Nuo Mažeikių Seime – naujas veidas

Mažeikiai turi naują Seimo narį. Po sekmadienį surengtų pakartotinių rinkimų vietą Parlamente užsitikrino Darbo partijos atstovas, kabelinės televizijos „Roventa“ savininkas Romas Venclovas.
Antrasis Seimo rinkimų turas pasižymėjo ypač mažu rinkėjų aktyvumu. 19 val. Mažeikių rinkimų apygardoje buvo balsavę 29,11 proc. rinkėjų, o kaimiškojoje Skuodo-Mažeikių apygardoje 24,72 proc. Susumavus balsavusių sekmadienį ir paštu biuletenius, paaiškėjo, kad Mažeikių apygardoje savo valią pareiškė 38,08 proc. sąrašuose esančių rinkėjų, Skuodo-Mažeikių apygardoje – 38,20 proc. Lyginant su pirmuoju rinkimų turu, antrajame ture balsavo 4 proc. mažiau mažeikiškių.
Mažeikių apygardos rinkimų komisijos pirmininkė Izoleta Savickaja „Santarvei“ sakė, kad nedžiugina tas faktas, jog rinkėjų aktyvumas mažėja. Ji teigė, kad šįkart tikrai negalima kaltinti blogo oro – reikia ieškoti kitų priežasčių.
Komisijos pirmininkė spėjo, kad viena iš galimų priežasčių yra tai, jog kai kurie rinkėjai nematė tinkamo kandidato, todėl nusprendė geriau visai nebalsuoti.
Rinkimų dieną būta ir nusiskundimų. Iš abiejų partijų štabų sulaukta nusiskundimų dėl reklaminės agitacijos per rinkimus.
I. Savickaja teigė dabar dar negalinti pasakyti, ar tikrai pažeistas Rinkimų įstatymas – laukiama paaiškinimų iš partijų.

ABIEJOSE APYGARDOSE – DARBO PARTIJA
Skuodo-Mažeikių ir Mažeikių apygardose laimėjo Darbo partijos atstovai. Pirmojoje nugalėjo Skuodo Pranciškaus Žadeikio gimnazijos direktorė Audronė Pitrėnienė. Mažeikiškiai pasirinko Romą Venclovą, kuris savo konkurentą socialdemokratą Joną Jurkų nugalėjo beveik 10 proc. persvara, tai yra Darbo partijos narį Seime norėjo matyti 1219 daugiau mažeikiškių, nei buvusį parlamentarą.
Vakar „Santarvei“ nepavyko pasikalbėti su naujuoju Seimo nariu. Pasak jo rinkimų štabo narės Laimos Kačerauskienės, R. Venclovas prieš rinkimus tris paras buvo nemiegojęs, todėl dabar ilsisi. Į pagalbą pasitelkėme daug žmonių, tačiau visos pastangos buvo bergždžios.
Galų gale buvo išsakyta versija, kad R. Venclovas skubiai išvyko į Kėdainius, todėl nusprendėme paskambinti Viktorui Uspaskichui.
Paaiškėjo, kad Darbo partijos lyderį, kuris tuo metu dalyvavo kažkokiame posėdyje, yra daug lengviau surasti nei naująjį Seimo narį mažeikiškį.
V. Uspaskichas, sužinojęs apie paieškas, „Santarvę“ nuramino, paaiškino, jog R. Venclovas gerai darąs, kad ilsisi – „daug darbo padarė, rinkimus laimėjo“. Paklaustas, kas laukia mažeikiškių, jeigu Seimo narys „taip mėgsta ilsėtis“, V. Uspaskichas atsakė nežinąs to, ką mes žinome, tačiau patikino, „kad ten viskas gerai“.

PIRMIAUSIA PAILSĖS
R. Venclovo konkurentą Joną Jurkų surasti buvo kur kas lengviau. Baigiąs kadenciją Seimo narys džiaugsmu anaiptol netryško, nes, pasak jo, buvo įsitikinęs, kad rinkimus tikrai laimės.
„Ką padarysi, tokia rinkėjų valia. Laikas parodys, kas geresnis Seimo narys. Venclovui padėjo Darbo partijos banga bei kalbos, kad socialdemokratai gali jungtis į koaliciją su konservatoriais. Susitikimuose man nė vienas nepasakė, kad blogai dirbau. Buvau aktyvus Seimo narys, gal kartais ir per daug. Manau, nieko gero nepasieksi, jeigu Seime tik miegosi. Viską galima pasiekti aktyvumu“, – kalbėjo J. Jurkus, patikinęs, kad ir toliau rajono valdžiai padės spręsti problemas.
Lapkričio 15 d. kadenciją baigiantis Seimo narys prisipažino netikėjęs, kad R. Venclovas panaudos puikų kozirį – nemokamą kabelinės televizijos „Roventa“ transliavimą visuose Mažeikiuose. Tačiau, pasak jo, tai nepadės dirbant Seime.
„Manau, kad maždaug dvejus metus neturėsime Seimo nario. Blogai, kai žmogus tampa Seimo nariu, net nebuvęs Tarybos narys, visiškai nesidomėjęs politika. Tai turėtų būti vunderkindas, tačiau abejoju, ar Venclovas toks yra“, – svarstė politikas.
Baigęs kadenciją, J. Jurkus ruošiasi šiek tiek pailsėti ir grįžti į ankstesniąją darbo vietą, tai yra į UAB „Mažeikių šilumos tinklai“, ir dirbti generaliniu direktoriumi.

RAJONO POLITIKAI APIE RINKIMŲ REZULTATUS
„Santarvė“ domėjosi, ką Mažeikių politikai mano apie naująjį Seimo narį. Beje, dažniausiai skambėjęs atsakymas: „Yra taip, kaip yra“.

Mažeikių meras
Vilhelmas DŽIUGELIS:
– Nugalėjo stipriausias (juokiasi). Pasižiūrėkite, kaip balsavo Žemaitija – beveik visa pasisakė už Darbo partiją. Toks rinkėjų požiūris, kurį mes privalome gerbti.
Susitikime su verslininkais Romas Venclovas deklaravo, kad turi būti glaudus ryšys tarp Seimo nario, mero ir Tarybos narių. Tikiuosi, kad jis laikysis duoto žodžio. Manau, kad dirbsime.
Nemanau, kad Mažeikiams bus blogai dėl to, jeigu Darbo partija Seime bus opozicijoje. Yra daug pavyzdžių, kai ir nepriklausydami valdančiajai partijai Seimo nariai daug padarė dėl savo rinkėjų.
Tikrai kol kas jokios tragedijos neįžvelgiu. Gyvenimas tęsiasi toliau.

Socialdemokratas
Pranas NOREIKA:
– Blogai, Mažeikiams tikrai blogai. Vakar vienas mūsų partietis sakė, kad nuo šiol Mažeikiai ketverius metus neturės Seimo nario. Galime palyginti, kas buvo padaryta, kai mažeikiškiai buvo išsirinkę Juknevičių, Kvietkauską.
Venclovą seniai pažįstu. Jis neturi jokios politinės patirties: niekada nebuvo Tarybos narys, neturi politinės brandos. Šis žmogus į politiką atėjo „ant bangos“. Bijau būti blogas pranašas, tačiau manau, kad pasitvirtins mano kolegos žodžiai. Daugiausia žmonės ne už jį balsavo: vieni taip pareiškė protestą prieš Joną, kiti balsavo už Uspaskichą. Galvojo, kad Mažeikiuose bus Uspaskichas. To nebus.
Kodėl protestavo prieš Jurkų? Kiekvienas padarome kažkokių klaidų. Gal ir jo darbai ne visiems patinka.
Atrodo, mes, socialdemokratai, viską padarėme, kad rinkimai praeitų normaliai ir kad Jonas laimėtų. Nebuvo net mažiausių abejonių, kad jis gali pralaimėti. Juk Jonas dalyvavo visuose susitikimuose, daug bendravo su rinkėjais. Tačiau rinkėjai pasirinko kitą kandidatą.
Kokia Jono ateitis? Juk žmogus nenumirė. Vieną kadenciją pabus ne Seime, dirbs Mažeikiuose. Manau, kad jo draugai, pažintys aukščiausiuose valdžios sluoksniuose bus naudingi.

Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos narys
Jonas SIMINKEVIČIUS:
– Manau, kad reikia gerbti žmonių pasirinkimą, nes tokia jų valia. Gal naujasis Seimo narys laimėjo dėl bangavimo, tačiau pastaruoju metu tai įprasta. Žmonės ieško kažko naujo, mano, kad jeigu buvusi valdžia nepalengvino jų vargo, tai gali padaryti visai nauji žmonės. Kainos kyla, pensijos mažos, todėl prarandamas tikėjimas ateitimi.
Apie Venclovą sklando įvairiausių nuomonių. Jis, kaip verslininkas, laikosi neblogai, todėl galbūt pateisins ir žmonių lūkesčius, stengsis prisiminti jiems duotus pažadus. Iš tiesų jis ant savo pečių prisiėmė milžinišką atsakomybę, o žmonės lauks darbų. Tačiau žinau, kad bet kam sunku padaryti tiek, kiek žmonės laukia.

Liberalcentristas
Kęstutis SLAVINSKAS:
– Prieš rinkimus būčiau ėjęs lažybų, kad Seimo nariu išrinks Jurkų. Net neabejojau tuo. Vis dėlto jis – žmogus, turintis autoritetą, nemažą įdirbį. Man tikrai netikėta, kad žmonės pasirinko kitą kandidatą.
Venclovo asmeniškai nepažįstu. Susipažinsime dirbdami. Žinoma, daug priklausys nuo to, kokia Seime susilipdys valdžia, kokie bus Seimo nario santykiai su rajono vadovais. Nesvarbu, kad mūsiškis nepriklausys valdančiajai koalicijai – privalės ieškoti kontaktų, rajono problemų sprendimo būdų. Tačiau reikia pripažinti, kad ir jam, ir mums bus sunku.

Liberaldemokratas
Saulius ŠIURYS:
– Nežinome, kaip vertinti naująjį Seimo narį, nes jo visai nepažįstame. Įsivaizduokite, jeigu įmonė išsirenka naują direktorių, kurio visiškai nepažįsta, nežino jo gebėjimų, o šis net neįsivaizduoja, kokia įmonės veikla ir ką reikės dirbti. Daugelis sako, kad Venclovo išrinkimas Mažeikiams yra „juodos dienos“ atėjimas. Tačiau reikia laukti jo darbų arba nedarbų, ir tik po to vertinti.

Tėvynės sąjungos narys
Rimantas GRICIUS:
– Džiaugiuosi, kad dešinieji stiprėja, net Mažeikiuose keičiasi požiūris. Tačiau mūsų miestas neišsiskiria iš Žemaitijos: palaikė Paksą, dabar Uspaskichą. Yra susiformavusi tokia kultūra. Mažeikiai – įdomus miestas, nenatūraliai staigiai išaugęs, todėl neturi tvirtų šaknų.
Manau, kad Venclovo vietoje galėjo būti bet kuris kitas Darbo partijos narys. Tai – ne jo laimėjimas. Tiksliau, tai – Mažeikių pralaimėjimas.

Nuotraukos iš redakcijos archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto