Naktį vaistų tenka ieškoti namų vaistinėlėje

Mažeikiuose nėra nė vienos naktį budinčios vaistinės. Žmonės tokios vaistinės pasigenda. Farmacininkų ir medicinos darbuotojų teigimu, naktinių vaistinių steigti neverta, nes jų veikla nuostolinga.


KĄ DARYTI?
Klausimą, kodėl Mažeikiuose nėra budinčios vaistinės ir naktį neįmanoma nusipirkti vaistų, pateikė į redakciją paskambinusi moteris. Ji susidūrusi su tokia problema – vaistų prireikę į laidotuves atvykusiam jos giminaičiui.
„Pradėjo skaudėti skrandis. Aš, kaip tyčia, jokių nuskausminamųjų vaistų namuose neturėjau. Vaistai dabar brangūs, ne kiekvienas turime galimybę namuose sukaupti jų atsargas, be to, ne visus vaistus galima ilgai laikyti. Tad kaip tokioje situacijoje elgtis?“ – klausė prisistatyti nenorėjusi mažeikiškė.
ATEIDAVO MAŽAI ŽMONIŲ
Mažeikių rajone yra apie 30 vaistinių. Ilgiausiai – iki 22 valandos bei švenčių dienomis dirba didžiuosiuose prekybos centruose įsikūrusios vaistinės.
„Vingiorykštės“ vaistinės savininkė Valerija Čepienė sakė, kad kažkada Mažeikiuose budėjo senamiestyje buvusi centrinė vaistinė, bet ji naktimis dirbo nuostolingai: apsilankydavo vienas kitas žmogus.
„Toks budėjimas yra labai brangus, budinčiam žmogui reikėjo mokėti daugiau, o per naktį jos tiek neužsidirbdavo. Naktimis daugiausia ateidavo senutės, kurioms budinti vaistininkė gamindavo vaistus“, – prisiminė buvusi tos vaistinės vedėja.
Ilgametė vaistininkė apgailestavo, kad dabar mieste nebėra ir vaistus gaminančios vaistinės.
„Tokia dirbo, bet Savivaldybė ją pardavė, ir ji tapo Telšių vaistinės filialu. Tada vaistų gamyba buvo nutraukta. Ir be reikalo. Gaminamų vaistų ypač reikia vaikams“, – „Santarvei“ sakė V. Čepienė.
Įsigyti gaminamų vaistų arčiausiai galima Plungėje ar Kuršėnuose – ten tokios vaistinės dar yra.
PAGEIDAVIMŲ
NEGIRDĖJO
Kad naktinės vaistinės nereikalingos, mano ir Senamiesčio vaistinės vedėja Gileta Dargienė.
„Kas nakties metu dėl vaisto eis į vaistinę? Jei bus koks ypatingas atvejis, galima kviesti greitąją medicinos pagalbą ar kreiptis į ligoninės priėmimo skyrių – ten suteikiama visa pagalba, yra ir vaistų, ir švirkštų. Vaistinės naktį prireiktų nebent kokiam švirkštų pritrūkusiam narkomanui“, – kategoriška buvo G. Dargienė.
Jos žodžiais, naktimis dirbti nesaugu, tad reikėtų įrengti langelį ar samdyti dar vieną žmogų. Pastabų dėl to, kad reikia naktį budinčios vaistinės, vaistininkė sakė iš klientų nė karto negirdėjusi.
„Žmonės dabar vaistų namuose turi daugiau nei reikia. Prieš šventes taip pat prisiperka. Naktimis per šventes kažkada bandė dirbti „Maxima“ prekybos centrai, bet jų lūkesčiai nepasitvirtino. Tai negi pasitvirtins vaistinių darbas naktį?“ – argumentus dėstė G. Dargienė.
BŪTINOJI PAGALBA –
PRIĖMIMO SKYRIUJE
Greitosios medicinos pagalbos centro vyresnioji slaugytoja Ligita Juškienė mano, kad per visą naktį budėti kuriai nors vaistinei nereikėtų, bet jos galėtų vakarais dirbti kiek ilgiau. Reikėtų budinčių vaistinių ir savaitgaliais bei švenčių dienomis.
„Yra atvejų, kad mūsų ekipažui pacientams reikia vežti vos ne vieną tabletę. Kadangi vaistinės naktį nedirba, pasitaiko žmonių, kurie pasako didesnę bėdą, o nuvažiavus pamatai, kad tereikėjo tik vaistų“, – „Santarvei“ teigė L. Juškienė.
Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktorius Remigijus Mažeika „Santarvei“ sakė, kad vaistinės teikia planinę pagalbą, o būtinąją medikamentinę ir konsultacinę pagalbą naktimis galima gauti ligoninių priėmimo skyriuose.
„Diskusijos, kad reikėtų vaistinių, dirbančių visą parą, girdėti dar neteko, ir aš nežinau apie tokį poreikį. Lietuvoje ir net už jos ribų apie tai nediskutuojama. Jei kur tokios vaistinės yra, tai grynai komercinis interesas, nes vaistinės prekiauja ir nereceptiniais vaistais, kitais medikamentais“, – sakė direktorius.
Dėl to, kad reikia naktį budinčios vaistinės, į ligonių kasą nesikreipė niekas.
„Ligonių kasa kol kas sau tokio tikslo nekelia. Kad vaistų prireiktų naktimis – tai tik pavieniai atvejai. Netikiu, kad daktaras rašytų kompensuojamuosius vaistus naktį. Vaistinės – privatus verslas, o verslininkai tai puikiai jaučia – jei reikia, dirba ir švenčių dienomis“, – įsitikinęs R. Mažeika.
TARP VAISTINIŲ –
DIDELĖ KONKURENCIJA
Rajono savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis mano, kad tokios vaistinės galėtų dirbti. Buvo atvejis, kad vaistų prireikė ir jo šeimai.
„Kadangi vaistinės yra privatus kapitalas – jų priversti niekas negali. Viską reguliuoja rinka. Matyt, nėra tiek pacientų“, – samprotavo meras.
Gaminti vaistus ekonomiškai neapsimoka: jie labai pigūs. Kokybei keliami labai dideli reikalavimai, o naudos iš to verslininkams mažai. Be to, egzituoja personalo klausimas: trūksta provizorių, tarp vaistinių didelė konkurencija, jos vilioja darbuotojus viena iš kitos, didindamos atlyginimus.
Senamiestyje buvusią centrinę vaistinę Savivaldybė pardavė labai seniai. „Ta vaistinė buvo nerentabili, reikėjo mokėti dotacijas, todėl ir buvo parduota į privačias rankas“, – paaiškino V. Džiugelis.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Mažeikių vaistininkai teigia, kad dirbti naktimis vaistinei neapsimoka, kadangi apsilanko tik vienas kitas žmogus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto