Pagrindinis kitų metų akcentas – Ryškėnų bendruomenės telkimas

Gruodžio 9 dieną Marijampolės rajone, Baraginėje, Ryškėnams buvo įteiktos „Lietuvos mažosios kultūros sostinės 2024“ regalijos.

Šventėje dalyvavo Ryškėnų seniūnijos seniūnas Saulius Širvys, Ryškėnų kultūros centro direktorė Romualda Virketienė ir tautodailininkė Jadvyga Mačiūnienė.

Pasak regalijų įteikimo ceremonijoje Baraginėje dalyvavusios R. Virketienės, renginio metu buvo smarkiai akcentuojama, jog Ryškėnams Lietuvos mažosios kultūros sostinės titulas suteiktas už tai, kad gyvenvietėje yra toks vienintelis mūsų šalyje Žemaičių karaliaus Ringaudo dvaras, kuris skelbia senųjų amžių istoriją, meną, kultūrą ir religiją. Todėl dvaras ir jo šeimininkė Magdutė Gedvilienė bus įtraukti į daugelį 2024 metais vyksiančių mažosios kultūros sostinės renginių.

„Šiais metais mažųjų kultūros sostinių titulą turėjusių bendruomenių pasisakymuose buvo daug pabrėžiama, jog į visas veiklas būtina įtraukti bendruomenę, kad žmonės ne tik pažiūrėtų renginį, bet ir būtų jo dalyviais“, – sakė direktorė. Todėl pagrindinis kitų metų akcentas Ryškėnuose – visos bendruomenės telkimas.

R. Virketienė džiaugiasi, kad mažosios kultūros sostinės „eina“ per bendruomenes, nes tada visai kitoks žmonių požiūris. Jie yra bendruomenės nariai ir jaučiasi atsakingi, nori prisidėti, dalyvauti. Užsimezga graži bendrystė.

2024-aisiais Ryškėnai bus pavadinti „Žiedų ir muzikos sostine“. „Ryškėnams reikia keisti gyvenvietės veidą. Su bendruomene daug kalbėjomės, raginome visus puoštis. O pradžia jau padaryta! Didelis žingsnis žengtas į priekį. Pavasarį Ryškėnai sužydės. Nes rudenį visa mūsų aplinka jau buvo apsodinta hortenzijomis“, – kalbėjo direktorė.

Žydinčių Ryškėnų temą tęsiant, birželio 22 dieną rajono bendruomenės bus raginamos pinti didelius žolynų vainikus ir jais papuošti Ryškėnų parką, kartu dalyvaujant renginyje „Ryškėnų vasara“.

Kitais metais Ryškėnuose numatyti šeši didieji kultūros sostinės renginiai, kartu neprarandant ir savo tradicinių švenčių bei kasmet minimų kalendorinių švenčių. Į visus renginius planuojama įtraukti Ryškėnų kultūros centro kolektyvus.

Kad mažoji kultūros sostinė turėtų išliekamąją vertę, planuose – didelis atminimo ženklas „Ryškėnai – Lietuvos mažoji kultūros sostinė 2024“. Jį galėtų pagaminti vietinis kalvis Evaldas Rimkūnas. Toks meno kūrinys, pasak direktorės, papuoštų kultūros centro pastato tuščias sienas ir liktų ilgam prisiminimui.

R. Virketienė atviravo, jog pelnytas titulas – didelis įsipareigojimas: „Nors visi truputį ir esame sunerimę, tačiau kiekvienas toks įsipareigojimas yra žingsnis į priekį. Tai galimybė atsinaujinti, keistis į gerąją pusę ir telkti žmones bendram darbui.“

Pirmasis Lietuvos mažosios kultūros sostinės renginys numatytas kovo 10 dieną. Bus minimos Ryškėnų Šv. Brunono Kverfurtiečio koplyčios metinės, kartu vyks iškilmingas mažosios kultūros sostinės atidarymas, jos vėliavos pakėlimas ir šventinis koncertas.

Šių metų liepą Lietuvos mažųjų kultūros sostinių projektų atrankos posėdyje išrinktos 2024 metų mažosios kultūros sostinės. Paraiškas vertinusi komisija nusprendė šį vardą suteikti Ryškėnams (Telšių r.), Dubingiams (Molėtų r.), Višakio Rūdai (Kazlų Rūdos sav.), Onuškiui (Trakų r.) ir Kamajams (Rokiškio r.).

Aurelija SERVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto