Parodose – žiauri Rusijos karinės invazijos Ukrainoje realybė

Nuotr. iš Seimo kanceliarijos

Šiandien, 12 val., Seimo Vitražo galerijoje (I rūmai) bus atidaryta Ukrainos fotomenininkės Martos Syrko fotografijų paroda „Skulptūros“, Ukrainos nevyriausybinių organizacijų „Samooborona“, „Banderininkai“ ir Ukrainos jaunimo grupės Lietuvoje piešinių ant karo eksponatų paroda „Plieno spalvos“.

Parodos skirtos plataus masto karinės Rusijos invazijos į Ukrainą antrosioms metinėms. Jų globėjas – Seimo Pirmininko pavaduotojas Paulius Saudargas.

Nuotraukose – žiauri realybė

Ukrainos fotografė M. Syrko nuotraukų paroda „Skulptūros“ nori parodyti karius naujoje šviesoje ir pakeisti požiūrį į neįgaliuosius Ukrainoje.

Pasak autorės, tai, kas vaizduojama, yra žiauri realybė, nes vis daugiau jaunų ukrainiečių grįžta iš mūšio lauko palūžę, o Ukraina kaip valstybė turi imtis radikalių pokyčių, kad užtikrintų jiems orų gyvenimą. Todėl kurdama vizualiai stulbinančias menines fotografijas M. Syrko siekia priversti susimąstyti.

Menininkė prisimena, kaip pirmą kartą įžengė į Luvro muziejų Paryžiuje ir vaikščiodama po galeriją žavėjosi klasikinėmis senovės Graikijos ir Romos skulptūromis.

„Kai kurioms iš jų trūko dalies veido, viena neturėjo rankų. Šie paminklai yra neįkainojami ir labai trapūs. Tas pats pasakytina ir apie žmones“, – pristatydama parodą teigia M. Syrko.

Savo kūryboje menininkė M. Syrko naudoja įvairias technikas, tyrinėja meno istorijos, socialinių problemų ir žmogaus kūno sąsajas. Žiūrėdama į socialines problemas per portretinės fotografijos prizmę jį įsitraukia į klausimų, susijusių su tapatybe, savęs pateikimu ir kūnu, sprendimą.

M. Syrko žmogaus kūną tyrinėja kaip netobulumo tapatybės ženklą ir meta iššūkį įprastinei grožio sampratai, pabrėždama žmogiškosios patirties įvairovę ir sudėtingumą.

Suvenyrai – iš sparnuotųjų raketų atplaišų

Paroda „Plieno spalvos“ – ukrainiečių vaikų dekoruoti iš fronto surinkti karo įrankiai. Ši idėja gimė Ukrainos nevyriausybinių organizacijų „Samooborona“ ir „Banderininkai“ nariams.

Ukrainai kenčiant nuo nesibaigiančių rusų raketų atakų buvo sugalvota šių raketų fragmentus panaudoti kuriant menines vizualizacijas ir suvenyrus. Pirmiausia buvo nuspręsta dekoruoti sparnuotųjų raketų atplaišų gabalėlius ir iš jų gaminti pakabukus. Organizuojant paramos loterijas ir parduodant pakabukus buvo surinktos pirmosios lėšos.

Ši nedidelė iniciatyva įkvėpė surengti parodą, kurioje eksponuojamos mirtinos geležies liekanos – Rusijos okupantų pėdsakai naikinamuose Ukrainos miestuose. Parodos autoriai vaikai šiuos eksponatus pavertė Tautos nenugalimumo simboliu. Palaikydami iniciatyvą, Ukrainos kariškiai perduoda nevyriausybinėms organizacijoms sparnuotųjų raketų ir sviedinių „Grad“ liekanas.

Paroda „Plieno spalvos“ siekiama megzti dialogą su Europos visuomene ir skatinti prisidėti prie lėšų rinkimo Ukrainos gynybos pajėgoms. Pirmoji paroda buvo surengta Lucke, antroji – Varšuvoje.

Veiks iki kovo 12 d.

Susipažinti su parodomis Seimo rūmuose lankytojai gali vasario 23 d. per atvirų durų valandas nuo 16 iki 19 val. (įėjimas per Seimo I r. nuo M. Mažvydo bibliotekos pusės).

Vasario 26–kovo 12 d. parodas galima apžiūrėti Seimo lankytojų centre (Gedimino pr. 60) darbo valandomis.

2 Atsakymai į “Parodose – žiauri Rusijos karinės invazijos Ukrainoje realybė”

  1. Adielis parašė:

    O kada bus paroda iš Palestinos?

    1. Anonimas parašė:

      Tai suorganizuokit. Kas neleidžia?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto