Pasaulinė tuberkuliozės diena – nė vieno nepalikti nuošalyje

Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regionas 2017 m. kovo 24 d. pažymi Pasaulinę tuberkuliozės dieną, kurios tema šiemet yra ,,Susitelkę įveikime tuberkuliozę – nė vieno nepalikime nuošalėje”.
Šiais metais Europos regione ypatingas dėmesys skiriamas iššūkiams, su kuriais susiduria žmonės, gyvenantys su dviem infekcijomis – tuberkulioze ir ŽIV.

Nauja ataskaita

Pasaulinei tuberkuliozės dienai PSO Europos regiono biuras ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras paskelbė naują Tuberkuliozės priežiūros ir stebėsenos ataskaitą. Šioje ataskaitoje paskelbti duomenys rodo, kad tarp 2011 ir 2015 m. vis mažiau nustatoma naujų tuberkuliozės atvejų ir mirčių 53-jose PSO Europos regiono valstybėse, atitinkamai 4,3 proc. ir 8,5 proc. Tačiau pastebima, kad tuberkuliozės infekcijai jautriose grupėse, tokiose kaip pavyzdžiui žmonės su ŽIV infekcija, tendencija yra atvirkštinė. 2011–2015 m. naujų bendrų TB/ŽIV koinfekcijų Europos regione padaugėjo 40 proc. Regione padaugėjo ir ŽIV atvejų – 2015 m. daugiau kaip 153 tūkst. atvejų lyginant su ankstesniais metais.
Šią neigiamą tendenciją, kuri, nors ir mažesniu mastu, pasireiškia ir Lietuvoje, galima būtų pasukti priešinga kryptimi, jei visiems tuberkulioze sergantiems pacientams būtų atliekami ŽIV tyrimai, ir atvirkščiai, o taip pat suteikiamas greitas gydymas.

Sėkmingo gydymo kliūtys

Daugėja ir vaistams atsparios tuberkuliozės. Manoma, kad vienas iš penkių pasaulyje nustatomų vaistams atsparios tuberkuliozės atvejų yra Europos regione. Nors 2015 m. pirmą kartą per ilgesnį laiką sėkmingai gydytų vaistams atsparių tuberkuliozės pacientų skaičius padidėjo, tačiau tik pusė buvo sėkmingai gydyta, kai siekiamas tikslas yra 75 proc.
Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės šalyse atsparios tuberkuliozės atvejų skaičius per pastaruosius penkerius metus nesikeitė ir siekė 0,3 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Nors vaistams atsparios tuberkuliozės sėkmingo gydymo atvejų per pastaruosius penkerius metus nuolat daugėja, jis vis tik išlieka žemas (kiek daugiau nei 40 proc.).

Inicijuoja projektą

Tarptautinių organizacijų paskatinti ir neraminant esamai situacijai Lietuvoje, šiais metais VŠĮ „Investuok Lietuvoje“ ir programa „Kurk Lietuvai“ pirmą kartą inicijuoja projektą šiai problemai spręsti: informuoti visuomenę apie TBC prevenciją, jos diagnostiką bei gydym.
„Nėra laiko daugiau delsti, sprendžiant šią problemą, nes TBC sergamumo situacija Lietuvoje gąsdina ne tik lokaliai, bet ir globaliai“ – teigia gyd. Aistė Gulla, „Kurk Lietuvai“ 2016‒2017 metų dalyvė.
Projektas bus vykdomas  nacionaliniu lygmeniu, kad problemą spręsti padėtų ne tik Lietuvos politikai, nevyriausybinės organizacijos, bet ir aktyvi visuomenė.
Parengta pagal LR Sveikatos apsaugos ministerijos inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto