Nemokamas dantų protezavimas pakibo ant plauko

Mažeikių ligoninė po mėnesio nutraukia dantų protezavimą. Ši įstaiga vienintelė už valdiškus pinigus nemokamai protezuoja dantis socialiai remtiniems žmonėms.
Kas teiks šią paslaugą, dar neaišku, nes privatininkų kompensuojamasis dantų protezavimas nevilioja.

RAJONO VALDŽIA
INFORMUOTA
Mažeikių ligoninės odontologinioortopedinio skyriaus vedėja Eugenija Mazeliauskienė yra vienintelė specialistė, teikianti dantų protezavimo paslaugas, kompensuojamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto. Gydytoja nutarė atsisakyti šių pareigų ir ateityje dirbs tik chirurgeodontologe.
Apie tai, kad nuo gegužės 10 dienos nutraukia nemokamą dantų protezavimą socialiai remtiniems žmonėms, Mažeikių ligoninė informavo Savivaldybę bei Šiaulių teritorinę ligonių kasą.
„Mes siūlome protezavimą perduoti pirminio lygio sveikatos priežiūros įstaigoms. Išstudijavome odontologų medicinines normas, jie gali protezuoti dantis. Savivaldybė, o ne mes turėtų ieškoti išeities“, – „Santarvei“ teigė ligoninės direktorius Albinas Lidžius.
REIKIA SPECIALISTŲ
IR INVESTICIJŲ
Pastaruoju metu Ligonių kasa vis daugiau pinigų skiria nemokamam dantų protezavimui. Vienai odontologei juos sunku būdavo panaudoti. Ligoninė nesėkmingai yra bandžiusi rasti dar vieną odontologąortopedą.
„Jeigu toks specialistas ir atsirastų, kad galėtume protezuoti dantis, reikėtų atnaujinti laboratoriją, investuoti pinigų ligoninė neturi galimybių, reikėtų Savivaldybės paramos“, – teigė A. Lidžius.
Direktoriui pritarė ir odontologinioortopedinio skyriaus vedėja E. Mazeliauskienė. Ji paaiškino, kad pagal Europos Sąjungos reikalavimus, keičiasi dantų protezavimo technika – dantys turi būti lieti, o ne kaltiniai.
„Tai žingsnis į priekį. Tačiau norėdami įvykdyti šiuos reikalavimus, turėtume įsigyti specialią įrangą, technikams reikėtų lankyti specialius kursus“, – paaiškino vedėja.
KRATOSI SUNKAUS DARBO
E. Mazeliauskienė prisipažino pavargusi nuo įtempto darbo: kasmet dantys protezuojami daugiau kaip 200 žmonių. Atsisakiusi dantų protezavimo, ji liks dirbti tik chirurgeodontologe.
„Reikalavimai didėja, paramos jokios. Esu apie problemas kalbėjusi Savivaldybėje, tačiau man buvo atsakyta, jei per sunku, niekas nelaiko“, – nuoskaudos neslėpė pašnekovė.
Savivaldybė dėl kompensuojamojo dantų protezavimo yra bandžiusi tartis su privačiai dirbančiais odontologais. Šie atsakydavę, kad imtis paslaugos neapsimoka dėl mažų įkainių. E. Mazeliauskienė mano, kad privatininkai valstybės finansuojamo dantų protezavimo kratosi ir dėl kitų priežasčių.
„Mūsų pacientai – pensininkai. Kai kurių dantys labai apleisti, vienai burnai sutvarkyti neužtenka vieno ar net dviejų tūkstančių litų. Didelių protezų darymas sudėtingas ir daug laiko reikalaujantis darbas“, – aiškino pašnekovė.
SAVIVALDYBĖS PROBLEMA
Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotojas Pranas Nainys „Santarvei“ paaiškino, kad organizuoti dantų protezavimą, kaip ir kitas sveikatos priežiūros paslaugas, yra Savivaldybės prerogatyva. Apie kylančias problemas ne kartą raštus rašęs Savivaldybės gydytojai Irenai Vaicekavičienei, neseniai kreipęsis ir į merą Vilhelmą Džiugelį.
I. Vaicekavičienė antradienį „Santarvei“ negalėjo atsakyti, kas nuo gegužės mėnesio teiks kompensuojamąsias protezavimo paslaugas. Į rytoj Savivaldybėje vyksiantį pasitarimą, kuriame dalyvaus Šiaulių ligonių kasos atstovai, pakviesti visi devyniolika rajono odontologų.
„Telefonu esu kalbėjusis su privatininkais, jų atsakymai būdavo neigiami. Odontologai turi pakankamai darbo. Bet galbūt išsiaiškinus su Ligonių kasos atstovais kas nors pasikeis“, – samprotavo gydytoja.
PINIGŲ DAUGĖJA
Dantų protezavimo išlaidos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto kompensuojamos tik senatvės pensininkams, tam tikrų kategorijų neįgaliesiems bei žmonėms, neturintiems dantų ir negalintiems kramtyti dėl retos sunkios ligos, ir jei toks sutrikimas yra kitų organų sunkios ligos ar nepagijimo priežastis. Į norinčiųjų pasinaudoti šia teise eilę įrašyta apie 1200 mažeikiškių, paslaugos tenka laukti net 3 metus.
P. Nainio teigimu, valstybė kompensuojamajam dantų protezavimui skiria vis daugiau dėmesio ir pinigų (Mažeikiai šiemet gaus beveik 400 tūkst. litų, trigubai daugiau negu pernai – B.R). Pinigai išdalijami visoms savivaldybėms vienodai, pagal statistinį gyventojų skaičių. Tačiau visą sumą gauna tik tos savivaldybės, kurios ir pačios prisideda prie finansavimo, kitos – du trečdalius. Tik Mažeikių ir Telšių savivaldybės dantų protezavimui šiemet neskyrė nė cento.
„Ir kitoms savivaldybėms kyla sunkumų panaudojant visus skirtus pinigus, ieškoma privačių įstaigų paramos, tačiau Mažeikiuose situacija sudėtingiausia“, – akcentavo P. Nainys.
PRIVATININKAMS
PASLAUGA APSIMOKA
Ligonių kasa už suteiktą nemokamą dantų protezavimą su įstaigomis atsiskaito pagal Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytus įkainius. E. Mazeliauskienė yra sakiusi, kad dėl mažų įkainių pajamų vos užtenka skyriui išsilaikyti.
„Nuo sausio mėnesio įkainiai gerokai pakilo. Manau, kad dabar jau būtų galima geriau gyventi“, – sakė skyriaus vedėja.
Šiaulių ligonių kasos direktoriaus pavaduotojas P. Nainys patikslino, kad vidutiniškai įkainiai padidėjo 1,9 karto.
„Ligonių kasa už kai kurias protezavimo paslaugas moka daugiau negu imama privačiuose kabinetuose. Kalbėjau su sutartis pasirašiusiais privačiai dirbančiais šiauliškiais odontologais, jie sakė, kad jau apsimoka teikti kompensuojamąsias dantų protezavimo paslaugas“, – teigė pašnekovas.
P. Nainys viliasi, kad po penktadienio susitikimo su odontologais, ir Mažeikiuose atsiras norinčiųjų pasirašyti sutartį dėl šios paslaugos.
Sigito STRAZDAUSKO
Nuotrauk.: Valstybės lėšomis socialiai remtiniems žmonėms dantis protezuojanti vienintelė odontologė E. Mazeliauskienė nuo gegužės 10 dienos šios paslaugos nebeteiks.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto