„ORLEN Lietuva“ palaiko Sapiegų mecenatystės tradiciją

Sapiegoms skirta paroda yra „ORLEN Lietuva“ remiamos Lietuvoje minimų Muziejų metų programos dalis. Eltos nuotr.

Valstybės atkūrimo dienos proga Lietuvos dailės muziejaus Vilniaus paveikslų galerijoje atidaryta tarptautinė paroda, skirta vienai garsiausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikų giminių.
Generaliniu šios parodos rėmėju tapusi bendrovė „ORLEN Lietuva“ primena, kad jos adresas Juodeikiuose irgi yra Sapiegų giminės istorijos dalis.

Remia Muziejų metų programą

Bendrovės pranešime spaudai skelbiama, kad Sapiegoms skirta paroda yra „ORLEN Lietuva“ remiamos Lietuvoje minimų Muziejų metų programos dalis.
Paroda į Vilnių atvežta iš Krokuvos Vavelio karališkosios pilies, kur per keletą dešimtmečių buvo sukaupta didžiausia giminės meninio paveldo objektų kolekcija.
Ją dabar papildė kitose Lenkijos ir Lietuvos kultūros institucijose saugomos vertybės. Vilniaus paveikslų galerijoje surengtoje parodoje akcentuojami Lietuvos valstybės ir visuomenės raidai aktualūs Sapiegų nuopelnai.
Iki gegužės 20-osios veiksiančią parodą lydi solidus mokslinis katalogas su išsamiais straipsniais ir beveik 300 joje esančių eksponatų aprašymu.

Juodeikiai priklausė Sapiegų giminei

Sapiegų istorinį ir kultūrinį palikimą ženklina jų bažnyčios, rūmai, vienuolynai, knygos, paveikslai, kiti meno kūriniai.
Deja, daugelis paminklų prarasta arba iš jų telikę tik griuvėsiai. Tačiau rašytiniuose šaltiniuose randamos užuominos, fragmentai ir senieji sunykusių paveldo objektų atvaizdai liudija išskirtinius Sapiegų giminės nuopelnus stiprinant valstybę, kuriant jos kultūrą ir meną, saugant giminės atminimą, sykiu ugdant piliečių istorinę atmintį.
Bendrovė „ORLEN Lietuva“ yra įsikūrusi Juodeikių kaime, kuris, kaip Skuodo valdos dalis, Sapiegų giminei priklausė nuo 1621 iki 1667 metų, kai Juodeikių palivarkas (dvaras) su Kuodžių, Ruzgų, Vaidotų kaimais už 30 000 lenkiškų auksinų buvo parduotas Žemaitijos bajorui Jonui Mališevskiui.

Lietuvos ir Lenkijos istorija

Dvigubas kryžius, viršuje užbaigiamas strėle, – tai Sapiegų herbas, kuris atspindi giminės dorybes ir pergales valstybinėje veikloje, puoselėjant kultūrą ir meną.
Sekdami garsiausios lietuvių kilmės didikų Radvilų giminės tradicija, Sapiegos galėtų drąsiai teigti, kad jų giminės istorija – tai ir Lietuvos bei Lenkijos istorija. Ne papasakota, ne iš vadovėlių pažinta, o išgyventa, kurta, sergėta.
Vilniuje atidaryta tarptautinė paroda „Kryžiai yra dorybės ženklas, o strėlė – pergalės… Sapiegos – valstybininkai, meno mecenatai ir kolekcininkai“ kaip tik ir skiriama šiai vienai garsiausių rusėnų kilmės LDK didikų giminių.
„Nuoširdžiai džiaugiamės, kad bendrovės „ORLEN Lietuva“ dėmesys Sapiegų istorijai tarsi pratęsia šios garbingos giminės mecenatystės tradiciją. Tikimės, kad tai leis visuomenei geriau pažinti iškilių asmenybių indėlį į kultūrinį ir meninį šalies paveldą“, – pranešime cituojamas vienas parodos rengėjų, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktorius dr. Vydas Dolinskas.

3 Atsakymai į “„ORLEN Lietuva“ palaiko Sapiegų mecenatystės tradiciją”

  1. Aušra parašė:

    Man atrodo, kad didžiosios bendrovės šiais laikais galėtų skirti daugiau dėmesio mecenatystės projektams, kaip taip anskčiau darė galingiausios didikų giminės. Palaikau šitą ORLENO iniciatyvą.

  2. nesuprantu parašė:

    kas čia per aktualija iš eltos nurašyta? Trūksta temų?

  3. klausimas be atsakymo parašė:

    kas ta rusėnų kilmė?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto