Nauji kambariniai augalai žiemą: kaip juos saugiai parsinešti namo ir prižiūrėti

Getty Images nuotr.

Kai tokia didelė pasiūla, dažnai ir šaltuoju metų laiku norisi įsigyti naujų kambarinių augalų. Be to, šie augalai dovanojami ir gimtadienių ar artėjančių Kalėdų proga.

Žinoma, parsinešti namo tokius pirkinius ar dovanas žiemą sunkiau – galima labai pakenkti augalui. Štai keli pastebėjimai, kaip tai padaryti saugiai.

Saugus pargabenimas

Kelionė namo. Reikia paimti paprastą polietileninį maišelį ar maišą (priklauso nuo augalo dydžio) ir įstatyti į jį augalą. Tuomet pripūsti į maišelį oro (tarsi pučiant balioną) ir užrišti. Tada visą šią „konstrukciją“ įsukti į kelis sluoksnius laikraščių, kurie, kaip visiems žinoma, yra viena geriausių šilumą izoliuojančių parankinių priemonių, ir įstatyti į dar vieną polietileninį maišelį.

Namuose. Neskubėkite pirkinio išvynioti. Būtina, kad augalas sušiltų iki kambario temperatūros, o tam prireikia kelių valandų. Galiausiai išpakavus augalą būtina patikrinti, ar ant jo nėra kenkėjų, taip pat nuplauti jį dušo vandens srove (kad būtų nuplautos dulkės, purvas ir kai kurie kenkėjai). Plauti reikia kambario temperatūros vandeniu, prieš tai vazonėlį gerai įsukus į polietileninį maišelį, – kad nesudrėktų žemė.

Apžiūros metu aptiktus kenkėjus (tokius kaip erkutės, skydamariai ir pan.) reikia kruopščiai surinkti ir švelniai nubraukti augalo lapus muile sumirkyta kempine. Taip apdorotas augalas turėtų pastovėti maždaug parą. Tuomet jį bus galima apipurkšti tinkamu cheminiu preparatu.

Reikia persodinti

Daugeliui naujų kambarinių augalų reikalingas persodinimas. Jis būtinas visiems olandiškiems augalams, nepriklausomai nuo metų laiko.

Šiam darbui jums reikės žemės, drenažo, galbūt molio arba penoplasto granulių (jo galima rasti visų elektros prietaisų pakuotėse – galima patrupinti ir jo) bei vazonėlio, 3–4 cm platesnio ir 4–5 cm aukštesnio už ankstesnįjį. Vazonėlis gali būti bet koks – molinis ar plastikinis. Į vazonėlį reikia pripilti 1,5 cm drenažo ir porą centimetrų grunto. Tuomet atsargiai išimti augalą iš senojo vazono. (Paprastai tai pavyksta lengvai, bet jei ne, pakanka lengvai delnu stuktelėti per vazono dugną.) Atliekamas žemes reikėtų pašalinti – tačiau tik atliekamas, o ne tas, kuriomis aplipusios šaknys. Paskui augalas tiesiog įstatomas į naująjį vazonėlį, tuomet reikėtų apipilti pakraščius žemėmis, kad neliktų tuščių vietų, ir švelniai paspausti.

Po truputį pratinkite

Persodintą augalą galima ir palaistyti. Laistyti negausiai, kadangi šaknys dar neadaptavosi ir nepradėjo augti, tad negalės sugerti viso vandens, o žemė nuo drėgmės pertekliaus gali suplėkti. Vandens – būtinai minkšto! – temperatūra turėtų būti keliais laipsniais didesnė nei kambario. (Kad vanduo būtų minkštas, reikia iš anksto pripilti jo į stiklinį ar plastikinį indą ir leisti šiek tiek pastovėti – paprastai paros visiškai pakanka.)

Kai naujasis pirkinys persodintas ir palaistytas, priklausomai nuo jo būklės reikia: nusilpusiam augalui prastomis šaknimis – apgaubti jį visą polietileniniu maišeliu ir pastatyti šviesioje vietoje. Teks kelis kartus per dieną maišelį nuimti, kad gruntas vėdintųsi ir galėtumėte augalą nupurkšti. Kai pamatysite, kad augalėlis prigijo, galima pradėti palaipsniui jį pratinti prie kambario oro kasdien vis ilgesniam laikui nuimant maišelį. Sveiką augalą tiesiog pastatykite specialioje šviesioje vietoje karantinui. Tai būtina, kad naujokas neapkrėstų kokiais nors kenkėjais jūsų jau turimų augalų. Toks karantinas gali užsitęsti ir mėnesį. Per tą laiką augalą galima purkšti tinkamais chemikalais nuo kenkėjų.
Parengė Martina Ruginytė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto