Paminėtos 21-osios Medininkų tragedijos metinės

Vilniaus Antakalnio kapinėse paminėtos 21-osios Medininkų tragedijos metinės. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Antradienį Medininkų memoriale ir Vilniaus Antakalnio kapinėse paminėtos 21-osios Medininkų tragedijos metinės. 1991 m. liepos 31-ąją Medininkų pasienio kontrolės poste prie sienos su Baltarusija buvo šaltakraujiškai nužudyti septyni savo pareigas ėję Lietuvos pareigūnai ir vienas sunkiai sužeistas, kurį medikams pavyko išgelbėti.

Kraujuojanti valstybės žaizda

Gėlių prie Medininkų memorialo padėjo Seimo Pirmininko pavaduotojas Erikas Tamašauskas.
„Medininkai vis dar yra kraujuojanti mūsų valstybės žaizda, kurią išgydyti galėtų tik teisingumas. Deja, Rusija keičiasi lėtai, o cinizmo persmelktame dabarties pasaulyje teisingumas ne visada pageidaujamas. Tačiau pasaulis neišvengiamai keisis ir tiesa triumfuos, jei keisimės mes patys. Jei slopinsime pavydą, pyktį, gobšumą, jei geriau tvarkysimės savo valstybėje ir stengsimės būti tokie sąžiningi ir atsidavę tėvynei, kokie buvo Medininkų muitinės posto pareigūnai. Tad būkime verti jų atminimo!“ – kreipdamasis į minėjimo dalyvius, sakė Seimo Pirmininko pavaduotojas.

Nužudyti valstybės pareigūnai

1991 metų liepos 31-osios naktį čia buvo nužudyti septyni mūsų valstybės pareigūnai: Mindaugas Balavakas, Algimantas Juozakas, Juozas Janonis, Algirdas Kazlauskas, Antanas Musteikis, Stanislovas Orlavičius ir Ričardas Rubavičius.
„Visi jie buvo beginkliai, tačiau turėjo nepalaužiamą dvasią ir tikėjo mūsų valstybės ateitimi. Kas gali būti kilnesnio ir didingesnio už absoliutų nesavanaudiškumą? Todėl Medininkų istorija turi sakralinę prasmę ir jos didvyriams mes šiandien lenkiame galvas.
Tai buvo žiaurus karo nusikaltimas, svetimos valstybės noras įbauginti mūsų tautą. Tačiau šio nusikaltimo sumanytojai ir autoriai nepasiekė planuoto tikslo: omonininkų išpuolis tik dar labiau sutelkė mus visus. Tik per stebuklą turime vienintelį gyvą šios dramos liudininką Tomą Šerną. Nuostabiausia tai, kad iš mirties glėbio ištrūkęs Tomas žengia dvasininko keliu ir kalba mums apie esminius egzistencijos klausimus: laisvę ir atsakomybę, tikėjimą ir teisingumą“, – sakė E. Tamašauskas.
Jo teigimu, tada buvo svarbu apginti valstybės kūną, dabar reikia grumtis dėl jos dvasios. „Abu uždaviniai yra sunkūs ir nepaprastai svarbūs“, – teigė Seimo Pirmininko pavaduotojas.
Seimo II rūmų parodų galerijoje nuo liepos 30 iki rugpjūčio 6 dienos eksponuojama paroda Medininkų tragedijai atminti. Parodą lankytojai kviečiami apžiūrėti 8–17 val. darbo dienomis, įėjimas laisvas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto