Nepavargstantys ir smalsūs senjorai buriasi į universitetą

Universiteto rektorei Onai Venslovienei (dešinėje) talkina metraštininkė Laima Raugalienė. Kazimiero PAULAUSKO nuotr.

Jau daugiau nei metus Mažeikiuose veikia Trečiojo amžiaus universitetas (TAU), kurį šiuo metu lanko per 70 žmonių. Per tuos metus nuveikta nemaža darbų: universiteto „studentai“ klauso paskaitų, dalyvauja edukaciniuose užsiėmimuose, sportuoja, keliauja.
Iki šiol niekur neregistruotas Mažeikių TAU pagaliau įgijo juridinį statusą ir įregistruotas kaip asociacija.

Tebesiekia žinių

TAU – tai neformalus švietimas pagyvenusiems žmonėms. Šį universitetą lanko senjorai, kurie turi noro, entuziazmo ir toliau aktyviai dalyvauti visuomeniniame gyvenime, šviestis, siekti žinių.
TAU jau daugelį metų egzistuoja visame pasaulyje, 1995 metais Nepriklausomybės akto signataro Medardo Čoboto jis įsteigtas ir Lietuvoje. Mažeikiškių universiteto gimtadienis – 2011 metų spalio 11 diena.
Mažeikių universiteto rektorė Ona Venslovienė sako, kad universitetą lanko žmonės, kurie yra buvę ir tebėra aktyvūs, smalsūs, pilni kūrybinės potencijos, visą amžių kokybiškai dirbę, tad nebegali gyventi be veiklos, turi galimybių ir noro kitaip praleisti savo likusį amžių.
„Mes juokaujame, kad mums penkiasdešimt septyneri plius PVM’ as, – toks amžiaus vidurkis. Daugiausia universitetą lanko buvę pedagogai, gydytojai, žmonės su aukštuoju išsilavinimu“, – pasakojo Mažeikių universiteto vadovė.
O. Venslovienė džiaugiasi, kad Mažeikių TAU steigimą palankiai priėmė ir palaikė Savivaldybės meras bei administracijos direktorius.

Tapo asociacija

O. Venslovienė pasakojo, kad dabartiniai vadovai mintį steigti universitetą Mažeikiuose puoselėjo kiekvienas atskirai. Paskui pradėjo domėtis, kokia padėtis yra šalyje. Iniciatyvinė grupė susirinko pedagogės Liudvikos Daliutos Domarkienės paakinta.
„Norėjome būti kaip filialas, bet tada neturėtume jokio savarankiškumo. Dabar registruojamės kaip asociacija, todėl vėl atgimstame, persiformuojame. Naujasis mūsų gimtadienis – gruodžio 7-oji diena“, – teigė O. Venslovienė.
Mažeikiškiai gana aktyvūs: jei į pirmąjį iniciatyvinės grupės susirinkimą praėjusių metų rudenį susirinko apie dešimt žmonių, dabar, priskaičius Viekšnių ir Tirkšlių seniūnijas, universitetą lanko per septyniasdešimt.

Veiklą planuoja patys

Mažeikių TAU įsteigti penki fakultetai, prie jų vairo – ilgametės pedagogės: Kultūros fakultetui vadovauja buvusi lopšelio-darželio „Bitutė“ direktorė Elvyra Kučkienė, Buities – pradinių klasių mokytoja Regina Širvinskienė, Sporto ir sveikatingumo – ilgametė kūno kultūros mokytoja Birutė Paulauskienė, Užsienio kalbų – vokiečių kalbos specialistė Laima Dukalska, Etnokultūros – buvusi medikė Irena Pocienė, universiteto administratorės pareigos patikėtos Lidai Svobutienei. Universiteto veiklą koordinuoja taryba, kurią sudaro rektorė ir fakultetų dekanai. Kiekvienas fakultetas savarankiškai  planuoja ir organizuoja savo veiklą. Užsiėmimus, paskaitas universiteto lankytojams veda pedagogai – tebedirbantys ar jau atsisveikinę su mokykla.
Nuolatinių patalpų universitetas neturi, šiuo metu jis glaudžiasi Švietimo centre, užsiėmimai vyksta Sodų vidurinėje mokykloje, Moksleivių namuose.

Daug apkeliavo

Vieneri veiklos metai universitetui buvo gana turiningi. „Studentai“ itin mėgsta edukacines keliones, ekskursijas. Jau surengtos išvykos į Nidą ir Juodkrantę, Rambyno nacionalinį parką, tulpių žydėjimo šventę Burbiškėse, į energetinius labirintus ir Šaltojo karo muziejų Plateliuose, įdomi edukacinė programa laukė Biržuose ir Rokiškyje. Mažeikiškiams įsiminė kelionė į Vilnių: aplankyta Prezidentūra, Seimas, rašytojų kapai Antakalnio kapinėse, o vakare – baletas „Žydrasis Dunojus“.
„Visomis tomis išvykomis, edukacinėmis kelionėmis esame be galo patenkinti. Keista, kad mes visi buvę mokytojai, daktarai, ir tokiose vietose nesame buvę. Tai reiškia, kad dirbdami buvome labai užsiėmę ir tokiems dalykams skirti laiko negalėjome“, – svarstė O. Venslovienė.
Universiteto atstovai dalyvavo konferencijoje Vaikų našlaičių ir senelių globos namuose.

Nori kokybiškų paskaitų

Šiuo metu jau užmegzti ryšiai su Šiaulių universitetu. Jo lektoriai veda paskaitų ciklą temą „Mokomės gyventi laimingai“. Ateinančiais metais numatoma programą tęsti. Kiekvieną ketvirtadienį į paskaitas susirenka apie 40–50 žmonių.
Bandoma  užmegzti ryšius su Klaipėdos universitetu, pradedama bendrauti su Klaipėdos muzikiniu teatru.
„Dauguma esame su aukštuoju išsilavinimu, tad norime kokybiškų paskaitų, kitokio bendravimo. Renkamės ne tam, kad megztume kojines. Skirtingai nei kituose universitetuose, mums nėra egzaminų, nėra sesijų, tad juokaujame, ar pasibaigus išvykų sezonui mums nederėtų mokytis rimčiau  ir pradėti laikyti egzaminus“, – šypsojosi O. Venslovienė.
Mažeikiškiai planuoja draugauti  su savo kolegomis iš Palangos, Plungės, Telšių, Kupiškio – tais trečiojo amžiaus universitetais, kurių lankytojai dar aktyvesni – jie per tuos pačius veiklos metus jau susirinko po tris šimtus žmonių.
„Tikėsimės, kad ateityje ir mūsų žmonės dar labiau suaktyvės“, – viliasi O. Venslovienė.

4 Atsakymai į “Nepavargstantys ir smalsūs senjorai buriasi į universitetą”

  1. jo parašė:

    Laimute,graziai ir jaunatviskai atrodai.Saunu,kad esi aktyvi! Sekmes!

  2. Danė parašė:

    Tiesiog nuostabu, džiaugiuosi jus pažinusi –
    Nenuilstančios kūtybinės sėkmės JUMS visiems

  3. Dar ne studentė parašė:

    Neblėstančios energijos visiems. Sėkmės, energijos, palaikymo

  4. Juozas parašė:

    žaviuosi tais žmonėmis: vietoj to, kad burbėtų apie sunkų gyvenimą ir keiktų valdžią, šie senjorai ieško būdų, kaip savo gyvenimą padaryti nenuobodžiu ir prasmingu. Iš jų pavyzdį turėtų imti visi mūsų senjorai. Sėkmės, sveikatos, kūrybiškumo ir energijos Jums.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto