Nebetinkamus vaistus galima grąžinti vaistinėms

Įprasta nepanaudotus vaistus išmesti kaip komunalines atliekas. Nuo spalio 1 dienos netinkamus vartoti vaistus galima grąžinti į vaistines. Taip siekiama išvengti netyčinių apsinuodijimų ar piktnaudžiavimų vaistais.
GALIMA GRĄŽINTI
Sveikatos apsaugos ministras patvirtino įsakymą dėl naikintinų kontroliuojamų vaistinių preparatų surinkimo vaistinėse tvarkos. Kaip „Santarvę“ informavo ministerijos atstovė spaudai Gitana Letukienė, šiuo įsakymu siekiama, kad gyventojai neišmestų netinkamų vartoti vaistų. Anot spaudos atstovės, tai pirmasis žingsnis pasiruošiant iš gyventojų priimti visus nesuvartotus ar pasibaigusiais galiojimo terminais vaistus.
Tikimasi, kad naujoji tvarka padės išvengti netyčinių apsinuodijimų bei prisidės prie aplinkos apsaugos gerinimo. Buvo baiminamasi, kad į sąvartynus išmestus vaistus gali suvalgyti vaikai, o suaugusieji net gali bandyti juos parduoti.
Nuo spalio 1 dienos visos vaistinės iš gyventojų nemokamai privalo priimti nebetinkamus vaistus. Farmacininkai teigia, kad gyventojams būtų patogiausia grąžinti vaistus tai vaistinei, iš kurios juos pirko.

GYDYTOJAI PRIVALO INFORMUOTI
Narkotiniais vaistais, reikalaujančiais specifinių laikymo sąlygų, prekiauja ne visos vaistinės, o tik turinčios šiai veiklai licencijas. Mūsų mieste tokios vaistinės – „Medikora“ (Ventos g.) ir Telšių vaistinės Mažeikių filialas „Šeimos vaistinė“ (Laisvės g).
Tik jos turi teisę surinkti vaistus, turinčius narkotinių medžiagų.
Nustatytoje tvarkoje nurodoma, kad gydytojas, išrašęs pacientui vaistinių preparatų, turinčių psichotropinių ar narkotinių medžiagų, privalo informuoti jį apie galimybę grąžinti nesuvartotus vaistus.

REIKIA PASKATINIMO
„Santarvės“ kalbinti vaistininkai abejojo, ar mažeikiškiai skubės netinkamus vartoti vaistus grąžinti. Kaip ši tvarka veiks, priklausysią ir nuo gyventojų sąmoningumo.
Vaistinių darbuotojai įsitikinę, kad daugelis žmonių, kaip ir anksčiau, nebetinkamus vaistus išmes į šiukšlių dėžes.
„Tai padaryti kur kas paprasčiau negu ieškoti vaistinės. Jeigu už grąžintus vaistus būtų mokami pinigai, ko gero, žmonės peržiūrėtų savo atsargas ir skubėtų atsikratyti vaistais, kurių tinkamumo vartoti laikas pasibaigęs“, – samprotavo vaistinių darbuotojai.

ATSARGŲ MAŽĖJA
Kalbinti gydytojai prisiminė, kad ypač nemažai vaistų į sąvartynus iškeliaudavo sovietiniais metais, nes žmonės buvo linkę kaupti vaistų atsargas. Dabar vaistai brangūs, gyventojai juos dažniausiai perka bėdos prispirti. Kita vertus, sugriežtėjo vaistų įsigijimo tvarka, psichotropiniams vaistams ir kitiems kontroliuojamiems preparatams įsigyti būtini receptai.
Vaistininkai teigia, kad vis dėlto nemažai pirkėjų, ypač vyresnio amžiaus, užkimba ant didžiųjų vaistinių „meškerės“, kai šios paskelbia įvairias akcijas. Žmonės tik po kurio laiko pastebi, kad pigiau pirktų vaistų galiojimo laikas baigiasi, pavyzdžiui, po poros savaičių.
Kai kurie gyventojai vaistus perka iš nelegalių pardavėjų. Susivilioję maža kaina, jie dėmesio nekreipia į tinkamumo vartoti datą.
„Jeigu šiandien vaistas kainuoja litą, tas pats vaistas rytoj kainuos 1,20 lito, o poryt gal tik 90 centų. Kaupti vaistų neapsimoka“, – patarė Senamiesčio vaistinės vedėja Gileta Dargienė.

SIŪLO PIRKTI VAISTUS
Kalbinti vaistinių darbuotojai neprisiminė nė vieno atvejo, kad pirkėjai būtų teiravęsi, kur dėti vaistus, kurių vartojimo laikas pasibaigęs.
Senamiesčio vaistinės vedėja G. Dargienė pasakojo apie kitokius atvejus. Yra buvę, kad mažeikiškiai jai siūlė pirkti ar iškeisti į vitaminus vartoti tinkamo morfijaus ar vaistų nuo vėžio.
„Tokie vaistai labai brangūs, jų įsigijimą dažniausiai kompensuoja valstybė. Ligoniui mirus, jo artimieji nežino, kur dėti tokius vaistus. Žmonės net supyksta, kad mes atsisakome patenkinti jų prašymą, tačiau neturime teisės nei pirkti, nei jų keisti į kitą prekę“, – paaiškino G. Dargienė.

PAPILDOMAS VARGAS
Farmacininkai neneigia, kad ne tik namų vaistinėlėse, bet ir visuomeninėse vaistinėse kai kurie medikamentai pasensta. Kiekviena vaistinė turi atitinkamą tarą, kur kaupia tokius vaistus. Vaistinių savininkai atviri: kai nebetinkamų vartoti vaistų susikaupdavo daugiau, juos dažniausiai sudegindavę.
„Vingiorykštės“ vaistinės savininkė Valerija Čepienė kritiškai vertina ministro įsakymą dėl vaistinių preparatų surinkimo vaistinėse. Anot jos, kažkam sudaromos sąlygos užsidirbti, nes už netinkamų naudoti vaistų utilizavimą turės mokėti pačios vaistinės.
Panašiai samprotavo ir kitų vaistinių savininkai, neskubantys sudaryti sutarčių su farmacijos atliekas tvarkančia UAB „Korys“. Anot jų, tai ne tik papildomos išlaidos, bet ir vargas, nes šias atliekas reikės rūšiuoti, supakuoti, teks pildyti nemažai dokumentacijos.

Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto