Parko kaimynai nepatenkinti rekonstrukcijos projektu

Šią savaitę Savivaldybėje susitiko V. Kudirkos gatvės gyventojai, miesto parko rekonstrukcijos projekto autorius architektas ir Savivaldybės specialistai.
Susitikimo priežastis ta, kad beveik pusšimtis mažeikiškių, gyvenančių senamiestyje, kreipėsi į įvairias institucijas, nesutikdami su senojo miesto parko pertvarkymo projektu bei pateikdami savo pastabas.

PARKO KAIMYNAI NEPATENKINTI PROJEKTU
Gyventojai savo rašte teigia, jog senojo Mažeikių miesto parko kompleksinio sutvarkymo projektas nepagrįstai pakeičia parko sistemą. Anot jų, naujajame projekte neaiškios erdvių ribos, netinkamos automobilių stovėjimo aikštelių, pėsčiųjų takų, meno kūrinių, vaikų žaidimo įrenginių vietos.
Projekto autorius architektas Henrikas Štaudė tvirtino, kad susiklosčiusi parko sistema iš pagrindų keičiama dėl kelių priežasčių.
Pirma, parkas netenka dviejų akcentų: vadinamosios Dramblio būdos ir stadiono su mažai naudojamomis tribūnomis. Kita priežastis – parke buvę tvenkiniai užpilti, čia dabar įrengtas teniso aikštynas.
„Projekte parkas suskirstytas į tokias papildomas zonas: ramaus parko, skirto motinoms su vaikais ir vyresnio amžiaus žmonėms, žaidimų zona – su laipiojimo įrenginiais šiek tiek vyresniems, aktyvesniems vaikams, riedučių aikštelė – paaugliams, jėgos aikštelė – keturiasdešimtmečiams penkiasdešimtmečiams mažeikiškiams, kurie nori pasportuoti gryname ore,“ – aiškino projekto autorius.
Kalbėdamas apie automobilių stovėjimo aikšteles, architektas iš Vilniaus patikino, kad jos bus įrengiamos naikinant apie parką esančius griovius, iki šiol naudojamus vandeniui surinkti ir nuleisti į tvenkinius. Šalia gatvių įrengiamų automobilių aikštelių danga būtų ne betoninė, jas planuojama iškloti trinkelėmis – „koriais“, užsėtais žole.

MIESTO, O NE MIŠKO PARKAS?
Labiausiai viešo kreipimosi autoriai piktinosi Savivaldybės ketinimu iškirsti parko medžius. Anot jų, automobilių stovėjimo aikšteles, takus ir įrenginius būtų galima išdėstyti taip, kad netektų atsisakyti medžių.
Projekto autorius architektas H. Štaudė susirinkusiems mažeikiškiams priminė: parko medžiai nebuvo genimi ar tvarkomi 45-erius metus.
„Visur, kur rekonstruojami parkai, žmonėms nepatinka, kad medžius pjauna. Bet Mažeikių parke dalis medžių yra savaiminiai, jie tiesiog užaugo ten, kur jiems reikėjo. Kadangi mes kuriame miesto, o ne miško parką, būtinos erdvės, kur mus pasiektų saulutė,“ – teigė projekto sumanytojas.
Jis akcentavo, kad gražiausi parko medžiai, kur tik bus galima, liks. Tačiau architektas pripažino, kad visų medžių išsaugoti nebus galima, kažkiek jų teks ir atsisakyti. O kad parką kaip kultūrinį objektą Mažeikiai išlaikytų ilgus metus, H. Štaudė siūlo jį apjuosti tvora.

NAIKINA ĮPRASTUS TAKUS
V. Kudirkos ir aplinkinių gatvių gyventojai pasipiktinę, kad nepagrįstai naikinami pagrindinis parko takas ir kiti senieji takai, o vietoje jų formuojami nauji. Taip pat jų netenkina ir viešosios erdvės skaidymas takais bei gėlynais.
Į šią pastabą projekto autorius atsakė, jog tiesios ir aštrios linijos parkui nebūdingos.
„Jei bandome sukonstruoti jaukias erdves, pajusti gamtos grožį, negali takas eiti „kiaurai“ – iš vieno parko galo į kitą. Gauname lėšų ir norime sutvarkyti parką, kuriame būtų jauku, kad žmonės jį ne tik pereitų, bet ir norėtų čia pabūti. Juk tvarkome jį dėl visų mažeikiškių, ne tik dėl šalia parko gyvenančių žmonių,“– kalbėjo architektas.
Erdves planuojama panaudoti miesto šventėms. Anot H. Štaudės, projekte numatyti keturi įėjimai į parką: prie Muzikos mokyklos, prie kryžiaus, prie teniso aikštyno ir šiaurinis. Tai leistų tolygiau paskirstyti lankytojų srautus: pėstieji eitų pro pirmuosius dvejus vartus, atvažiavę ir automobilius pasistatę žmonės – pro kitus.

APIE KAVINĘ, LABIRINTUS IR KITKĄ
Kreipimąsi pasirašiusių mažeikiškių netenkino planuojama kavinės vieta, tujų labirintai, akmenų sienelės, suoliukai.
H. Štaudė informavo, kad kavinė turėtų būti statoma anksčiau buvusio lauko tualeto vietoje, nes būtent šioje parko dalyje planuojama aktyvesnioji zona. Kavinėje, kuri galėtų būti ir senamiesčio parko klubas, numatoma įrengti patalpas ir parko administracijai.
Architektas pripažino, kad tujų labirintai išties buvo suprojektuoti per arti skulptūrų. Tačiau po konsultacijų su Kultūros departamento specialistais nuspręsta nieko nekeisti, nors ir labai norėta skulptūras apsaugoti nuo vaikų.
Be kita ko, projekto autorius iš projekto nelinkęs išbraukti ir kitų detalių. Jis V. Kudirkos gatvės gyventojams teigė: „Visur Žemaitijoje akmens sienelės naudojamos. Ir naudojau tai kaip elementą, kuris būdingas būtent Žemaitijai, jos kraštovaizdžiui“.

SUTVARKYTI IR PRIŽIŪRĖTI
Savivaldybės vadovai ir specialistai akcentavo, kad susitikimo su projekto autoriumi ir rengėjais išties reikėję, nes kreipimąsi pasirašę gyventojai veikiausiai dalyvavo ne visuose projekto „Mažeikių miesto parko rekonstrukcija“ pristatymuose. Todėl ir kilę abejonių.
Į susitikimą susirinkę projekto kritikai pripažino, kad architektas H. Štaudė į rūpimus klausimus atsakė argumentuotai. Tačiau priekaištavo Savivaldybės specialistams, kad iki pat susitikimo dienos mažeikiškiai neturėjo galimybės susipažinti su pataisytu projektu, ir pareiškė pageidavimą dar kartą viešai aptarti parko rekonstrukcijos projektą.
Būsimai Savivaldybės tarybai gyventojai palinkėjo ne tik domėtis projekto įgyvendinimu, bet ir nepamiršti pasirūpinti parko priežiūra, kad po kelerių metų jis vėl nevirstų mišku.

NESUPRANTA INICIATYVOS
Mažeikių rajono savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis susirinkusiesiems priminė, kad projektas visus svarstymus perėjo, iniciatyvūs žmonės juose dalyvaudavo, į pasiūlymus ir pastabas visada būdavo atsižvelgiama.
„Ir net daugiau – buvo sukviestas visas desantas kraštovaizdžio specialistų ir jie neturėjo projektui jokių priekaištų. Atliktos visos ekspertizės. O dabar, kai jau viskas padaryta, kai turime rangovą ir galime pradėti darbus, daromi tokie dalykai – neaišku kokiais tikslais renkami parašai,“ – apgailestavo Tarybos vadovas.
Mero nuomone, blogiausia, kad gyventojai kreipimąsi pasirašė, neišklausę kitos pusės: „Žmonėms peršama nuomonė, kad kertami medžiai, – sukeliamas chaosas ir renkami parašai. Matau tik vieną pavojų: kad mes nieko nepadarysim, prarasim pinigus, ir viskas.“
Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Daiva Štakonaitė pastebėjo, kad senamiesčio parko tvarkymo projektas buvo svarstytas „tokią begalę kartų, kaip nė vieno projekto iki šiol nesame svarstę. Projekto autorius nieko vienašališkai nedarė, projektas paruoštas atsižvelgiant į daugybę nuomonių. Ir dabar sakyti, kad jis neaptartas, mažų mažiausia negražu.“

KIRS TIK ŠIMTĄ MEDŽIŲ?
Savivaldybės Statybos ir remonto skyriaus vedėjas Arūnas Knystautas konstatavo, kad projektas bus įgyvendinamas dviem etapais, pirmojo darbų vertė – beveik 3,5 milijono litų, numatyta sutvarkyti beveik keturių hektarų plotą. Pasak vedėjo, bus įrengti takai, gėlynai, žaidimų, dviračių ir riedučių aikštelės, viešasis tualetas, pastatyti suoliukai, šiukšlių dėžės, dviračių stovai. Taip pat bus įrengtos automobilių stovėjimo vietos V. Kudirkos, Mindaugo ir Birutės gatvėse, rezervuaras lietaus vandeniui, kuriuo bus laistomos gėlės, žolynai, surinkti.
Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius, apibendrindamas gyventojų kreipimąsi, kalbėjo, jog visiems skaudžiausia tema – medžiai. Administracijos direktorius sakė, kad pirmajame projekto įgyvendinimo etape bus iškirsta šimtas medžių: 51 – atliekant sanitarinį valymą, o 49 – dėl kraštovaizdžio. Dauguma jų – lapuočiai. Pasak direktoriaus, medžiai turėtų būti iškirsti iki kovo 1 dienos.
Kita vertus, Savivaldybės specialistai negalėjo konkrečiai atsakyti į klausimą, kiek medžių planuojama iškirsti įrengiant automobilių stovėjimo aikšteles. A. Knystautas sakė, kad tai nuspręs iš gamtosaugininkų ir kitų sričių specialistų sudaryta komisija, kuri turėtų apžiūrėti parko pakraščius per artimiausias savaites.
Violeta DUMARKIENĖ
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Automobilių stovėjimo aikšteles planuojama įrengti aplink visą parką.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto