Muziejuje – paroda apie nebesančias Balėnų ir Krakių mokyklas

Tarp uždarytoms mokykloms dedikuotos parodos eksponatų – ir senovinis suolas, ir anksčiau buityje žmonių naudoti daiktai. Lilijos Petraitienės nuotr.

Šiuo metu ir visą birželio mėnesį Mažeikių muziejuje yra eksponuojama Mokyklų bendruomenių metams skirta paroda „Išėjusių mokyklų palikimas“. Joje – eksponatai iš buvusių Balėnų bei Krakių mokyklų.
Pokalbis apie šią parodą su mažeikiškėmis muziejininkėmis išryškino problemą: ne visi supranta, kad, uždarant mokyklas, nereikia leisti „išsivaikščioti“ jose kauptų muziejų eksponatams.

Neliko 6 mokyklinių muziejų

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro duomenimis, prieš ketverius metus šalies bendrojo lavinimo mokyklose veikė daugiau nei 400 muziejų. Juose mokyklų bendruomenės kaupia pačių mokyklų ir krašto istorinę, etnografinę, memorialinę informaciją. Mokyklų muziejų ekspozicijose ir fonduose – tautos ir valstybės, apylinkių istorijos ir gamtos, buities ir etnografijos, mokyklos istorijos, šiandienos aktualijų, o kai kur net ir tremties bei rezistencijos kronikos.
Tiksliai pasakyti, kiek tokių muziejų Lietuvos mokyklose veikia dabar, sunku. Tačiau akivaizdu: kaimuose bei miesteliuose uždarius mokyklas, nebelieka ir mokyklinių muziejų.
Vien Mažeikiuose nebeliko „Jaunystės“, Laižuvos Antano Vienažindžio, Pikelių, Balėnų, Renavo, Krakių pagrindinių mokyklų, o kartu su jomis – ir mokyklų istorijos, etnografijos muziejų.

Paliekančių ateities kartoms – mažai

Mažeikių muziejaus vyriausioji fondų saugotoja Raimonda Ramanauskienė ir fondų muziejininkė Jūratė Miliauskytė prisidėjo prie to, kad Krakių ir Balėnų mokyklose veikusių muziejų eksponatai saugiai ir sėkmingai „apsigyventų“ Mažeikiuose. Jos surašė eksponatus, surinko juos apibūdinančią informaciją, užrašė svarbiausias jų datas.
„Pats principas, deja, yra toks, kad išeinančių mokyklų yra daug, bet po savęs kažką paliekančių ateities kartoms – labai mažai.
Kiti sprendžia, kad, uždarius mokyklą ar mokyklas, muziejuje sukauptas vertybes išsaugos patys, tokiais atvejais galiausiai tampa neaišku, kur nukeliauja visa tai, ką mokyklų bendruomenės daugybę metų rinko ir saugojo“, – sakė J. Miliauskytė.
Buvusių Balėnų ir Krakių mokyklų atstovai pasirūpino tuo, kad ne vienus metus mokyklų bendruomenių rinkti ir saugoti eksponatai „neišsivaikščiotų“ kas kur.
Mokyklų vadovės, muziejukus puoselėjusios mokytojos entuziastės susisiekė su muziejininkais, kiek galėdamos bendradarbiavo – pateikė apie eksponatus visą reikalingą informaciją ir panašiai. Todėl visada bus ką parodyti šių mokyklų istorija besidomintiems lankytojams.

Džiaugiasi suprantančiais

Tarp uždarytoms mokykloms dedikuotos parodos eksponatų – ir senovinis suolas, ir anksčiau buityje žmonių naudoti daiktai. Lilijos Petraitienės nuotr.

Pasak R. Ramanauskienės, kas vieniems atrodo nesvarbu ar nereikalinga, kitiems labai svarbu.
„Įvairiose mokyklų bylose, kurių nepriima archyvai, yra išties įdomios ir Mažeikių kraštui reikalingos informacijos. Muziejaus archyve turime švietimo fondą, tad tos bylos jame randa savo vietą“, – pasakojo pašnekovė.
Dabar pagalvokite: ar ilgai uždarytų mokyklų bylas savo namuose saugotų buvę tų mokyklų darbuotojai? Gal metus kitus, o paskui, greičiausiai, ateitų laikas, kai būtų nuspręsta: ai, o kam to reikia, kam tai įdomu…
„Mes labai džiaugiamės tais žmonėmis, kurie supranta eksponatų reikšmę, pasiryžta juos perduoti muziejui“, – kalbėjo vyriausioji fondų saugotoja.

Eksponatų yra visokių

Kalbant apie gautus eksponatus, jų yra įvairių. Pavyzdžiui, balėniškiai išsaugojo mokyklą baigusių mokinių laidų testamentus, kuriuose surašyti mokinių palinkėjimai mokytojams, mokyklos darbuotojams ir ateities kartoms, ant popieriaus suguldyti mokinių ateities lūkesčiai.
„Netgi gavome šampano butelius, į kuriuos mokiniai sudėjo užrašytas savo svajones. Mokyklos muziejuje jie buvo saugomi, iki kol įvyks vienos ar kitos laidos ar klasės mokinių susitikimas. Jeigu susitikimai įvyko, tų butelių ir neberadome, tačiau dar kelis parsivežėme. Tad, jei kas organizuos savo klasių susitikimus ir ieškos savo svajonių, turės atvykti į muziejų“, – juokavo R. Ramanauskienė.
Buvusios Krakių mokyklos muziejuje buvo išsaugotos ir tarybinių organizacijų – spaliukų, pionierių vėliavos, kita atributika. Ir nors tos – tarybinės praeities – dabar visaip kratomasi, vis tiek tai yra istorijos dalis.
Muziejininkių teigimu, yra laikomasi principo: kai rengiamos teminės parodos, joms naudojami visi muziejuje saugomi eksponatai. Tai reiškia, kad ateityje, kai bus rengiamos parodos įvairiomis temomis, jose bus galima pamatyti ir eksponatus iš kadaise gyvavusių mūsų rajono mokyklų muziejų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto