Mokyklų valgyklose – popamokinis verslas

Tirkšlių mokyklos valgykloje buvo organizuoti gedulingi pietūs. Tokį faktą užfiksavo Savivaldybės kontrolierės. Neoficialiais duomenimis, popamokinis valgyklų verslas klesti ir kitur. Mokyklų patalpose švenčiami gimtadieniai, krikštynos, vyksta giminių susitikimai ir kitokie pobūviai. PASLAUGA UŽ DYKĄ
Skundą dėl Tirkšlių vidurinės mokyklos valgyklos neteisėtų veiksmų aiškinosi Savivaldybės kontrolieriai. Nuvykę į vietą tikrintojai nustatė, kad valgykloje per gedulingus pietus buvo maitinama apie 60 žmonių. Juos aptarnavo dvi valgyklos darbuotojos ir viena pašalinė moteris.
„Tiek mokyklos direktorius, tiek valgyklos vyriausioji virėja tikino, kad maistą gedulingiems pietums pristatė artimieji, o mokyklos valgykloje jis buvo tik pašildytas. Jeigu ir taip, vis tiek mokykla patyrė nuostolių. Kiekviena šeimininkė gali įsivaizduoti, kiek vandens reikia vien indams suplauti po 60 žmonių puotos“, – teigė Savivaldybės kontrolierė Alma Karvelienė.
Kontrolierius nustebino mokyklos direktoriaus Mariaus Vilimo paaiškinimas, kad jis leidęs neatlygintinai organizuoti gedulingus pietus mokyklos valgykloje, nes mokyklą lanko mirusiojo šeimos vaikai.
„Mokykla nėra labdaros organizacija. Dėl gedulingų pietų patirtos išlaidos teks Savivaldybės biudžetui“, – situaciją paaiškino kontrolierė.

LEIDIMAS –
TIK MOKINIAMS MAITINTI

Atlikus patikrinimą Tirkšlių mokyklos valgykloje išryškėjo ir kitas kuriozinis atvejis: mokyklos nuostatuose, kuriuos praėjusių metų spalio mėnesį patvirtino Savivaldybės taryba, neįteisinta mokinių maitinimo organizavimo funkcija.
Kontrolės komiteto nariai, svarstę kontrolierių patikrinimo ataskaitą, suabejojo, ar maitinimas įrašytas ir kitų mokyklų nuostatuose.
„Jeigu to nėra nuostatuose, tai moksleivių maitinimas – nelegali veikla“, – akcentavo kontrolierė A. Karvelienė.
Mažeikių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Zigmantas Stumbra „Santarvei“ sakė, kad nė viena mokykla negali užsiimti visuomeniniu maitinimu, nes mokykloms išduotas maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimas leidžia organizuoti tik moksleivių maitinimą.
Kokią nuobaudą skirti Tirkšlių mokyklai už pažeidimus, bus svarstoma, sulaukus Savivaldybės Kontrolieriaus tarnybos patikrinimo išvadų.

APSIRIBOJO PABARIMU
Tirkšlių vidurinės mokyklos valgykloje nustatyta ir daugiau pažeidimų. Kontrolierius nustebino, kad 11 metų valgyklos vyriausiąja virėja dirbanti Petra Jonušienė nesugeba teisingai tvarkyti valgyklos apskaitos, nustatyta kainų neatitikimų valgiaraščiuose ir kalkuliacinėse kortelėse.
Mokyklos direktorius M. Vilimas vyriausiajai virėjai už šiuos pažeidimus skyrė papeikimą. Patį mokyklos direktorių bausti gali tik steigėjas, t.y. Savivaldybės taryba.
Savivaldybės kontrolės komitete dirbantys Tarybos nariai M. Vilimui buvo atlaidesni negu šis savo pavaldinei.
„Mokyklos vadovui šis atvejis bus pamoka ateičiai“, – vylėsi komiteto pirmininkas Saulius Šiurys.
Nei kontrolierė A. Karvelienė, nei Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus, atsižvelgdami į tai, kad toks atvejis pirmas, nuobaudos direktoriui nereikalavo.

SKUNDŲ NESULAUKIAMA
Anot A. Stonkaus, didžiausia bėda ta, kad Tirkšlių mokyklos direktorius vienas nusprendė leisti valgykloje organizuoti gedulingus pietus, toks prašymas nebuvo svarstytas su mokyklos taryba.
„Santarvės“ neoficialiomis žiniomis, popamokinis valgyklų verslas klesti ir kitose mokyklose. Įvairūs vakarėliai, pokyliai vyksta ir kitose ugdymo įstaigose, ypač kaimo mokyklose. Toks verslas naudingas nebent tik mokyklos vadovams.
A. Stonkus nenorėjo su tuo sutikti. Anot jo, Švietimo skyrius tik prieš metus buvo sulaukęs anoniminio pranešimo, jog vienoje mokykloje valgykla naudojama kitiems tikslams, o ne mokiniams maitinti. Daugiau skundų negauta.

MOKYKLOMS ĮTEIKTI PRIMINIMO RAŠTAI
„Yra dvi pusės: Tirkšlių mokyklos direktorius, vadovaudamasis žmogiškumu, nusižengė įstatymams. Galbūt šiek tiek įstatymai per griežti? Nors kita vertus, jeigu į mokyklų valgyklas įsileistume pašalinius, kiltų chaosas. Švietimo skyrius tokių dalykų netoleruoja“, – patikino A. Stonkus.
Švietimo skyriaus vedėjas sakė griežtai pasikalbėjęs su Tirkšlių mokyklos direktoriumi, kad tokie dalykai nepasikartotų.
Gedulingi pietūs mokyklos valgykloje Švietimo skyrių paskatino dar kartą mokyklų vadovams priminti, kad valgyklos negali būti naudojamos pašalinių žmonių pobūviams rengti. Pirmą kartą toks raštas mokykloms buvo išsiuntinėtas prieš porą metų.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.:
Maisto ir veterinarijos tarnybos išduoti maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimai mokyklų valgyklose leidžia maitinti tik moksleivius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto