Paminėtas Milių bunkerio dešimtmetis

Bunkerio viduje galima uždegti atminimo žvakes. Autoriaus nuotrauka

Atokioje Jonuškių miško proskynoje atstatytas partizanų bunkeris mini dešimtmetį. Ta proga praėjusį sekmadienį paminėtas dviejų jaunų žmonių, atidavusių gyvybę už Lietuvos laisvę, atminimas.

Žuvo laisvės kovotojai

Krakių apylinkėse esančiame Jonuškių miške bunkeryje slapstėsi trys Lietuvos laisvės kovotojai, kurie turėjo ne vieną slėptuvę, tačiau pastaroji juos traukė labiausiai: iš vienos pusės – Ventos upė, iš kitos – Ubagyno ir Maigų miškai.
Aplinkiniuose kaimuose partizanai turėjo savo rėmėjų, arti ėjo keliukas, išdėtas didžiuliais akmenimis, kuriais einant nelikdavę pėdsakų.
Prieš 72 metus sausio 7-ąją, žinodami apie bunkerį, jį apsiautė sovietų saugumiečiai. Jų operacijos metu šiame bunkeryje žuvo Žemaičių apygardos partizanai: 29-erių metų „Alkos“ rinktinės narys, grupės vadas Albertas Švažas-Vanagas ir 25-erių metų Pranas Šiuipys.
1999 metais šioje vietoje buvo pastatytas nedidelis ąžuolinis kryžius, o 2005 metais pamiškėje prie kelio Kuršėnai–Mažeikiai žuvusiųjų atminimą įamžino Vyčio kryžiaus formos stulpas. Tais pačiais metais partizanų palaikai buvo perlaidoti Viekšnių kapinėse.

Rado tik granatą

Mažeikių šaulių kuopos vadas Pranas Trakinis, pasakodamas apie prieš dešimt metų vykusį bunkerio atstatymą, pažymėjo: jo vietą gerai žinojo vienas iš kovotojų už laisvę, amžinatilsį Pranas Dargis, kuris čia jaunystėje lankėsi, daug medžiagos surinko šaulys Alfonsas Degutis.
„Kai pradėjome darbus, čia buvo stipriai žolėmis apžėlusi, beržais apaugusi aikštelė. Pradėjome kasti iš lėto, tikėdamiesi aptikti bunkerio rąstų liekanų, tačiau jų neradome, mūsų radinys buvo tik aprūdijusi granata. Išrausėme du galingus akmenis ir tada tapo aišku, kad esame reikiamoje vietoje – pasak liudininkų, bunkeris buvęs tarp tų akmenų, partizanai pro juos šokdavo į vidų, kad suklaidintų nekviestus svečius“, – apie bunkerio įrengimą pasakojo P. Trakinis.

Forma išliko ta pati

Partizanų bunkerio brėžinys buvo aptiktas archyvuose, juo remiantis ir įrengtas dabartinis bunkeris. Jo forma yra tokia pat, kaip ir prieš daugelį metų, tik, amžininkų teigimu, jis buvo „seklesnis“, mažesnis ir padarytas iš rąstų.

Ant slėptuvės dangčio – informacija, kaip elgtis lankytojams. Autoriaus nuotrauka

„Pasikeisdami atvažiuodavome būriais, praktiškai prie bunkerio atstatymo dirbo visa kuopa. Buvome pasisamdę traktorių, kuriuo atsiveždavome medžiagų ir išveždavome gruntą. Prieš dešimtąsias bunkerio atstatymo metines atnaujinome įėjimo į jį laiptelius, sutvarkėme aplinką. Ateityje planuojame įrengti nuorodas, kad žmonės galėtų lengviau rasti šią atmintiną vietą“, – „Santarvei“ pasakojo kuopos vadas.
Mažeikių šaulių kuopa rikiuote paminėjo žuvusiųjų partizanų atminimą. Renginyje dalyvavo svečiai iš aštuntosios Žemaičių šaulių rinktinės, giedojo tremtinių choras „Atmintis“, po minėjimo buvo dalijamasi prisiminimais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto