Norintiesiems įkeisti turtą – paprastesnė tvarka

Norint įkeisti nekilnojamąjį turtą, į hipotekos teisėją kreiptis nebereikės. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Nuo šiol bus galima greičiau ir paprasčiau įregistruoti turto įkeitimo sandorį, – skelbia Teisingumo ministerija. Tokių sandorių nebereikės tvirtinti hipotekos teisėjams, šis darbas bus patikėtas notarams.
Numatytos naujovės ir verslo atstovams: bus galima įkeisti įmonę, norint gauti paskolą, verslininkams nebereikės laiduoti savo turtu.

Tvirtins notarai

Supaprastinto turto įkeitimo registravimo procedūrą patvirtino Seimas.
Iki šiol įstatymuose buvo nustatyta, kad įkeičiant nekilnojamąjį turtą, reikia sudaryti hipotekos sandorį, jį patvirtinti pas notarą ir hipotekos teisėją, po to užregistruoti hipotekos registre.
Seimui priėmus įstatymo pakeitimus, nuo šiol tokius sandorius tvirtins tik notarai, tad hipotekai įregistruoti nebereikės teismo įsikišimo.
Ministerija skelbia, kad siekiant supaprastinti įkeitimo sandorių sudarymo procedūrą, atsisakyta ir hipotekos (įkeitimo) lakštų, kaip standartizuotos sandorio formos. Sandorio šalys galės laisvai susitarti dėl sandorio sąlygų bei turinio. Pats sandoris įsigalios nuo jo sudarymo momento, o formalus jo įregistravimas turės įtakos tik naudojant šį sandorį prieš trečiuosius asmenis.
Teismai nedalyvaus ir išieškojimo iš įkeisto turto procese. Skolos išieškojimą galima bus vykdyti kreipiantis į notarą, t. y. įtvirtinant vykdomųjų įrašų institutą.

Palengvės teismų darbas

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius įsitikinęs, kad tokie pokyčiai sandorio registravimo procesą padarys paprastesnį, bus taupomos biudžeto lėšos. Be to, tai turėtų palengvinti teismų darbą – jie galės daugiau dėmesio skirti savo darbui – spręsti teisminius ginčus.
„Hipotekos sandorio teisėtumo patikrinimas teismuose yra perteklinis, naštą hipotekos sandorio šalims sukeliantis veiksmas. Pareigą užtikrinti, kad civiliniuose teisiniuose santykiuose nebūtų neteisėtų sandorių ir dokumentų, notarų patvirtinimas yra pakankama garantija hipotekos sandorio teisėtumui,“ – ministerijos pranešime cituojamas R. Šimašius.
Pranešama, kad kartu su pakeitimais, nebeliks ir hipotekos skyrių prie apylinkių teismų. Vykdant institucinę pertvarką, iš esamų penkiolikos hipotekos skyrių liko 9. Tarp jau panaikintųjų – ir Mažeikių rajonų apylinkės teisme veikęs hipotekos skyrius: prieš porą metų jis reorganizuotas ir prijungtas prie Telšių rajono apylinkės teismo.
Su teisingumo ministro išsakytomis mintimis sutiko ir Mažeikių rajono apylinkės teismo pirmininkė Violeta Erlickienė. Uždarius hipotekos skyrių, teismas pajuto palengvėjimą.
„Buvo vienas teisėjas, kuris buvo atsakingas už hipotekos veiksmus, jam reikėdavo priiminėti atskiras nutartis, o ir bendrai bylas nagrinėti. Šita funkcija visada buvo ne teismo darbas, tai notarų darbas,“ – „Santarvei“ sakė pašnekovė.

Leis įkeisti įmonės turtą

Seimas pritarė ir siūlymui leisti įkeisti įmonės turtą. Nuo šiol bus galima įkeisti visą įmonę arba jos dalį, pavyzdžiui, įmonės filialo turtą.
„Tai praktikoje palengvins verslui galimybę gauti paskolas iš bankų, o bankams šis įrankis daugeliu atvejų leis nebereikalauti iš verslininkų asmeniškai laiduoti už paskolas visu savo turtu,“ – sakė R. Šimašius.
Šie pokyčiai įsigalios jau nuo 2012 m. liepos 1 d.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto