Nuotraukose – gražiausi Sedos ir jos apylinkių kampeliai

Elena Šmitienė dėkojo noriai jos sumanymą įgyvendinti padėjusiems sediškiams. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Sedos Vytauto Mačernio gimnazijoje trečiadienį atidaryta fotografijų paroda „Neregėta Seda“.

Vasarą vyko foto stovykla

Dar birželį Sedoje buvo surengta keturias dienas trukusi fotografų stovykla. Joje dalyvavo per dvidešimt sediškių. Buvo ir tokių, kurie fotoaparatus savo rankose laikė pirmąkart. Kiti iki stovyklos jau turėjo sukaupę nemažos fotografavimo patirties.
Stovyklos dalyviai, savo gimtąją Sedą ir jos apylinkes pasiryžę nufotografuoti nematytais, įdomiais, kitokiais nei įprasta rakursais, mokėsi fotografijos paslapčių. Taip pat susipažino su miesto istorija, svarbiausiomis datomis; pažino svarbiausius istorinius objektus. Ir kiek įmanydami stengėsi fotoaparatais užfiksuoti tai, kas atskleistų temą „Neregėta Seda“.
Net ir stovyklai pasibaigus, liepos mėnesį, visi neabejingi fotografijos menui sediškiai buvo kviečiami į fototerapijos šventadienius.

Norėjo parodyti kitu kampu

Vytauto Mačernio gimnazijoje atidaryta nuotraukų paroda parodo, ką sediškiai nuveikė per vasarą.
„Buvo taip, kad, 2015 metų pavasarį keliaudama pas vietinius ūkininkus nusipirkti varškės, pieno, sūrio, gimtąją Sedą pamačiau nuo aplinkinio keliuko.
Stebėjau tą ramybę, nenudailintą, paprastą grožį. Kilo mintis visuomenei kažkaip parodyti kitą – kasdienybės rutinoje nematomą Sedą – su jos istoriniu bei kultūriniu paveldu, su jos gyventojais ir jų atspindžiais daiktuose“, – prisiminė viena iš fotografų stovyklos bei nuotraukų parodos organizatorių Elena Šmitienė.
Po metų ji drauge su bendraminčiais ėmėsi idėją įgyvendinti.

Sudėtingiausia buvo atrinkti

Pasak E. Šmitienės, stovyklos dalyvių amžiaus spektras buvo itin platus – nuo dvylikos metų iki šešiasdešimties.
Fotografijos paslaptimis su stovyklos dalyviais dalijosi mažeikiškis fotografas Gedeminas Januška.
„Buvo įvairių akimirkų: fotografams teko ir į valtį sėsti, ir lėktuvu skristi.
Įdomiausiomis pavadinčiau tas akimirkas, kai, išvaikščioję Sedą, popietėmis visi drauge sėsdavome prie kompiuterio tų kadrų peržiūrėti, juos aptarti. Taip pat ir pasidalyti fotografuojant patirtais nuotykiais bei įspūdžiais. Peržiūrint nuotraukas, dažnai kildavo nuostaba: oho, kur čia ta vieta“, – „Santarvei“ pasakojo pašnekovė.
Sudėtingiausia, pasak E. Šmitienės, buvo atrinkti gražiausius kadrus, vertus būti atspausdintais ir publikuojamais parodoje bei interneto svetainėje. Tokių nuotraukų, įamžinant Sedą ir jos apylinkes, padaryta daugiau nei du tūkstančiai.

Vasarą fotografų nuveiktas darbas sugulė į nuotraukas. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Patyrė gerų emocijų

Parodos atidaryme dalyvavę nuotraukų autoriai su svečiais dalijosi patirtais įspūdžiais. Noriai padėjo atsekti, kur yra viena ar kita nuotraukose užfiksuota vieta.
Kai kuriose Stasio Kupliausko nuotraukose Sedos apylinkės – iš paukščio skrydžio. Jaunas vyras nepabūgo sėsti į lėktuvą, o vėliau nutarė fotografavimui įsigyti bepilotę skraidyklę – droną.
Pasak kitos nuotraukų autorės – Linos Ružauskienės, neprisidėti prie sumanymo įamžinti Sedą ji paprasčiausiai negalėjo.
„Esu čia gimusi, čia užaugusi. Aš esu fotografė, bet fotografuoju žmones, o ne aplinką, ne pastatus. Taigi, buvo atitinkamas iššūkis, galimybė išbandyti kažką naujo“, – kalbėjo projekto dalyvė.
Mažeikiuose gyvenančios, bet Sedoje gimusios ir dabar joje dirbančios Viktės Noreikės prisiminimuose miestas neišlikęs. Taigi, jai buvo įdomu fotografuoti ir Sedą pamatyti bei pažinti kitu kampu.

Išleido kalendorius bei atvirlaiškius

Parodos atidarymo metu visi norintieji galėjo savo draugams, artimiesiems išsiųsti originalius „Neregėtos Sedos“ atvirlaiškius ar įsigyti ateinančių metų kalendorių.
Atvirlaiškiai bei kalendoriai yra papuošti gražiausiais fotografų užfiksuotais vaizdeliais.
Parodos pristatymo metu E. Šmitienė negailėjo gerų žodžių vaišingiems sediškiams, socialiai atsakingiems vietiniams verslininkams, idėją įamžinti gražiausius Sedos kampelius palaikiusiems fotografams – nuotraukų autoriams.
„Žinojau, kad Seda yra neregėtai graži, įdomi, turtinga kultūros paveldo objektų. Tą jūs jau matėte  nuotraukose. Visada tikėjau sediškiais, o praėjusi vasara padėjo atrasti, pažinti jaunų, energingų, šiuolaikiškų sediškių, kurie, dirbdami daugybę darbų, randa laiko ir savanorystei“, – džiaugėsi E. Šmitienė.
Nuotraukų parodą gimnazijoje galima apžiūrėti darbo dienomis nuo 8 iki 17 valandos.

Loreta BUTKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto