Nutylėta diena

Virginijus SUNGAILA. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Praėjusią savaitę kalendorius skelbė apie Tarptautinę antikorupcijos dieną. Ji minima nuo 2004 metų ir skirta atkreipti dėmesį į plintančią korupciją ir paskatinti žmones užkirsti jai kelią. Šią dieną įvairiose pasaulio šalyse rengiamos diskusijos šia tema. Lietuvoje šią dieną irgi vyko įvairios diskusijos.
Gaila, kad Mažeikiuose ši diena buvo valdžios nepaminėta. Bet tai nieko naujo, mūsų valdžia paniškai bijo kalbų apie korupciją, net Antikorupcijos komisija anksčiau laiko tyliai baigė savo veiklą. Nors komisijos pirmininkė ir buvo sakiusi, kad Antikorupcijos komisija dar šiais metais surengs porą posėdžių. Bet kaip rodo laikas, ko gera, tai tik žodžiai…
Telieka laukti pavasario ir tikėtis, kad kitų metų kovo pirmąją politinis ir visuomeninis gyvenimas Mažeikiuose nesibaigs. Gal net įvyks taip, kad šiandien nuo visuomenės slepiami klausimai pavasarį pražys kitomis spalvomis, o žiedai gali virsti sunokusiais dabartinės valdžios korupciniais vaisiais…
Mano manymu, Savivaldybėje korupcijos apraiškų yra daug – tai ir piktnaudžiavimas tarnyba, prekiavimas įtaka, protekcionizmas, nepotizmas, keisti praturtėjimai ir kiti eiliniam piliečiui įtartini dalykai. Bet korupcija neprasidėjo Mažeikių savivaldybėje ir ji joje neužsibaigs. Korupcija turbūt gyvuos tol, kol gyvuos žmonija. Nes banali teisybė yra tokia – kuo pinigų žmogus turi daugiau, tuo labiau jų norisi. Ir priemonės jau nebesvarbios. Dažniausiai korupcija užsiima ilgus metus valdžioje užsibuvę žmonės, nes jie turi galimybę pasipelnyti leisdami kitiems užimti bet kokias pareigas valdiškose įstaigose ar įmonėse. Vis dar nesuprantu, kodėl ta atranka dar yra vadinama „konkursais“. Mažeikiškiai tai vadina paprasčiau – prekyba postais.
Korupcija neužsiima neturtingi žmonės, nors jiems ir daug ko trūksta, korupcija „maitina“ turtinguosius –  valdžios žmones, kurie turi visko. Paradoksalu, bet tai tiesa.
Egipte gyvenęs faraonas Horemhebas dar 1300 m. prieš Kristų buvo išleidęs pirmą rašytinį įstatymą, kuriame buvo nurodytos bausmės už kyšių ėmimą. Bet amžiai bėgo, kyšiai liko – kaip ir bausmės, kurių nebijo nei valdininkai, nei politikai, nei kiti pasiturimai gyvenantys visuomenės atstovai, kurie turi privilegiją priimti kyšį už atitinkamą paslaugą. Žinoma, nereikia pamiršti, kad didžioji visuomenės dalis dėl savo sunkios finansinės būklės yra priversta aukoti mažesnę pinigų sumą, kad išvengtų nemalonumų, gautų kokybiškesnę paslaugą, ar laimėtų „konkursą“, kuris leistų dirbti ir pragyventi.
Artėja rinkimų laikotarpis, jame bus išsakyta daug didingų žodžių. Ir apie tai, kad kitais metais mes gyvensime daug geriau, nei gyvenome iki šiol. Tik bus nutylėta korupcija, apie ją, kaip apie paslaptingą moterį, nebus prasitarta. Bet būtent korupcija skurdina visuomenę, griauna pasitikėjimą valstybe ir dar labiau didina atskirtį tarp turtingiausių ir neturtingiausių piliečių.
Dažniausiai yra kovojama su „mažąja korupcija“ ir baudžiami smulkūs pažeidėjai. O tie, kurie „varto“ korupcinius milijonus, neišlipa iš žurnalų viršelių ir televizijos ekranų. Bet cinizmo viršūnė yra tai, kad kai kurie politikai, kalbantys  apie kovą su korupcija, patys aktyviai dalyvauja korupciniuose sandoriuose. Atrodytų, kad mūsų valstybėje užsiimti „didžiąja korupcija“ tampa jau prestižu – ir tik taip gali susilaukti pripažinimo ir pasisekimo visuomenėje. Mieste yra nutiesiamas koks kelias ar sutvarkomas šaligatvis, pastatomi keli prekybos centrai ant nežinia kaip „legalizuotos“ tam reikalui žemės. Žmonės džiaugiasi, kad miestas gražėja ir neužmiršta pasakyti, nesvarbu, kad koks vietinis vadovas praturtėjo imdamas kyšius. Svarbu, kad ir sau pasiėmė, ir mums šį tą padarė. Keistoka filosofija ir mąstymas keistas…
Pamąstymui pateiksiu šiek tiek statistikos:
Apytikslė korupcijos vertė – 5 proc. globalaus pasaulinio BVP (2,6 mlrd. JAV dolerių) per metus.
Kasmet kyšiams sumokama daugiau kaip 1 trilijonas JAV dolerių.
Korupcija apie 10 proc. padidina verslo kaštus pasauliniu mastu, 25 proc. –  viešųjų pirkimų kainą besivystančiose šalyse.
„Transparency International“ duomenimis, Lietuvoje 1,5–3 mlrd. litų „nueina“ korupcijai.
Tiems, kurie mano, kad korupcija – tai normalu, noriu priminti, jog Biblijoje parašyta: „Neiškraipyk teisingumo, nerodyk šališkumo, neimk kyšio, nes kyšis aptemdo išmintingųjų akis ir iškraipo teisiųjų bylą“ (Įst. 6,9).

3 Atsakymai į “Nutylėta diena”

  1. Vardas (privalomas) parašė:

    „Neiškraipyk teisingumo, nerodyk šališkumo, neimk kyšio, nes kyšis aptemdo išmintingųjų akis ir iškraipo teisiųjų bylą“ – citatą įrašius į Google paiešką išmes šimtus straipsnių apie korupciją. Įdomiau, kad juose nurodoma, kad tai yra (Įst. 6,19) o ne (Įst. 6,9) citata. Su nuoroda į (Įst. 6,9) yra tik keli puslapiai, todėl iškart aišku kur autorius sėmėsi išminties ir ką galimai plagijuoja. Na bet duonai kiekvienas užsidirba kaip moka :)

  2. ko tamsta parašė:

    čia varot ant gerbiamo žurnalisto? Juk jis dar ir Šventąjį Raštą yra skaitęs. Gal visą mėnesį tos citatos ieškojo ir nieko daugiau nesugebėjo parašyti? Skaitykite, Virginijau, skaitykite, gal neturėsite, kada nusišnekėti.

  3. pliurpalizmu parašė:

    niekaip kitaip negaliu pavadinti šių samprotavimų. Kokias čia pasakėles seka jo autorius – pilsto iš tuščio į kiaurą, meta kaltinimus valdininkams, turtuoliams, bet taip sapalioti ir aš mokėčiau. Kur bent vienas faktas, bent vienas korupcijos pavyzdys? O gal žmogus tiesiog nori pasirodyti, kad yra domėjęsis kažkuo apie senovės Egiptą ar pasiskaitęs literatūros apie korupcijos statistiką? Irgi mat, žurnalistas…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto