Ketvirtadienį šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Nevyriausybinių organizacijų (NVO) plėtros įstatymą.
Šiuo teisės aktu siekiama apibrėžti NVO statusą, bendradarbiavimą su valstybės institucijomis, galimybes dalyvauti priimant sprendimus.
Apibrėš veiklą
Teigiama, kad priimtas įstatymas – vienas iš pirmųjų žingsnių reglamentuojant NVO statusą ir veiklą: iki šiol šalyje nebuvo nė vieno tai apibūdinančio teisės akto.
Laikomasi nuomonės, kad įstatymiškai NVO veiklą svarbu apibrėžti tiek plėtojant valstybės ir organizacijų bendradarbiavimą, tiek skiriant valstybės paramą.
Rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Loreta Rubežienė patikino, kad diskusijos, kaip vertinti ar finansuoti NVO, virė jau senokai, todėl tam tikra tvarka buvo kuriama pačių pastangomis.
„Skirdami Savivaldybės paramą patys atsižvelgdavome į organizacijų veiklą. Teikiančios paslaugas visuomenei vertintos vienaip, dirbančios savo viduje – kitaip. Priimti teisės aktai tiesiog reglamentuos viską įstatymiškai“, – sakė specialistė.
Kad ir pačios NVO laikosi tam tikros tvarkos, patikino ir Žemaitijos skautų organizacijos vyriausioji skautininkė Virginija Katkuvienė.
Tikisi teigiamų pokyčių
Priimtu įstatymu siekiama įtvirtinti, kokie juridiniai asmenys laikomi nevyriausybinėmis organizacijomis.
Tikimasi, kad taip bus paspartinta NVO plėtra, bus prisidedama prie savanorystės, asmeninės iniciatyvos, atsakomybės stiprinimo bei viešųjų paslaugų efektyvumo užtikrinimo.
Įstatymiškai numatyta įsteigti kolegialias tarybas, kurios leis efektyviau vykdyti NVO politiką. Reglamentuojamas ir nevyriausybinių organizacijų duomenų bei dokumentų tvarkymas, kad Juridinių asmenų registras galėtų rinkti ir kaupti duomenis apie NVO.
Įstatymas įsigalios 2014 m. balandžio 1 d. Iki to laiko Vyriausybė ar jos įgaliotos institucijos turės priimti šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.