Palnosų bibliotekoje – vakaras lietuviškam žodžiui

Renginio dalyviai. Nuotr. iš bibliotekos archyvo

Grupelė palnosiškių, trumpam atmetę pavasario darbus, susirinko į biblioteką, kur vyko teminis vakaras „O šventas lietuviškas žodi“, skirtas Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai. Atvyko palnosiškiams seniai pažįstami tirkšliškiai Alma ir Vaclovas Krapauskai.
Simboliška, kad renginys vyko po Motinos dienos, tad muzikantas visas susirinkusias mamas pamalonino skambia melodija ir daina. Malonu, kad renginyje lankėsi ne tik vyresniosios kartos atstovai, bet ir moksleivės Miglė Mokusaitė ir Viktorija Jaraminaitė, kurių raiškiai skaitomos lietuvių poetų eilės apie gimtąją kalbą, knygą maloniai nuteikė klausytojus.
Bibliotekininkė tarė įžangines mintis. Ji akcentavo, kad kiekviena garbinga tauta didžiuojasi savo Tėvynės istorija, kalba, papročiais. Tautai, jos išlikimui labai svarbi raštija gimtąja kalba. Mūsų tauta visada žinojo gimtojo žodžio reikšmę ir vertę.
Tad prašė mintimis nusikelti į senuosius laikus, kai po 1863 metų sukilimo Rusijos statytinis Muravjovas uždraudė Lietuvoje lietuvišką žodį. Tačiau gimtasis žodis išliko, kaip ir raštai gimtąja kalba.
Pasakojimus lietuvių poetų eilėmis papildė skaitovai, o eiles keitė Vaclovo armonikos melodijos.
Vaizdžiais pasakojimais, anekdotais palygintos lietuvių tarmės. Tirkšliškė Alma Krapauskienė deklamavo tarmiškas savo eiles. Iš Žemaitės apsakymo „Marti“ ištrauką apie jaunąjį Vingį žemaitiškai paskaitė Birutė Marčiauskienė. Taip pat spėliojome, ką gali reikšti liaudyje seniau gan dažnai vartoti žodžiai ir posakiai, padainavome, pritariant Vaclovo armonikai, liaudies dainų, klausėmės skambių ir prasmingų eilių apie kalbą, knygą.
Renginiui baigiantis priėjome prie išvados, kad privalome daugiatautėje Europoje išsaugoti ir palikti savo kalbą ateities kartoms tokią, kokią girdėjome močiutės lopšinėje, bočių pasakose, lietuvių liaudies dainose, Vienuolio legendose ar Justino Marcinkevičiaus lyrikoje.
Vakaras neprailgo, gražiai pabendravome. Nuoširdžiai dėkoju visiems renginio dalyviams ir ypač svečiams.
Virginija MOMGAUDIENĖ,
Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Palnosų filialo vyresnioji bibliotekininkė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto