Paroda sukvietė veteranus

Parodą surengti padėjo ir jos atidaryme dalyvavo ir dabartiniai Mažeikių rajono policijos komisariato vadovai, ir policijos veteranai. Autoriaus nuotrauka

„Metams bėgant mes vis tiek atrandam laiko susitikimams“, – taip Mažeikių muziejuje parodos „Policija. Atminties puslapiai“ atidaryme kalbėjo čia susirinkę buvę bei esami policijos pareigūnai, jau anapilin išėjusių kolegų artimieji.

Parodė pavyzdį

Lietuvos policija vis skaičiuoja sukaktis: prieš trejus metus buvo paminėtas jos įkūrimo 100-metis, pernai dešimtmetį pažymėjo Lietuvos policijos veteranų asociacija (LPVA), šiais metais bus minimas atkurtos Lietuvos policijos ir atnaujintos priesaikos 30-metis.
„Šiuo metu gimsta nauji didvyriai. Gal kam nepatogu, gal geriau nutylima, – lyg ir buvo ta milicija, lyg ir virto ji į policiją. Ir niekas kitas apie tai garsiai nepasakys, tik mes, policijos veteranai, kurie dar prisimena šį virsmą. Jis, mano manymu, prasidėjo dar 1988 metais – po įžymaus „bananų baliaus“, kai Vilniuje buvo išvaikytas Lietuvos laisvės lygos surengtas mitingas.
Po jo mes, tuometinės milicijos pareigūnai, pagalvojome – kažką darome ne taip, negalime kovoti prieš savo žmones, kurie tik reiškia savo pažiūras“, – parodos atidaryme sakė pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos policijos generalinis komisaras Petras Liubertas.
Jo nuomone, išsamiai yra išnagrinėti kunigaikščių Vytauto ar Gedimino laikai, o štai apie prieš kelis dešimtmečius vykusius virsmus teisėtvarkos sistemoje vis dar nutylima arba tai yra labai mažai nagrinėta, todėl džiugu, kad Mažeikių policijos veteranai, bendradarbiaudami su muziejininkais, pirmą kartą šalyje viešai surengė tokią parodą.

Sudomino pirmojo komisaro uniforma

Prisiminimais apie milicijos virsmą į policiją dalijosi pirmasis policijos generalinis komisaras Petras Liubertas. Autoriaus nuotrauka

Paroda apima gana ilgą laikotarpį: nuo tų dienų, kai tarpukariu Mažeikių apskrityje formavosi policijos sistema, iki policijos atkūrimo laikotarpio.
Pasak muziejininko Mindaugo Buknio, medžiagos apie mūsų rajono policijos praeitį galima rasti archyvuose, ji skaitmenizuota, svarbu žinoti, kur ieškoti. Didelė paspirtis muziejaus darbuotojams buvo ir mažeikiškių policijos veteranų geranoriškumas – sužinoję apie parodą jie „kratė“ namus ir ieškojo tų daiktų, kurie šiuolaikinės policijos jau nebenaudojami. Ne vieną eksponatą parodai pateikė ir Mažeikių rajono policijos komisariate esantis muziejus.
„Įdomiausias eksponatas, kuris atsirado prieš pat atidarant parodą, – pirmojo komisaro Petro Liuberto atvežta pereinamojo laikotarpio tarnybinė uniforma. Tai dar milicijos uniforma su pulkininko antpečiais, o štai sagos ir antsiuvai – jau su Vyčiu. Tokių uniformų nėra daug. Ir kiti eksponatai tikrai sukels susidomėjimą tiems, kurie domisi teisėtvarkos pareigūnų naudota technika. Ekspozicijoje yra greičio matuoklis, „ežys“, ekspertų nusikaltimų tyrimams naudota technika“, – pasakojo M. Buknys.

Praeities pamiršti nevalia

Tai, kad apmaudu, jog užmirštamas policijos pareigūnų atminimas, pažymėjo ir parodoje žodį taręs Lietuvos policijos veteranų asociacijos, vienijančios daugiau kaip pusantro tūkstančio narių, pirmininkas Vytautas Navickas. Jis priminė: kai pirmą kartą, atkūrus nepriklausomybę, buvo švenčiama policijos profesinė šventė, atidarytas memorialinis skveras Lietuvos policijos pareigūnams, atidavusiems gyvybę dėl žmonių ramybės, atidengtas paminklinis akmuo – aukuras, pasodinti ąžuolai.
„Gaila, tačiau šalia šio skvero buvo pastatyta degalinė, takelis į jį užžėlęs, pats skveras – nesutvarkytas. Ramina tai, kad jau skirtas sklypas monumentui, kuriuo bus pagerbtas policijos pareigūnų, žuvusiųjų vykdant tarnybines pareigas, atminimas. Saugant visuomenės rimtį ir tvarką iš viso žuvo 36 policijos pareigūnai. Praeitis negali būti užmiršta“, – kalbėjo V. Navickas.
Apie būtinybę išsaugoti atminimą kalbėjo trisdešimtus metus teisėtvarkos sistemoje skaičiuojantis Mažeikių rajono policijos komisariato viršininkas Alfonsas Meškys, tarnybą pradėjęs nuo eilinio policijos pareigūno.
„Prašau jūsų, kolegos veteranai: neišmeskite ir neparduokite kolekcionieriams savo tarnybinių daiktų. Mūsų durys atviros, atiduokite juos į mūsų komisariato muziejų. Jame dabar du kambariai eksponatų, planuojame prijungti ir trečią kambarį, kuriame įrengsime kriminalinių tyrimų ekspertų įrangos kampelį“, – kvietė komisariato vadovas.

Parodos ekspozicijoje – įranga, kurią prieš kelis dešimtmečius naudojo policijos pareigūnai. Autoriaus nuotrauka

Pritarė su entuziazmu

Dvylikos paskutinių Mažeikių rajono policijos komisariato vadovų nuotraukos, buvusio rajono policijos komisariato viršininko, šiemet anapilin išėjusio Česlovo Čyžo tarnybinė uniforma, nedidelė dalis Dano Janavičiaus policijos pareigūnų uniforminių kepurių ir skiriamųjų ženklų kolekcijos – tai tik keli iš parodoje pristatytų eksponatų.
„Šios parodos idėja sklandė jau seniai, ji buvo sudėliota užpernai, pernai parodą surengti sukliudė pandemija. Norėjome save paviešinti ir svarbiausia – sulaukėme pritarimo iš Mažeikių muziejaus. Čia stengiamasi rengti parodas apie mūsų rajone veikusias įmones, jų praeitį, tad muziejininkai mielai sutiko su mūsų pasiūlymu, o ir veteranai entuziastingai pritarė šiai minčiai“, – sakė LPVA Mažeikių filialo pirmininkė Danutė Mockienė.
Filialas, vienijantis 103 narius, šiais metais neapsiribos tik paroda. Rugsėjo 17–18 dienomis Karklėje vyks LPVA sąskrydis, kur mažeikiškiai – praėjusio sąskrydžio nugalėtojai – privalės iškelti sąskrydžio vėliavą ir, pasak D. Mockienės, visi dega noru dalyvauti.
Vien šiais metais LPVA Mažeikių filiale buvo surengta apie dvidešimt renginių ir susitikimų, paskutinis – vakaronė Kukiuose – vyko liepos pabaigoje, spalį planuojama dalyvauti Lietuvos policijai skirtuose renginiuose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto