Mažeikių muziejuje veikia Užgavėnių šventei dedikuota paroda „Lašinskių sambūris“.
Apie šios šventės senuosius papročius, apie kaukių prasmę ir paskirtį „Santarvei“ papasakojo fondų muziejininkė Jūratė Miliauskytė.
Užgavėnes šiemet minėsime ir žiemą iš kiemo varysime vasario 28 dieną.
Muziejininkai savo ruožtu surengė parodą ir visą antrajame muziejaus aukšte esančią salę ilgiau nei mėnesiui paskyrė „Lašinskių sambūriui“.
Per Užgavėnes nuo seno svarbų vaidmenį atlikdavo du jos personažai, nuolat tarpusavyje besigrumiantys Kanapinis ir Lašininis. Vienas iš jų vaizduoja sotumą, persivalgymą. Kitas, priešingai – nesotumą. Visas tas stumdymasis yra nenorinčios pasitraukti žiemos ir žmonių išsiilgto pavasario varžytuvės.
Lašininio komanda – įvairūs persirengėliai – buvo vadinami lašinskiais. Todėl ir paroda, kurioje eksponuojamos Platelių, Mažeikių krašto tautodailininkų sukurtos kaukės bei Mažeikių muziejaus fonduose saugomi pagrindiniai šios šventės atributai, pavadinta būtent taip.
Rodydama kaukių ekspoziciją, J. Miliauskytė papasakojo: kiekvienas Užgavėnių personažas mena istorinę praeitį ir apie ją pasakoja muziejaus lankytojams. O kiekvienas persirengėlių veiksmas turėjo tam tikrą prasmę – nieko nebuvo daroma šiaip sau.
Plačiau apie tradicijas, papročius – „Santarvės“ laikraštyje.