Naftininkų atlyginimams ir bebrams pavojus negresia

AB „Mažeikių nafta“ nereikia ir ateityje nereikės gamtinių dujų.
Tai buvo konstatuota pirmadienį įmonėje vykusiame susitikime su regiono žurnalistais. Į korespondentų klausimus atsakinėjo Komunikacijos skyriaus viršininkas Giedrius Karsokas, to paties skyriaus specialistas Gytis Karbauskas, vyriausiasis ekologas Arvydas Kukulskis.
Pagrindinė susitikimo tema – aplinkosaugos programos vykdymas Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare. Tačiau žurnalistus labiau domino šių dienų aktualijos, susijusios su mūsų rajonu ir „Mažeikių nafta“.GERIAUSI EKOLOGAI – BEBRAI
A. Kukulskis akcentavo, kad AB „Mažeikių nafta“ nuo 2000 iki 2004 m. pabaigos įvairiems ekologiniams projektams išleis 62 mln. litų. Pasak jo, iš esmės visi modernizacijos projektai turi ekologinį aspektą. Tai suprantama, nes nuo šių metų gegužės 1 dienos naftos ir dujų pramonei yra taikomi griežtesni reikalavimai.
Ekologas sakė, kad vienas iš taršos mažinimo būdų yra griežtesnis produktų kokybės reglamentavimas.
Tam įtakos turi technologinės naujovės. Taip pat griežtinami reikalavimai lakiųjų produktų pylimui bei jų sandėliavimui.
A. Kukulskis papasakojo, kad nuo 2000 metų sparčiai buvo modernizuojamas produktų rezervuarų parkas. Didelio efektyvumo buvo pasiekta rekonstravus sieros gamybos įrenginius.
Pradėta šviesiųjų naftos produktų pylimo estakados rekonstrukcija, įrengiant hermetinį pylimą su garų rekuperavimu. Toks pylimas užtikrina ne tik taršos sumažėjimą 95 proc., bet ir leidžia išvengti nuostolių.
Ekologas prisipažino, kad problemų vis dėlto dar yra. Kol kas nėra nudažyti visi rezervuarai. Nuo rezervuarų dažymo priklauso produktų garavimo intensyvumo sumažinimas.
A. Kukulskis žurnalistams rodė didžiulį dokumentų, reglamentuojančių naftos perdirbimo įmonių veiklą visose ES šalyse, rinkinį. Tai – „Taršos integruota prevencija ir kontrolė (TIK)“ bei „Informacinis dokumentas apie geriausius prieinamus gamybos būdus naftos perdirbimo ir dujų pramonėje“.
„Blogiausia, kad šiuose dokumentuose mums daug kas neaišku. Reikia pripažinti, kad Aplinkos ministerija nepadarė savo darbo. Balandžio mėnesį lankėmės Čekijoje. Ten yra įkurta institucija, kuri dvejus metus vertė šiuos dokumentus į čekų kalbą, juos aiškino įmonių vadovams. Mūsiškiai išvertė bendrąją dalį ir viskas. Dokumentą sudaro šeši šimtai puslapių, viskas parašyta aplinkosaugininkams sunkiai „įkandama“ anglų kalba. Yra daug įvairiausių niuansų, todėl neaišku, kaip jį traktuoti“, – skundėsi ekologas.
Įmonės darbuotojai juokavo, kad geriausi ekologai yra bebrai, nuolat užtvenkiantys iš valymo įrenginių tekantį upelį. Naftos perdirbimo teritorijoje gyvena gandrai, šmirinėja lapės, kiti gyvūnai.
AB „Mažeikių nafta“ taršą kontroliuoja Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas. Po gegužės 1 dienos įmonės nuotekos ir atmosferos tarša buvo tikrinami tris kartus. Iš jų vieną kartą dviejuose išmetimo šaltiniuose buvo užfiksuotas momentinės koncentracijos viršijimas. Teko sumokėti beveik 3 tūkstančių litų baudą.
Gamtosaugos mokesčių AB „Mažeikių nafta“ per metus sumoka beveik 4,6 mln. litų.

MASKVA NEDUODA NURODYMŲ
DĖL ATLYGINIMŲ MOKĖJIMO
Komunikacijos skyriaus vadovas Giedrius Karsokas sulaukė daugiausiai klausimų, susijusių su dabartine bendrovės „Jukos“, pagrindinės „Mažeikių naftos“ akcininkės, situacija. Praėjusią savaitę Savivaldybės tarybos posėdyje įmonės profesinės sąjungos pirmininkė Virginija Vilimienė sakė, kad yra jaučiamas darbuotojų nerimas dėl įmonės ateities.
Pirmininkė priminė praėjusią savaitę „Jukos“ išplatintą pareiškimą, kad naujausiu teismo sprendimu yra įšaldomos visos bendrovės sąskaitos, įskaitant antrinių įmonių sąskaitas. Pranešime buvo išsakytas susirūpinimas, kad „Jukos“ neturės galimybių darbuotojams mokėti atlyginimų.
V. Vilimienė nerimavo dėl to, ar šis teismo sprendimas gali turėti įtakos „Mažeikių naftai“.
G. Karsokas sakė, kad jis nesupranta tokio nerimo pagrindo – „Mažeikių nafta“ nėra „Jukos“ dukterinė įmonė.
„Reikėtų atskirti, kokia yra akcininkų, ir kokia įmonės atsakomybė. Ne Maskva mums nurodo, kada mokėti algas. Mes patys perkame naftą, patys ją perdirbame ir patys parduodame produktus“, – teigė Komunikacijos skyriaus viršininkas, akcentavęs, kad net pačiais blogiausiais laikais „Mažeikių nafta“ mokėjo atlyginimus.
Jis dar kartą paaiškino, kad įmonei kiltų problemų tik tada, jeigu nutrūktų naftos tiekimas. Kol kas tokių problemų nėra.

NEĮVYKDOMI PRAŠYMAI
„Santarvė“ G. Karsokui pacitavo Mažeikių rajono mero Vilhelmo Džiugelio raštą, išsiųstą Ministrui Pirmininkui Algirdui Brazauskui, kuriame išsakomas susirūpinimas dėl Savivaldybę pasiekusios žinios apie suskystintų dujų kainos kilimą.
Rašte teigiama, kad atsižvelgiant į tai, jog į Mažeikius nėra atvestas dujotiekis, mažeikiškiai tampa monopolinio dujų tiekėjo aukomis.
„Vyriausybės, kaip vieno didžiausių AB „Mažeikių nafta“ akcininkų, ir asmeniškas Jūsų tarpininkavimas dėl suskystintų dujų kainos didinimo sustabdymo Mažeikių rajonui iki gamtinių dujų atvedimo padėtų išspręsti daugelį rajono socialinių problemų“, – rašoma rašte.
G. Karsokas paaiškino, kad toks V. Džiugelio prašymas yra neįvykdomas, nes jeigu įmonė vienam regionui keltų kainas, o kitam mažintų, sulauktų pačių griežčiausių sankcijų iš Konkurencijos tarnybos.
Komunikacijos skyriaus vadovas teigė, kad visai be reikalo UAB „Intergas“, siekianti nutiesti dujotiekį į Mažeikius, tikisi, kad „Mažeikių nafta“ taps gamtinių dujų vartotoja.
Įmonė pakankamai pasigamina suskystintų dujų, todėl nei dabar, nei ateityje jai gamtinių dujų nereikės.
Virginija STEPONAVIČIENĖ
Algimanto TIRLIKO nuotrauka

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto