Muziejuje pristatoma neįprasta paroda – mažeikiškės kortų kolekcija

Parodai kolekcininkė Violenita Juškevičiūtė (antra iš dešinės) pristatė 534 kortų kalades. Autorės nuotr.

Mažeikių muziejuje iki spalio 26 dienos bus galima apžiūrėti spalvingą, dėmesį traukiančią kortų parodą „Noras pažinti, paskatinęs rinkti“.
Didelę kortų kolekciją surinko Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Violenita Juškevičiūtė. Kolekcininkė sako, jog jai vis dar tenka žmonėms įrodinėti, kad kortos yra puiki pažintinė priemonė, o ne blogis.

Kaupti kolekciją padėjo bičiuliai

Muziejininkei Jūratei Miliauskytei mintis, kad būtų galima surengti V. Juškevičiūtės kortų kolekcijos parodą, kirbėjo bemaž trejus metus. Tačiau pati kolekcininkė kurį laiką tam nesiryžo. Vis dėlto buvo sutarta, kad paroda muziejuje vyks šį rudenį.
Kolekcijos savininkė muziejininkams atvežė 534 kortų kalades, rinktas 20 metų. Kortos mažeikiškę pasiekė iš 58 pasaulio šalių – Australijos, Naujosios Zelandijos, Japonijos, Europos…
Dalį kortų iš kelionių V. Juškevičiūtė parsivežė pati, dalį iš viešnagių užsienyje parvežė bičiuliai, pažįstami žmonės.
Muziejininkai rado sprendimą, kaip padaryti, kad parodoje būtų eksponuojama kad ir po vieną kortą, bet iš visų kone pusšešto šimto kaladžių. Net 11 žmonių šią vasarą iš specialių medžiagų rankomis (nes siuvimo mašina tempė audinį) siuvo specialius – talpius įdėklus, kurie padeda kortoms prieš žiūrovų akis atsiskleisti visu grožiu.

Kortos – kinų išradimas

Istorikų, archeologų duomenimis, žmonės jau nuo seno mėgo žaisti. Žaidžiant žmones apimantis azartas buvo, o neretai ir dabar dar yra laikomas silpnybe.
Pagal graikų legendą, didieji dievai – Hadas, Dzeusas ir Poseidonas pasaulį dalijosi mesdami kauliuką. Kauliukas ir nulėmė, kad Poseidonui teko jūros, Hadui – požemio karalystė, Dzeusui – dangus.
Įvairiuose rašytiniuose šaltiniuose minima, kad kortos buvo išrastos Kinijoje maždaug 800-aisiais mūsų eros metais – valdant Siun-Chu dinastijai. Imperatorius turėjo ne vieną žmoną. O tų žmonų vienas iš užsiėmimų buvo piešti paveiksliukus ir jais žaisti, keistis. Žaidžiant jas apėmė toks azartas, kad imperatorius žaidimą paveikslėliais turėjo uždrausti. Tokia istorija apie kortų atsiradimą.
Į Europą kortas atgabeno klajokliai iš Rytų. Pirmąkart – 1270 metais jos pasirodė Italijoje.

Autorės nuotr.

Pradėjo nuo dinastijų

V. Juškevičiūtė galvoja, kad potraukį domėtis kortomis ji paveldėjo iš savo senelių.
Kai 1996 metais mažeikiškė lankėsi Pietų Prancūzijoje, Avinjone ji pamatė parduodamas kortas su Prancūzijos didikų atvaizdais bei svarbiausiomis Prancūzijos istorinėmis datomis. Tą kartą mažeikiškė pagailėjo pinigų ir nutarė kaladės nepirkti. Paskui dėl šio savo sprendimo gailėjosi, o kai į tą patį Avinjoną sugrįžo dar po trejų metų, išsyk nuskubėjo pirkti kortų.
„Po tos pirmosios kaladės man kilo mintis rinkti kortas, ant kurių pavaizduotos įvairių pasaulio šalių didikų dinastijos. Suvokiau, kad noriu surinkti visas pasaulio monarchijas. Taip ir prasidėjo – Romanovai, Habsburgai… Pati surinkau vieną kitą nuotraukų kaladę, bet jų man pradėjo parvežti draugai“, – pasakojo V. Juškevičiūtė.

Kortos yra priemonė pažinimui

Dabar mažeikiškės kolekcijoje yra labai įvairių kortų – ne tik su karalių, didikų, politikų atvaizdais.
Kolekcijoje yra kaladė, ant kurios puikuojasi vaikų pamėgtų fantastinių romanų „Haris Poteris“ veikėjai. Ji turiu auksu dengtas kortas iš Jungtinių Arabų Emyratų ir prie kaladės pridėtą sertifikatą, patvirtinantį, kokios prabos auksas naudotas. Kolekcijoje yra ir valgomų – šokoladinių kortų. Bulgarai vieninteliai ant savo išleistų kortų atspausdino bulgarišką abėcėlę.

Parodos lankytojų dėmesiui – kortų kaladės bei jų žaidimai iš 58 pasaulio šalių. Autorės nuotr.

Kolekcijos savininkė negali įvardyti, kuri kortų kaladė yra jos mėgstamiausia. Tačiau nemėgstamiausią, nejaukiausią turi. Tai kaladė, išleista 2003 metais ir į Mažeikius atkeliavusi iš Jungtinių Amerikos valstijų. Ant jos – Irako teroristų veidai.
„Šia paroda noriu parodyti, kad kortos tikrai nėra joks blogis. Jos skirtos pažinimui. Pažiūrėkit, kiek čia informacijos. Kai kurių valstybių kortos ypač gražios. Jas apžiūrėjus tampa akivaizdu, kuo tos valstybės didžiuojasi“, – kalbėjo V. Juškevičiūtė.

Išleistos žemaitiškos kortos

Į parodos atidarymą susirinkusiems muziejaus lankytojams buvo pristatyta naujovė – ką tik išleistos kortos, skirtos Žemaitijos metams.
Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Rūta Končiutė-Mačiulienė papasakojo apie tokių kortų atsiradimo aplinkybes.
Iš pradžių buvo mąstoma, kad galbūt ant kortų būtų galima pavaizduoti Mažeikių rajono piliakalnius. Tačiau rajone jų nėra tiek daug, kiek kortų kaladėje.
Planus pakoregavo tai, kad Seimas šiuos metus paskelbė Žemaitijos metais. Nutarta, kad reikia leisti kortas ne tik su mūsų rajono, bet ir su visai Žemaitijai reikšmingomis istorinėmis asmenybėmis, vietomis, patiekalais…
Žemaitiškas suvenyrines kortas, ant kurių šalia nuotraukų yra ir trumpi paaiškinimai žemaičių bei anglų kalbomis, bus galima įsigyti Mažeikių muziejuje. Vienos kaladės kaina – 3 eurai. Už kortas surinktos lėšos bus skirtos rašytojos Šatrijos Raganos suoleliui atnaujinti.
Jei kortų pirkėjai savanoriškai už jas sumokės ir daugiau, šios iniciatyvos sumanytojai bus už tai dėkingi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto