Palnosų medicinos punktas: kartais žmogui tereikia tik paguodos ar patarimo

Palnosų, Gyvolių ir aplinkinių mažesnių kaimelių gyventojai gerai pažįsta jų sveikata besirūpinančią medikę, bendruomenės slaugytoją Genovaitę Baužienę. Ne vienuose namuose ji – ypač laukiama viešnia.
Trisdešimt ketvirtus metus medike dirbanti moteris teigia, kad pastaruoju metu kaimo gyventojus labiausiai kamuoja depresija.


KAIMO ŽMONĖS
TIK ATRODO
IŠTVERMINGI
Depresija serga ir vyrai, ir moterys. Ši klastinga liga, G. Baužienės manymu, atsiranda dėl sunkių gyvenimo sąlygų. Žmonės sielojasi dėl mažų pajamų, nuolat kylančių kainų, taip pat ir vaistų.
„Po sekmadienį per televiziją rodomų sveikatos laidų, žmonės ateina su rašteliais, kuriuose būna susirašę, kokių vaistų ar maisto papildų norėtų nusipirkti. Kai pasakai kainą, daugelio nuotaika pablogėja. Ne visi gali sau tiek leisti“, – pasakojo slaugytoja.
Populiariausi vaistai, kuriuos ponia Genovaitė iš vaistinės atveža savo ligoniams, yra aspirinas, paracetamolis bei širdies darbą skatinantys medikamentai.
Nemažai kaimo gyventojų skundžiasi širdies ir kraujagyslių ligomis.
Medikė sako, kad kaimo žmonės tik atrodo užsigrūdinę ir be galo ištvermingi, tačiau iš tikrųjų juos kamuoja daugybė negalavimų.
SKAUDŽIAUSIA
MATYTI
VAIKŲ KANČIAS
Pirmąją medicinos pagalbą G. Baužienė teikia visiems be jokios išimties, tačiau slaugyti bei stebėti ligą privalo tik tiems, kurie yra prisiregistravę pas Viekšnių dr. A. Biržiškos sveikatos namų gydytojus.
Šiuo metu registruotų Palnosų, Gyvolių ir aplinkinių kaimų žmonių yra per šešis šimtus. Pernai buvę visu šimtu daugiau.
Pasak bendruomenės slaugytojos, toks sumažėjimas yra dėl didžiulės kaimo gyventojų emigracijos į užsienio šalis.
Itin laukiama viešnia ponia Genovaitė yra daugiau nei dešimties neįgaliųjų namuose.
Daug vargo yra su asocialiomis, stikliuką pamėgusiomis šeimomis. Blogiausia padėtis tų šeimų, kuriose girtauja abu tėvai. Tokiose šeimose tenka lankytis su socialiniais darbuotojais, kartais prireikia net policijos pareigūnų pagalbos.
Skaudžiausia medikei matyti, kaip kenčia girtaujančių tėvų vaikai. Jie dažniau negu kiti vaikai serga, jų imuninė sistema nusilpusi.
KUR PAKVIEČIA,
TEN IR BĖGA
G. Baužienė pasakojo, jog kaime sumažėjo žmonių, norinčių sužinoti, koks yra jų kraujospūdis.
Anksčiau į medicinos punktą kai kurie ateidavo tik dėl to.
Dabar daugelis jau turi nusipirkę kraujospūdžio matavimui skirtus prietaisus ir į medicinos punktą ateina tik pasitikslinti.
Mediko darbas reikalauja didžiulio pasiaukojimo. Jo reikia ir kaime dirbantiems medikams. Nelaimė ir liga ateina nekviestos. Todėl slaugytojos darbas neprognozuojamas. Dirbti tenka poilsio, švenčių dienomis, iškvietimų būna ir naktimis.
„Kur pakviečia, ten ir bėgi. Būna, kad sėdi su svečiais prie stalo, pakviečia, stojiesi ir eini. Žmogus kviečia, kai jam yra blogai. Negali pasakyti, kad palauktų ar važiuotų į priėmimo skyrių“, – kalbėjo slaugytoja.
Prieš dvejus metus kaimų, kuriuose slaugytoja lankosi, gyventojai sumanė surinkti pinigų ir nupirkti automobilį. Davė kas kiek galėjo: kas šimtą, kas penkis litus. Taip surinko du tūkstančius. Ponia Genovaitė šiek tiek dar pridėjo, ir dabar pas ligonius važiuoja nebe dviračiu, o automobiliu. Bėda tik, kad kuro daug reikia, o šių išlaidų niekas nekompensuoja.
GIMDYMĄ PRIĖMĖ
PRIE ŽVAKĖS ŠVIESOS
Ponia Genovaitė sako, kad įsimintiniausias iškvietimas buvęs dirbant Radviliškio rajone.
Neseniai pradėjusią dirbti medikę naktį iškvietę pas gimdyvę. Greitosios medicinos pagalbos išsikviesti nepavyko, buvo tik bortinė mašina, kuria vežti tuoj gimdysiančią moterį buvo pavojinga.
Sukilus smarkiam vėjui namuose dingo elektra. Tad gimdymą priimti teko prie žvakės šviesos.
„Labai bijojau. Pasikviečiau į pagalbą netoliese gyvenusią moterį ir abi kibome į darbą. Nors gimdymas buvo komplikuotas, gimė sveika mergaitė“, – prisiminė moteris, per tolesnę darbo praktiką priėmusi dar du gimdymus namuose.
Prieš šešiolika metų G. Baužienė pradėjo dirbti Palnosuose bei Gyvoliuose. Čia dirbant įsiminė atvejis, kai į namus atvažiavo vyriškis su didžiule žaizda, kurią būtinai reikėjo siūti.
Medikė suteikė pirmąją pagalbą ir liepė važiuoti į lioninę.
„Sužeistąjį pas mane atvežė automobiliu. Tad nė mintis nekilo, kad į ligoninę žmogus gali nevažiuoti. Jis, pasirodo, grįžo namo, susirado šilkinį siūlą ir pats susisiuvo žaizdą“, – pasakojo ponia Genovaitė.
Kiekvienas iškvietimas, anot medikės, yra įsimintinas ir svarbus, nors kartais žmogui tereikia tik paguodos ar patarimo.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: G. Baužienei kiekvienas iškvietimas yra įsimintinas ir svarbus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto