Nuo saulės teikiamų apgaulingų malonumų galima apsisaugoti

Vasarai pradedant įsibėgėti, žmonės neįsivaizduoja poilsio be saulės. Jie dažnai galvoja, kad šokolado spalvos įdegis – ne tik kelia estetinį pasigėrėjimą, bet yra ir puikios sveikatos priežastis.
Kartais tai gali būti apgaulinga, todėl, pasak medikų, turime gerai pažinti savo odą, o norėdami ją apsaugoti – naudoti visas galimas apsaugos priemones.

ODA KINTA
NEPASTEBIMAI
Jau šiuo metu saulė yra „pikta“, ir tai tęsis iki pat rugpjūčio vidurio. Pavojingiausias paros metas – nuo 10 iki 14–16 valandos. Tuo laikotarpiu saulės spinduliai yra patys intensyviausi.
Būnant saulėje žmogų veikia ultravioletiniai (UVA, UVB) spinduliai. Oda, besigindama nuo saulės spindulių poveikio, išskiria kuo daugiau odą tamsiai nudažančio pigmento melanino.
Karščio receptorių žmogaus odoje yra mažiausiai, todėl į odos perkaitimą reaguojama pavėluotai.
Anot gydytojos dermatovenerologės Adelės Petrošienės, per ilgai kaitinantis, odą galima „nudeginti“.
Įdegis prarandamas tik po kelių mėnesių, o oda, daugelį kartų patyrusi saulės nudegimą, linkusi greičiau sausėti ir raukšlėtis. Gali atsirasti patologinių odos pakitimų: dėmių, apgamų, melanomų (odos vėžys). Pavojingiausia yra tai, kad neigiami odos pokyčiai vystosi nepastebimai ir nebeišnyksta.
REKOMENDUOJAMA
NE VISAIS ATVEJAIS
Gydytoja nerekomenduoja kaitintis saulėje vyresnio amžiaus žmonėms, sergantiesiems lėtinėmis plaučių, inkstų, kepenų, onkologinėmis, širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, nėščiosioms.
Tai pat nesideginkite, jei vartojate skausmą mažinančius tepamuosius vaistus, pavyzdžiui „Fastum gel“. Po to, kai baigėte odą tepti šiais vaistais, neskubėkite lepintis saulėje dar 3–5 dienas – tiek dar tęsiasi šių vaistų poveikis.
Nepatartina degintis ir vartojant kai kuriuos antibiotikus, ypač plataus veikimo spektro „Doksicikliną“, kadangi galite įdegti labai nevienodai.
Ypač rūpintis savo oda reikėtų turintiesiems daug apgamų. Geriausia dėl to pasikonsultuoti su specialistais, išsitirti, kokie apgamai yra. Jei apgamų daug, bet jie nepiktybiniai, baimintis nėra ko. Rūpestį turėtų kelti kintantys – displastiniai apgamai.
Apgamus būtina stebėti nuolat: jei jie tampa asimetriški, keičiasi jų spalva, didėja pavojus susirgti melanoma, todėl būtina kreiptis į gydytoją dermatovenerologą.
DEGINTIS
PRADEDAMA PAMAŽU
Pirmąsias buvimo prieš saulę dienas nepatartina degintis ilgiau kaip pusvalandį. Vėliau saulės vonių dozę galima laipsniškai didinti.
Karštą dieną saulės aktyvumo valandas geriau praleisti mirgančiame pavėsyje, po medžiais.
Nuo tiesioginių saulės spindulių reikėtų saugoti jautrią veido, kaklo, krūtinės odą, tepti ją apsaugos priemonėmis.
„Besiskundžiančių per stipriu įdegimu pacientų mažėja, o tai reiškia, kad žmonės vis labiau supranta apsauginių odos priemonių poveikio efektyvumą“, – teigė gydytoja.
Bet vis dėlto dar yra nemažai žmonių, apsauginių nuo saulės kremų nenaudojančių ar naudojančių nepakankamai ir netinkamai.
Medikų teigimu, tinkamai nuo vaikystės vartojant apsaugos nuo saulės priemones, galimybė susirgti odos vėžiu sumažėja iki 70 procentų.
Gydytoja A. Petrošienė įspėja, kad ir išsitepus odą apsauginiu kremu dar nereiškia, jog ultravioletiniai saulės spinduliai jos nepasiekia. Dalis jų prasiskverbia ir pro kremus, net pro drabužius, todėl būti per ilgai saulėje vis tiek nereikėtų.
KREMAI –
ĮVAIRIEMS ODOS TIPAMS
Yra cheminiai ir fiziniai ultravioletiniai, veikiantys kaip apsauginis skydas, kremai: pirmieji saulės spindulius sugeria, antrieji – atspindi. Kremus patartina įsigyti tik vaistinėse. Kadangi saulės spinduliams ypač jautri kūdikių ir vaikų odelė, jiems skirti specialūs ultravioletinius spindulius blokuojantys apsauginiai kremai su dideliu apsaugos nuo saulės faktoriumi (SPF).
Renkantis kremą reikia atsižvelgti į odos tipą: jei oda šviesi ir balta, pirmomis buvimo saulėje dienomis rinkitės kremą su didesne apsauga, vėliau SPF galima mažinti. Deginantis šalyse, kur saulės aktyvumas didesnis, reikėtų rinktis kremą su didesniu apsauginiu filtru.
Apsaugoti linkusiai į alergiją, jautriai odai, patartina naudoti tokias apsaugos nuo saulės priemones, kuriose nėra kvapiųjų medžiagų ir kurios pritaikytos odai drėkinti bei minkštinti. Riebesnei odai labiau tinka apsauginiai losjonai, sausai – kremai ir tepalai.
Rekomenduojama apsauginiais kremais pasitepti prieš pusvalandį išeinant į saulę.
Kad stipriai nenudegtumėte nepateptos odos vietos ar neįdegtumėte netolygiai, kremu tepkitės itin atidžiai.
PADĖS
DRĖKINAMIEJI
KREMAI
SPF parodo, kiek galite būti saulėje saugiai, t. y. nenukentėdami nuo jos spindulių. Deginimosi trukmė priklauso nuo odos tipo. Apie jį sužinosite pasikonsultavę su odos specialistais.
Pavyzdžiui, jei esate II odos tipo ir naudojate kremą, kurio SPF-15, vadinasi – saugūs saulėje būsite 150 minučių. Po to procedūrą pakartokite. Jei stipriai prakaituojate, kremu tepkitės dažniau.
„Jei vis dėlto saulės spindulių dozę padauginote ir jaučiate nuo to skausmą, naudokite įvairius drėkinamuosius kremus, kad ir „Margaritą“. Padės ir įvairūs vaistinėje parduodami purškiamieji vandenys, galima naudoti ir nuo uodų įkandimo padedantį gelį „Psilo balzam“. Jei to neturite, odą tepkite drėkinamąjį poveikį turinčiais kefyru ar grietinėle“, – patarė gydytoja A. Petrošienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto