![](https://www.santarve.lt/images/articles/2022/08/Orlen-Lietuva-copy.jpg)
Ketvirtadienį akcinė bendrovė „ORLEN Lietuva“ simboliniu renginiu pradėjo įgyvendinti 641 mln. eurų vertės modernizavimo projektą. Tai didžiausia investicija per Lenkijos naftos koncerno „ORLEN“ veiklos istoriją Lietuvoje.
Atitinka geopolitinius ir aplinkosauginius poreikius
Žaliavos likučio hidrokrekingo įrenginys (angl. Bottom of the Barrel), kurį pastatyti numatoma iki 2024 m. gruodžio, naftos perdirbimo produktų gamykloje leis gaminti vertingesnius šviesiuosius produktus didelio sieringumo mazuto sąskaita, kartu pagerinti bendrovės konkurencingumą, sumažinti mūsų šalies priklausomybę nuo makroekonominių pokyčių.
Numatoma, kad ši investicija naftos produktų perdirbimo efektyvumą turėtų padidinti nuo 72 proc. iki 84 proc., todėl „ORLEN Lietuva“ tą patį produktų kiekį galės gauti iš 20 proc. mažesnio naftos žaliavos kiekio, o jos veiklos EBITDA pelnas kasmet turėtų padidėti apie 68 mln. eurų.
Statybos pradžios ceremonijoje „ORLEN Lietuvos“ generalinis direktorius Michalas Rudnickis kalbėjo: „Manau, kad būtent šiandien praktiškai pasitvirtina žuvusio Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio vizija, kuris lyg numatė dabartinę sudėtingą geopolitinę situaciją, o mes, įgyvendindami jo mintis ir viziją, <…> sąmoningai kuriame mūsų šalies Lietuvos, viso regiono energetinį saugumą. <…> Kadangi šitas projektas atidaro galimybes tolimesnei mūsų bendrovės plėtrai tokiuose segmentuose kaip naftos chemija, tai reiškia, kad netrukus galėsime visiškai įgyvendinti Žaliąjį kursą.“
Sėkmingas sprendimas šaliai ir regionui
Energetikos ministras Dainius Kreivys, dalyvavęs naftos perdirbimo produktų gamykloje surengtoje ceremonijoje, akcentavo, kad Lenkija yra labai svarbus Lietuvos strateginis partneris energetikoje, o „ORLEN Lietuva“ veikla – vienas šios partnerystės pavyzdžių.
Pasak ministro, ši lenkiško kapitalo investicija yra dar vienas įrodymas, kokią sėkmę regionui neša koncerno „Orlen“ sprendimas įsigyti „Mažeikių naftą“.
„Gamykla užtikrina stabilią naftos pasiūlą visam Baltijos regionui ir yra viena svarbiausių energetinio saugumo kolonų, – kalbėjo D. Kreivys. – Degalai iš šios gamyklos šiandien keliauja ir į Ukrainą, ši šalis nuo rusų orkų gina visą laisvą pasaulį.“
Rangovų laukia dideli darbai
Naujojo įrenginio technologiją ir bazinį projektą sukūrė JAV naftos, dujų ir naftos chemijos technologijų milžinė UOP („Universal Oil Products“), generalinis projekto rangovas – kompanija „Petrofac Limited“, o už visą logistiką – įrenginių gabenimą iš gamyklos per Klaipėdos uostą iki Mažeikių – atsakinga tarptautinė logistikos bendrovė „Mammoet“.
1,8 tūkst. tonų svorio 100 metrų ilgio, 6,5 metrų pločio ir 10 metrų aukščio reaktorius į Klaipėdą turėtų būti atplukdytas 2023 m. rugpjūtį ir apie 150 kilometrų iš uosto gabenamas į Mažeikių gamyklą.
Panašų projektą tarptautinė logistikos bendrovė „ORLEN Lietuvos“ užsakymu įgyvendino ir 2008 m.
Liepos pradžioje „ORLEN Lietuva“ baigė beveik du mėnesius trukusį 80 mln. eurų vertės kapitalinį įmonės remontą ir atnaujino gamybą.
Tai ar nors viena Lietuvos imone dalyvauja sitame projekte? Ko gero, kad ne.
Dalyvaus kaip subrangovai. PST jau parinktas kaip statybinininkai. technologiškai ir finasiškai nėra Lietuvoje tokios įmonės kuri patraukru kaip generalinis rangovas