Parodoje žavėjo Plungės tautodailininkų originalumas

Nuostabūs tapybos, grafikos, medžio skulptūros, keramikos darbai, karpiniai, kantriųjų audėjų tautiniai audiniai liemenėms, skaros, rankšluosčiai, šalikai, megztos pirštinės, pinti krepšiai ir vainikai – visa tai per šventinį laikotarpį galėjo išvysti užsukusieji į Plungės kultūros centro parodų salę. Tokią savotišką dovaną visuomenei įteikė 36 Plungės tautodailininkai. Prieš Naujuosius metus kūrėjai susirinko į jau tradicija tapusią anksčiau ataskaitine vadintą parodos uždarymo ir tautodailininkų jubiliatų pagerbimo šventę.

Kad nepritrūktų kūrybinės ugnelės

Susirinkusiuosius akordeono muzikos akordais sutiko ir šventinę nuotaiką dovanojo Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos ugdytinis Elijus Danilevičius (mokytoja Laima Jundulienė).
„Susirinkome šiandien į netradicinę parodą. Per daugelį metų visaip ji rutuliojosi, tik tas begėdis karantinas daug ką sugadino: ir sveikatą atėmė, ir entuziazmą, ir kibirkštį, kurią mums reikia susigrąžinti. Su visų jūsų pagalba, energija mums pavyks tą padaryti“, – susirinkusiuosius sveikino Plungės tautodailininkų kuratorė Jolanta Miltenė.

Kaip ir minėta, susirinkta ne dėl vienos progos. Visų pirma pabūti kartu, pasidžiaugti savimi ir vieni kitais. „Tai sielos džiaugsmas, kai pamatai savo darbus. Toliau dirbsim, toliau kursim. Tik mums reikia tą kūrybinę ugnelę užkurti“, – pridūrė J. Miltenė.
„Kūrybinės ugnelės jums užkurti nereikia, jūs ją turite. Kūrybinė energija nepriblėso, neprigeso, nes paroda – nepaprastai graži“, – nuramino tautodailininkus Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis.
Pasak direktoriaus, paroda buvo labai geru laiku, nes prieš Kalėdas kultūros centre vyko daug renginių, tad eksponatus pamatė ir tikrai jais pasidžiaugė ne vienas šimtas žmonių. „Ačiū, kad pasidalijote, kad dalijatės. Ši paroda nepaprastai brangi ir laukiama, ji – spalvingiausia. Jūs sugebate kažkaip kurti nepaisydami visokių gyvenimo problemų. Jums tarytum niekas nekenkia, kūryba vis tiek liejasi. Tikiu, kad jūsų kūrybinė energija niekur neišblės, linkiu rasti daugybę kūrybos „varikliukų“, – kalbėjo R. Matulis. – Kiek jūs įsipilsit „degalų“, tiek jūsų „varikliukas“ ir veiks, todėl jį reikia kūrenti. Kaip kūrenti, kiekvienas galime rasti tik savo receptą, Tad linkiu rasti patį tinkamiausią, patį geriausią receptą, kad jūsų kūrybinis, dvasinis „varikliukas“ veiktų ir nesustotų.“

13 jubiliatų

Šventėje pagerbti 2022 metais jubiliejus atšventę tautodailininkai. O jų tikrai nemažai, net 13. Tiesa, dalyvauti renginyje ne visi galėjo. Vieniems sutrukdė kelionės, kitiems – darbas, tretiems – pašlijusi sveikata.

Garbingiausias svečias buvo Kazimieras Striaupa, kovo mėnesį atšventęs 90 metų jubiliejų. Rugsėjį 70-metį šventė medžio drožėja, dar kitaip angelų meistre vadinama Rūta Kavaliauskienė. Tokį pat jubiliejų gegužę minėjo tapytoja Vladė Mišeikienė. Jurgitai Balvočienei, Lijanai Noreikienei pernai suėjo 65-eri. Spalį 60 metų jubiliejų pasitiko tapytojas Domas Kazragis, vasarį 55 metų sukaktį atšventė audėjas Rimantas Baginskis. Jauniausia tarp tautodailininkų – 40-metė Erika Valužė, šiuo metu gyvenanti Briuselyje. Tarp jubiliatų – ir Antanas Kaveckis, Dainius Vaitkus, Jonas Šakinis.

Kandidatės

Kone kiekvienais metais į Plungės tautodailininkų gretas įsilieja naujų kūrėjų. Ne išimtis buvo ir 2022-ieji.
Viena iš naujokų – Irena Kiršienė iš Rietavo. „Irena atsirado prieš karantiną. „Sako: „Aš drožinėju, kur man viską dėti?“ Atnešė, padėjo ant stalo, ir pradėjome dalyvauti visose įmanomose parodose. Irena tikrai rimčiausia kandidatė į tautodailininkus medžio meistrus“, – trumpai būsimą tautodailininkę pristatė J. Miltenė.

Beje, I. Kiršienė dalyvavo „Aukso vainiko“ konkurse ir regioniniame ture užėmė trečiąją vietą.
„Labai džiaugiamės naujais nariais. Labai retai ateina naujokų. Bet kai ateina medžio drožėjas, ir dar moteris, ir dar su tokiais originaliais išskirtiniais darbais – labai puiku“, – džiaugėsi Telšių apskrities tautodailininkų sąjungos vadovė Sigita Dacienė.
Na, o pati kandidatė prisistatė šmaikščiomis, pačios sukurtomis eilėmis: „<…> Piešt pradėjau nuo šešiū, jau kompeliūs sasiuviniū vėsor žmogeliokā. Ir patėka mon labā vėskon spalvint geltonā. Druožt pradėjau nuo dvidešimt pėnkiū, karts ir palėpdītė, dar galėčiau ir rašītė, bet tik sunkē suskaitītė <…>.“
Dar viena kandidatė į tautodailininkus – tekstilininkė Ramutė Gedgaudienė.

36 originalių kūrinių autoriai

Kaip jau minėta, lankytojai parodoje galėjo išvysti ne tik tautodailininkų jubiliatų, bet ir kitų liaudies meistrų darbus: Zafiros Leilionienės, Vyto Jaugėlos, Zitos Stašikienės, Henriko Bertašiaus, Rasos Žalūdienės, Viktoro Raibužio, Vaidos Dapkutės, Vytaro Gedvilo, Irenos Rimkienės, Birutės Lukošienės, Gedimino Černiausko, Augustino Žalgirio, Adelės Černiauskienės, Vytauto Krikščiuko, Laimos Paksaitės, Margaritos Mickevičienės, Ritos Jonušaitės-Kalpokienės, Vaivos Jundulaitės-Kosienės, Laimos Jundulaitės-Puidokienės, Vidos Gendvilienės, Juozo Kazragio, Aldonos Ruibienės, Loretos Grigaitytės, J. Miltenės, Kęstučio Rapolavičiaus, Margaritos Mickevičienės, R. Gedgaudienės, Kazytės Katkienės, I. Kiršienės, Dainoros Gedvilienės.

Tautodailininkų kuratorė apie kiekvieną turėjo ką pasakyti, dėkojo už tai, kad nuolat atskuba į pagalbą, jei tik prireikia, už nuolatinį dalyvavimą parodose.
Nepamiršta padėkoti ir žmonėms, kurie, J. Miltenės žodžiais tariant, užveda kūrėjus ir yra didžiausi jų „varikliai“. Tai Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė (kultūrologė) Aldona Kuprelytė ir S. Dacienė. „Visada Plungė būna originalesnė ir visada sugalvoja ką nors įdomesnio. Norisi palinkėti naujų kūrybinių sumanymų, kad pasižiūrėtume į senas tradicijas, pasimokytume, bet kad mūsų darbai būtų originalūs, įdomūs, nematyti, kad savo kūryba tiestume kelią ateinančioms kartoms“, – linkėjo telšiškė kūrėjams.
Skambant tyliai muzikai, apžvelgti karantino laikotarpio įvykiai, surengtos parodos, edukacijos ir pan. Tylos minute pagerbti amžinybėn išėję bendraminčiai.

Jolanta VASILIAUSKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto