Neteko ne tik pacientų, bet ir dalies finansavimo

Pavasarį ketinama dar kartą patikslinti prie gydymo įstaigų prisirašiusių gyventojų sąrašus. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Valstybinė ligonių kasa dar pernai visoms Lietuvos gydymo įstaigoms pateikė pacientų sąrašus, prašydama, kad šeimos gydytojai patikslintų, ar sąrašuose įrašyti pacientai yra drausti privalomuoju sveikatos draudimu. Patikslinti pacientų sąrašus prireikė po to, kai Valstybinė ligonių kasa gavo duomenis iš Registrų centro apie emigravusius gyventojus. Tokia situacija gerokai pakoregavo gydymo įstaigų finansus.

Sumažės finansavimas

Teritorinėms ligonių kasoms susumavus duomenis paaiškėjo, kad prisirašiusių pacientų skaičius gerokai sumažės, nes dalis jų nėra drausti privalomuoju sveikatos draudimu. Vadinasi, gydymo įstaigoms sumažės ir finansavimas, nes pirminės sveikatos priežiūros centrams pinigai mokami pagal prisirašiusių pacientų skaičių.
Kai kuriuose Lietuvos miestuose yra gydymo įstaigų, kurios dėl sumažėjusio finansavimo bus priverstos atleisti medikus.

Medikai liks

Mažeikiuose kol kas mažinti medikų etatų nežadama. Sumažėjęs finansavimas atsilieps tik jų atlyginimams.
Bent taip tvirtino „Santarvės“ kalbinti Mažeikių gydymo įstaigų vadovai. Pirminės sveikatos priežiūros centro „Sveikata šeimai“ direktorė Ona Juočinskienė informavo, kad šioje gydymo įstaigoje sumažėjo apie 10 proc. pacientų.
„Kol kas medikų nežadame atleisti, nes jų ir taip nedaug teturim. Finansavimo trūkumą jau pajautėme, tačiau ypatingų pokyčių neprireikė. Tikimės, kad ir ateityje nereikės imtis drastiškų priemonių“, – vylėsi O. Juočinskienė.

Grazinos Kurienės teigimu, sumažėjus pacientų skaičiui, mažės ir gydytojų atlyginimai. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Mažės atlyginimai

Visi gydytojai turėtų likti ir Senamiesčio poliklinikoje. Šios įstaigos direktorės Gražinos Kurienės teigimu, pacientų skaičiaus sumažėjimas atsilieps tik medikų atlyginimams.
„Netekome apie trijų su puse šimto pacientų, tai yra apie 4 tūkst. litų kas mėnesį. Tai tikrai nemaži pinigai, tačiau kol kas visus darbuotojų etatus išsaugosim. Be abejo, negalim būti tikri, kad situacija nepasikeis po keleto mėnesių ir negausim kitų nurodymų iš ligonių kasų“, – situaciją apibūdino G. Kurienė.

Dirba kaip įprasta

UAB „Šeimos sveikatos centras“ sumažėjo apie pusė tūkstančio pacientų, tačiau kol kas tai gydytojų darbo nesutrikdė, pacientai priimami įprasta tvarka.
„Sunku pasakyti, kas mūsų lauks šiais metais, nes jie tik prasidėjo. Teko girdėti, kad dar bus tikslinami duomenys. Pernai ligonių kasos buvo įpareigojusios priimti daugiau bendrosios praktikos slaugytojų, mes taip ir padarėme, o kaip bus ateityje, ar reikės jų atsisakyti, ar ne, kol kas neaišku“, – samprotavo įstaigos vadovė Zita Šaulienė.
Anot jos, galbūt daugiau aiškumo atsiras, kai bus pasirašytos visos sutartys su ligonių kasomis.

Išbraukė iš sąrašo

Praėjusių metų viduryje iš sąrašų jau buvo išbraukti emigravę mažeikiškiai. Artimiausiu metu duomenys bus dar tikslinami, nes yra tokių žmonių, kurie nedeklaravo išvykimo, tačiau jų Lietuvoje taip pat nėra. Tad šiais metais kai kurioms gydymo įstaigoms gali tekti atsisveikinti su išties nemažomis pinigų sumomis, siekiančiomis kelias dešimtis tūkstančių litų.
Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktorius Remigijus Mažeika „Santarvei“ sakė, kad pacientų sąrašai pradėti tikrinti dar praėjusių metų gegužės mėnesį.
„Tuomet buvo tikrinami pacientų sąrašai ir tikslinami duomenys apie tuos, kurie yra deklaravę išvykimą į užsienį. Jei jie yra išvykę į užsienį ir nemoka privalomojo sveikatos draudimo, vadinasi,  nemokamas gydymas jiems nepriklauso, todėl buvo išbraukti iš pacientų sąrašo“, – paaiškino R. Mažeika.

Tikslins duomenis

Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktoriaus teigimu, artimiausiu metu bus surinkti duomenys ir apie tuos gyventojus, kurių nėra Lietuvoje, tačiau jie nėra deklaravę ir išvykimo į kitą šalį.
„Praėjusių metų pabaigoje Mažeikių rajone buvo neaišku dėl 7,8 procento pacientų: ar jie yra apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, ar ne, ar jie gyvena mūsų šalyje, ar yra išvykę. Plungės rajone tokių pacientų yra 9,9 procento, o Telšių – per 11 procentų“, – pateikė duomenis R. Mažeika.
Anot vadovo, tokia situacija, kai gydymo įstaigoms mokami pinigai už nedraustus pacientus, privalėjo keistis. Anksčiau imtis tokių priemonių esą nebuvo galima, nes Registrų centras nebuvo pateikęs duomenų apie kitur išvykusius gyventojus.

One Reply to “Neteko ne tik pacientų, bet ir dalies finansavimo”

  1. Vardas (privalomas) parašė:

    Pati pazeidziamiausia grandis,tai medikai ir mokytojai! Kodel taip? Kodel ES kitose salyse medikai gerbiami ir jiems skiriamas didelis demesys,sudaromos geros darbo salygos darbui ir poilsiui,antai,kaip Vokietijoje,Norvegijoje,Austrijoje ir kt.Kodel taip nera Lietuvoje? Juk darbas tas pats,tik darbo salygos ir atlyginimai skiriasi…. Taip ir isvyksta medikai i svecias salis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto