją, direktorius tikino, kad sutarties tekstas visiškai nesiskiria nuo kitų mokyklų sutarčių, o po to pusantros dienos neatsiliepė į „Santarvės“ skambučius. Vakar M. Vilimas patikino, kad Tirkšlių vidurinė mokykla organizavo viešųjų pirkimų konkursą.
„Viskas padaryta gerai. Nepūskite jūs to reikalo“, – patarė direktorius.

SPECIALISTAS PAINIOJASI
J. Labutis painiojosi kalbėdamas apie tai, kodėl buvo pasirinkta UAB „Šilumera“. Iš pradžių jis tikino, kad visose trylikoje mokyklų buvo organizuoti viešieji pirkimai. Po kurio laiko teigė, kad tokį konkursą organizavusi Savivaldybė. Buvę keli pretendentai iš Mažeikių bei Radviliškio. Paprašytas parodyti dokumentus, jis sakė tokių neturįs ir negalįs turėti, nes… konkursus organizavę mokyklų vadovai. „Ką žinau apie Lipniaus įmonę? Nieko nežinau! Yra žmogus, ir viskas. Jokių detektyvų čia nėra: mes padėjome surasti įmonę, o direktoriai patys pasirašinėjo sutartis“, – atsimušinėjo į klausimus J. Labutis.
Savivaldybės viešųjų pirkimų komisijos pirmininkas Romualdas Sakalauskas buvo gana kategoriškas. Jo teigimu, mokyklos yra savarankiškos organizacijos, turinčios savo pirkimo kodus bei įgaliojimus.
„Jeigu mokyklų vadovai tvirtina, kad pasirašė sutartis be viešųjų pirkimų, manau, jie pasielgė neteisingai. Jeigu jie sako, kad paklausė Labučio, tai už tą paklausymą privalės atsakyti. Pačių direktorių reikalas, kiek jie laikosi įstatymų. Jeigu paaiškės, kad visa tai yra faktas, Taryba turės svarstyti, ką daryti su tokiais vadovais“, – gąsdino R. Sakalauskas.
Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius teigė, kad kiekviena mokykla pati turėjo apsispręsti, ką daryti: renovuoti senąją šildymo sistemą ar skelbti konkursą šildymo paslaugai teikti. Pastarajam pasirinkimui vykdyti privalėjo būti skelbiamas viešųjų pirkimų konkursas.
B. Kryžius sakė nepamenąs, ar pasirašęs įsakymą tokiam konkursui – jis kasdien pasirašąs apie 50 įsakymų, todėl negalįs kiekvieno prisiminti.
„Negaliu iš karto atsakyti į jūsų klausimus. Pavesiu auditoriui išsiaiškinti ir pateikti atsakymus“, – pažadėjo Savivaldybės administracijos direktorius.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto